06:21
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Pořad přibližuje debatu, která se vedla na začátku tisíciletí o porodu v porodnici a o porodu "alternativním". Vystupují zde lékaři, známé osobnosti a aktivní maminky, které by si přály rozhodovat o způsobu svého porodu samy. Jak si můžete všimnout, diskurz i způsob, jakým se o porodu mluví, se od té doby o dost posunul.
Jak se správně stravovat? V ukázce je vysvětleno, jaké potraviny kupovat a jaké naopak vynechat, aby lidskému zdraví zbytečně neškodily.
Pořad popisuje karcinom děložního čípku a jaké má příznaky. Dále říká, proč chodit pravidelně ke gynekologovi, jaké jsou formy prevence a jak se dá s touto nemocí bojovat a jak jí očkováním předcházet.
Máte rádi slunění? Pak byste měli vědět, že zvyšuje riziko vzniku melanomu. Tato nemoc ročně postihne přibližně 1300 obyvatel ČR. Melanomy tvoří jen dvě procenta ze všech zhoubných nádorů, jsou ale velmi nebezpečné. Ač nenápadné a nebolí, často vytvářejí metastázy a léčba je pak komplikovaná. Poradíme vám, jak průběžně sledovat svou kůži, kdy zajít k lékaři a jak rozvoji melanomu předcházet.
Sluch je naším druhým nejdůležitějším smyslem hned po zraku, díky kterému získáváme nejvíc informací o okolním světě. Vysvětlíme, jak rozeznat počínající poruchu sluchu, co na sluch působí příznivě a kdy vyhledat lékaře.
Vznik a příčiny infarktu, nejvíce smrtící choroby moderního lidstva.
Jak mohou našim buňkám škodit viry? Ve videu si objasníme, jak vypadá mechanismus napadení buňky virem. Virus je parazit a ke svému rozmnožování potřebuje někoho dalšího. K namnožení mu mohou pomoci například buňky našeho těla. Virům se může podařit proniknout do DNA našich vlastních buněk, informace v této "knihovně genů" přepsat a buňku donutit, aby se chovala podle potřeb viru a pomáhala mu v dalším množení.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.