06:01
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jednoho dne opustila kvůli neshodám rodinu i své dítě a šest let byla na ulici nebo ve squatu. Bezdomovkyně Míša propadla silné závislosti na alkoholu. Co ji do této životní situace přivedlo? A jaké je to žít na ulici?
Malá sonda do života vietnamské komunity v podání Libuše Rudínské, kterou Vietnamci fascinovali od chvíle, kdy začali po revoluci do Česka přijíždět a žít tady. Rozhodla se je fotit, a protože s nimi trávila mnoho času v práci i v soukromí, poznala je důkladněji než většina z nás. Pro ni jsou to především skromní a pracovití lidé, kteří si zaslouží stejný respekt jako všichni ostatní. Proto ji také rozčiloval typický nešvar z českých tržnic, kdy Češi Vietnamcům běžně tykali.
Český spisovatel a scenárista Jiří Stránský vypráví o skautingu, jeho základních myšlenkách i o tom, proč je politicky „nepohodlný". Video představuje názory Jiřího Stránského na různá společenská témata a přispívá tak k hlubšímu poznání myšlenkového i hodnotového světa tohoto autora.
Záleží na velikosti penisu? Nebo jeho tvaru? Okolo penisu koluje spousta polopravd a mýtů, které je třeba uvést na pravou míru. Získejte odpovědi na nejčastější otázky o penisech a o tom, co umí.
Být motorkářem je styl života. Ať už jde o jakékoliv motorkářské „kmeny“, všichni bez rozdílu si jsou vědomi nebezpečí úrazu, nebo dokonce smrti, které jízda na motorce představuje – a po pravdě řečeno jdou tomuto nebezpečí často sami naproti. Jak však motorkáři přiznávají, většinou je ani vlastní nehoda nebo úmrtí přítele neodradí, nebo aspoň ne nadlouho. Motorka je vášeň a každý se musí s rizikem vyrovnat po svém.
Objev technologie CRISPR je považován za jeden z největších vědeckých pokroků posledního desetiletí. Umožňuje totiž vědcům relativně jednoduše lokalizovat a následně upravit geny, a to i ty lidské, a zvrátit tak například nějakou jejich mutaci. Vědkyně Jennifer Doudnaová a Emmanuelle Charpentierová byly za objev tzv. molekulárních nůžek oceněny Nobelovou cenou 2020 za chemii. Možnost úpravy genů však vzbuzuje i otázky etické. O praktické realizaci metody CRISPR, svém podílu na objevu i odpovědném přístupu k této problematice hovoří profesor Martin Jínek s redaktorem ČT Danielem Stachem.
Závěrečný díl seriálu reflektujícího sexuální témata v Československu ukáže, jak se za socialismu vyvíjela prostituce. Jaké faktory ji brzdily, jaké naopak pomohly jejímu rozmachu? A jak s tématem souvisí dětské domovy a diagnostické ústavy?
Nane Hripsime, Sevak, Vahe – tato exoticky znějící jména jsou arménská a děti, které jsou jejich nositeli, se narodily arménským rodičům žijícím v České republice. Chodí sice do arménské školy, aby nezapomněly na své kořeny, a v rodině udržují původní arménské tradice, přesto už jsou to tak trochu Češi. Rádi poznávají Českou republiku, česky hovoří bezchybně a nedokonalá čeština jejich rodičů je jim k smíchu.
Vývoj pražského chudinství ovlivnily především osvícenské reformy, které definovaly chudinskou péči jako péči otevřenou, almuženskou a institucionální. První ryze chudinskou institucí, která v Praze vznikla roku 1788, byl chorobinec. Nacházel se v budově zrušeného kláštera na Karlově a poskytoval péči osobám invalidním a tělesně postiženým. Původně se jednalo o státní zařízení, ale v druhé polovině 19. století přešlo pod správu města.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.