02:45
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
V animované ukázce je zachyceno dění v Protektorátu Čechy a Morava, uzavření vysokých škol, výměna říšského zastupujícího protektora, atentát na Reinharda Heydricha, vypálení Lidic a Ležáků.
Máte rádi štrúdl? Skvělý moučník se peče z listového těsta, ale dají se z něj udělat i slané šátečky s hruškou a hermelínem. Dozvíte se, že spousta moučníků z listového těsta se peče na slano, hlavně ve střední Asii. Ale třeba Řekové milují svou sladkou ořechovou baklavu, která chutná lidem na celém světě.
Uplynulo už více než 80 let od podpisu mnichovské dohody, která zpečetila náš osud během druhé světové války. V kreslené reportáži z pořadu Zprávičky se dozvíte, co podpis mnichovské dohody znamenal pro tehdejší Československo. Naši občané často hovoří o mnichovské zradě, spojenci se jejím podpisem snažili vyhnout válce. Ustupovat zlu se zkrátka nevyplácí.
1. květen 1953 se v historii České televize považuje za počátek pravidelného televizního vysílání. Od kdy a jak probíhaly dřívější pokusy? Ve které české obci vznikl televizní výzkumný ústav? A která velká akce byla promítána na prvních několik televizních obrazovek?
Nahlédněte do historie Velké Moravy, kterou vás provede sám kníže Svatopluk. Byla to tenkrát těžká doba, kde silnější a protřelejší vládce zpravidla nechával odstranit své soky, jakmile vycítil příležitost. Vždyť i proto apeloval kníže Svatopluk na své syny, aby zůstali jednotní a ubránili tak Velkomoravskou říši.
Ukázka ze seriálu České století (2013) nás přizve ke konverzaci Edvarda Beneše a plukovníka Františka Moravce v roce 1941. Oba představitelé zahraničního odboje rozebírají situaci lidí v protektorátním Československu, veřejné mínění o Československu a v náznacích plán na akci, která má "probudit" odboj - operaci Anthropoid.
Dne 15. března 1939 vstoupila německá okupační vojska na území Československa. Na Moravu však neoficiálně o den dříve. Právě ve Frýdku-Místku proto na německé vojáky zahájili ti čeští palbu. Asi půlhodinová přestřelka si vyžádala několik mrtvých a je považována za začátek války na našem území.
Bylo možné mediálním tlakem zpochybnit funkcionáře KSČ, nebo měli absolutní moc? Jindřich Honzík, bývalý vedoucí liberecké redakce Československé televize, vzpomínal v rámci projektu Redaktoři (2025) na vztahy s lokálními funkcionáři komunistické strany. Vysvětloval, že moc médií přesvědčit tyto politiky ke změnám chování nebyla rozhodně nezanedbatelná.
Brzy po skončení první světové války Československo válčilo. Spor s Polskem o Těšínsko byl nakonec v roce 1920 vyřešen dohodou o rozdělení historického těšínského knížectví na dvě části podle řeky Olše. Hranice vedla mj. i městem Těšínem, který tak byl rozdělen do dvou států, a vznikl tak Český Těšín a Cieszyn.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.