02:44
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Tomáš miloval strašidelné příběhy, svou klučičí partu a dobré knížky. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal prvním československým prezidentem.
Jaké byly okolnosti vzniku samostatného Československa a jak se na něm podílel T. G. Masaryk? Po založení státu bylo třeba vytvořit nové zákony a ústavu, státní vlajku a ustanovit státní hymnu.
Ukázka zábavnou formou popisuje život T. G. Masaryka a jeho dobu, hlavně rozpad Rakouska-Uherska a vznik Československa.
Pojďme se společně podívat, jak to bylo v únoru v roce 1948, kdy se u nás dostali k moci komunisté. Demokracie na nějakou dobu skončila a dětem byl zakázán dokonce i Sokol a Skaut. Ve školách se pak o převratu muselo učit jako o Vítězném únoru.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno osvobození Československa ruskou a americkou armádou, pražské povstání a politický poválečný vývoj – Benešovy dekrety a přijetí demise ministrů v roce 1948.
Vyzvěte své žáky na vědomostní souboj ve velkém kvízu z dějin Československé republiky. Kromě toho, že se budou skvěle bavit, zopakují si také své dosavadní znalosti o naší zemi.
Napoleon Bonaparte je považován za jednu z největších postav světových dějin. Ve své době ovládal půlku Evropy. Nebyl to pouze válečník, ale zasloužil se i o rozvoj Francie. Ve Zprávičkách se o jeho životě, vzestupu i pádu dozvíte více v kreslené reportáži.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a význam Kosmovy Kroniky české, jednoho z nejdůležitějších historických pramenů českých zemí.
Pórek milují lidé všude na světě už tisíce let, protože je jemnější než cibule a hodí se k masu, do polévek i pomazánek. Jak dlouho už ho jíme? Pórek obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek, pro které si ho oblíbil i římský císař Nero. A víte, proč? A která část pórku je nejzdravější?
Dnes už si bez auta neumíme život představit. Dříve tomu tak rozhodně nebylo. Věděli byste, kdy a kde postavili v Čechách první automobil? Po kom je pojmenován nebo kam poprvé jel a jak dlouho mu cesta trvala? To vše a mnohem víc se dozvíte z našeho videa, kterým vás provede konstruktér prvního automobilu u nás, Leopold Sviták.
Ukázka popisuje zábavnou formou rozpoutání 1. světové války, nástup císaře Karla I. na trůn a činnost Maffie.
Události na newyorské burze v roce 1929 československá společnost nevnímala jako problém, který se jí týká. Velmi brzy se však dopady přenesly do sousedního Německa a následně do Československa. Navzdory všeobecně rozšířenému přesvědčení o lesku první republiky. Do začátku druhé světové války se československé hospodářství z krize nevzpamatovalo.
Archeologie může přinášet zajímavé poznatky i k období novějších dějin. V souvislosti s československým opevněním se často hovoří o tom, že by v případě bojů nesloužilo dostatečně. Pohled archeologa specializujícího se na období 20. století však ukazuje, že tomu tak úplně není. Takzvané řopíky byly dle jeho výzkumů hustě doplněny polním opevněním, která mohla suplovat nedostavěné betonové pevnosti. Více se o výzkumu dozvíme v pořadu Historie.cs.
ROH neboli Revoluční odborové hnutí bylo v podstatě zastřešující odborovou organizací všech zaměstnanců. Členství v něm bylo často téměř povinné, nicméně zahrnovalo i některé výhody, například možnost využití zotavoven a rekreačních zařízení. Podívejte se na dobový materiál propagující rekreace ROH.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.