04:23
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Pokračování příběhu bezdomovkyně a alkoholičky Míši. Míša část svého života prožila na ulici a propadla závislosti na alkoholu. Po sebrání odvahy se schází se svou maminkou a společně si vypráví o pohnutém osudu.
Martina se s plnou odpovědností rozhodla přivést na svět dítě trpící vrozenou vývojovou vadou, tzv. anancefalií. Neposlechla doporučení lékařů ohledně potratu, porodila Andělku a nechala ji zemřít přirozenou cestou při porodu. Její malé děti spolu s rodiči celý příběh prožívaly také, včetně pochování mrtvé sestřičky v porodnici. Rodina se pak s Andělkou rozloučila při pohřbu, rituálu, který je pro pozůstalé po smrti blízkých vždy velmi důležitý. Příběh je inspirací pro všechny především v tom, že každý je za své rozhodnutí odpovědný sám a vždy jde jen o jeho volbu.
„Urban Exploration“ je nebezpečné a zároveň vzrušující zkoumání polorozpadlých budov. Jde o jakési dobrodružství a druh zábavy, které mnohdy stojí až na hraně zákona.
Poruchy příjmu potravy mohou v nejzazších důsledcích znamenat i smrt. Mentální anorexie i bulimie jsou vážná onemocnění, kde spolu mimořádně intenzivně souvisejí problémy duševní s problémy tělesnými. Jaká specifika s sebou tato onemocnění přinášejí? Nahlédneme do života několika žen, které si s úzkostmi a strachem z jídla prožily své.
Poruchy příjmu potravy mohou v nejzazších důsledcích znamenat i smrt. Mentální anorexie i bulimie jsou vážná onemocnění, kde spolu mimořádně intenzivně souvisejí problémy duševní s problémy tělesnými. Jak velkou roli v této závažné problematice hraje obecně prezentovaný ideál tělesné krásy? Na nebezpečí v modelingu nás upozorňuje i oděvní návrhářka Liběna Rochová. Pořadem provází Cyril Höschl.
Fotograf Tomáš Třeštík hledal nějaké lehčí a veselejší téma poté, co se pracovně pohyboval v prostředí narkomanů. Proto se rozhodl fotit svět modelingu. Nezajímala ho však přehlídková mola, nýbrž zákulisí. To je zpravidla plné desítek nervózních lidí a charakterizované stresem, shonem, rivalitou, ale i profesionalitou. Díky tomu, že měl možnost nahlédnout do této branže z druhé strany, vznikla série zajímavých a netypických fotografií.
Jaké jsou zásadní výzvy a překážky jazykového ukotvení mluvy translidí nebo toho, když o nich mluví ostatní? Sehrává roli, zda se vyjadřujeme v češtině či angličtině? Na tyto a další otázky odpovídá jazykovědec a zástupci neziskové organizace podporující translidi.
U společenských akcí platí jednoduché pravidlo: nechodíme tam, kam nejsme pozváni. U významnějších událostí je zvykem rozesílat hostům písemné pozvánky s uvedením, pro koho je pozvání určeno a jaký společenský oděv je vyžadován. Vyplatí se proto vědět, co je to black tie, white tie, dark suit, formal dress, lounge suit a informal/casual nebo co znamenají zkratky RSVP, RLO či p. m.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Společně sledujeme desetiletý vývoj Patrika, jednoho z nejvýraznějších protagonistů uplynulých epizod. Patrik měl odjakživa problémy s agresivním vystupováním vůči svému okolí a už jako malý kluk často mluvil o tom, že mezi jeho největší obavy patří to, že někoho v afektu zbije a půjde kvůli tomu do vězení. Ostatně v jednom z dílů úvodní série jsme mohli vidět vyhrocenou situaci ze školy v přírodě s Patrikem v hlavní roli, která skončila údery i brekotem na pokoji spolužáků.
12 813
722
4 384
1 217
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.