13:29
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Pořad přibližuje debatu, která se vedla na začátku tisíciletí o porodu v porodnici a o porodu "alternativním". Vystupují zde lékaři, známé osobnosti a aktivní maminky, které by si přály rozhodovat o způsobu svého porodu samy. Jak si můžete všimnout, diskurz i způsob, jakým se o porodu mluví, se od té doby o dost posunul.
Jak se správně stravovat? V ukázce je vysvětleno, jaké potraviny kupovat a jaké naopak vynechat, aby lidskému zdraví zbytečně neškodily.
Pořad o vlasech. Jak se dají zjistit choroby podle kvality vlasů či jak vzniká plešatost. Jsou zde rozhovory s lidmi, kterým vypadaly vlasy, ale i s lékaři, kteří těmto lidem vlasy transplantují.
Laboratorně lze i z jediného zrna zjistit, co obsahuje, a v jakém množství - například škrob, lepek nebo bílkoviny. Mouku lze umlít ze zrn různých obilnin, ale i z luštěnin nebo rýže. A to, zda je mouka bílá nebo celozrnná, je určeno mírou zpracování. Bílá mouka je ze zvlášť šlechtěné pšenice a je snadná na zpracování. Zároveň je však méně zdravá.
Jaké má příznaky cukrovka a jak se dá s touto nemocí bojovat hlavně formou prevence, úpravou stravovacích návyků a dostatkem pohybu.
Pasáž popisuje, co je to imunita a jaký má význam pro lidský organismus. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Úryvek spadá do širšího okruhu videí, které se zaměřují na rozvoj odborné slovní zásoby. Je vhodné pro žáky s dobrou komunikativní znalostí češtiny.
Reportáž o používání antikoncepce u mladých lidí nejen v ČR, ale i v Evropě a ve světě ukazuje (statistickými čísly) antikoncepci nejen jako účinný prostředek před otěhotněním, ale i jako prevenci přenosu pohlavních chorob. Přestože našim teenagerům informace nechybí, realita jejich sexuálních životů je bohužel trochu jiná. Nechtěná otěhotnění se nedaří příliš snížit a používání kondomů zase příliš zvýšit. Stále panuje i řada mýtů.
13 035
733
4 430
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.