04:23
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Míša část svého života prožila na ulici a propadla závislosti na alkoholu. Po sebrání odvahy se schází se svou maminkou a společně si vypráví o pohnutém osudu.
Dalo by se říct, že každá doba má svého mafiána. V 90. letech to byl Ivan Jonák. Původně popelář, taxikář a vekslák, po sametové revoluci vážený podnikatel a král mafie i podsvětí se do historie zapsal porušováním zákonů a protiprávním jednáním. Byl hvězdou a v jeho podniku se rádi ukazovali politici, umělci a další slavné osobnosti. Byl opravdu nebezpečným zločincem. Že je lepší držet se od takového člověka dál? Určitě ano, přesto František Ortmann zatoužil tohoto kmotra moderních českých dějin vyfotografovat. I po letech je na něm vidět, že to nebylo nic příjemného.
Skautské hnutí má v Česku letitou tradici, byť byla na určitou dobu přerušena komunistickým režimem. Dnes opět fungují skautské družiny po celé republice a základní myšlenky se nezměnily: Především jde o to, předat dětem určité morální hodnoty a vychovat z nich čestné lidi se vztahem k přírodě a ke společnosti, kteří budou pomáhat ostatním. Nahlédneme do jednoho skautského tábora a jeho účastníci nám prozradí, co je ke skautingu táhne, co na něm oceňují i jaké problémy v rámci fungování hnutí řeší.
Malá sonda do života vietnamské komunity v podání Libuše Rudínské, kterou Vietnamci fascinovali od chvíle, kdy začali po revoluci do Česka přijíždět a žít tady. Rozhodla se je fotit, a protože s nimi trávila mnoho času v práci i v soukromí, poznala je důkladněji než většina z nás. Pro ni jsou to především skromní a pracovití lidé, kteří si zaslouží stejný respekt jako všichni ostatní. Proto ji také rozčiloval typický nešvar z českých tržnic, kdy Češi Vietnamcům běžně tykali.
Jak přistupovat k potravinám v době, kdy se všechno zdražuje? Odbornice na stravování Kateřina Cajthamlová poskytuje pár tipů, nejen jak správně zacházet s potravinami (ohřívání, zamražování, konzumace, tvoření zásob), ale také uvádí výhody stravovacích zařízení, konkrétně kantýn.
Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našich životů. Pokud jde o techniku, vývoj jde kupředu mílovými kroky a dnešní mobily vypadají úplně jinak než před několika lety. Pravidla pro používání mobilů ve společnosti, potažmo pro telefonování vůbec však zůstávají stejná. Důležité je především vědět, kdy, kde a v jakých situacích je použití telefonu nevhodné, ať už s ohledem na komfort ostatních přítomných, nebo na svůj vlastní.
Na společenských setkáních se nevyhneme konzumaci nápojů, měli bychom se proto vyznat v jejich druzích a způsobech servírování. Tyto znalosti rovněž oceníme při každé návštěvě restaurace, baru nebo kavárny, ale i při návštěvě u přátel. V malém přehledu se mimo jiné dozvíme, jaké vybrat sklenice, jak se podává káva, co je to dekantace nebo jak správně skladovat víno.
Boty jsou důležitou a nedílnou součástí společenského oblečení. Obuv se volí podle konkrétní příležitosti a špatný výběr zvláště u mužů může snadno způsobit společenské faux pas. Móda podléhá různým změnám, a co bylo dříve nepřijatelné, dnes už možné je. Přesto některé zásady zůstávají neměnné. A když už je řeč o obuvi, nelze se ani vyhnout otázce, jak je to se zouváním na návštěvě.
Známý myšlenkový experiment testuje přežití kočky uzavřené v krabici spolu s atomem, počítačem a jedem. Co a proč tím chtěl rakouský fyzik Erwin Schrödinger dokázat? Podívejte se na video a pochopíte.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.