02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Ukázka zábavnou formou popisuje život Josefa Dobrovského a obecně dobu národního obrození.
Každý večer nám „Dobrý večer!" a „Dobrou noc!" může popřát Večerníček. Jak dlouho tomu je? Kdo je jeho autorem a kdo mu propůjčil hlas? To a mnoho dalšího se dozvíte ve videu.
Jaké jsou rozdíly mezi ovocem a zeleninou? A proč se římskému císaři Karlu Velikému říkalo „zeleninový král“? Dozvíme se, jak se různé druhy ovoce i zeleniny dostávaly do Čech i jiných evropských zemí a které plodiny nám přivezl z Ameriky mořeplavec Kryštof Kolumbus. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti se naučí rozlišovat mezi ovocem a zeleninou a některé jejich druhy. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
Ukázka popisuje, jak se používal obléhací prak ve středověku.
„Jestliže vydáte Moravskou Ostravu, vydáte Německo! Moravskou Ostravu je nutno udržet stůj co stůj!" To jsou slova Adolfa Hitlera ke konci 2. světové války. Ostravsko představovalo pro nacistické Německo stěžejní průmyslovou oblast i důležitý infrastrukturní uzel. Jak tedy vypadala situace na Ostravsku na konci 2. světové války? Dozvíme se v debatě odborníků v pořadu Historie.cs.
Vojtěch Klečka se stal po Vítězném únoru tzv. agentem chodcem. Takto pojmenovala Státní bezpečnost západní agenty, kteří po komunistickém puči přecházeli ilegálně hranice do Československa. Většinou šlo o československé emigranty, kteří byli získáni ke spolupráci v utečeneckých táborech. Agenti prošli pouze povrchním školením a nebyli připraveni na rozsáhlou síť konfidentů StB. Mnoho jich bylo popraveno. Vojtěch Klečka spolupracoval se CIA a byl prozrazen kvůli konfidentce. Dostal pouze doživotí, protože za války spolupracoval s ruskou špionážní sítí Rote Kapelle. Situace byla o to bizarnější, že jeho bratr stál na druhé straně barikády jako československý špion.
Početná německá menšina v českém pohraničí se po vzniku ČSR ocitla v nezáviděníhodné situaci. Československý stát chtěl ovládat území, kde prakticky žádní Češi nežili a kam se ani nehrnuli, šlo totiž tradičně o chudé oblasti. Ve vedoucích funkcích na úřadech však působili pouze Češi. Stát rušil německé školy a nutil německé rodiny, aby posílaly děti do škol českých. Ani agrární reforma nebyla vůči německé menšině spravedlivá. I přes tato úskalí se až do vypuknutí hospodářské krize a nástupu nacismu v Německu v pohraničí neprojevovaly žádné velké nevraživosti.
V polovině 80. let se komunisté napříč socialistickým blokem pokusili o reformu socialismu. Během přestavby dostaly mnohem větší váhu pochybnosti o funkčnosti plánované ekonomiky i kritika dalších systémových nedostatků. Novináři získali mnohem větší prostor pro svoji práci a padla i řada tabu. Jiří Hrabovský, bývalý redaktor ekonomické redakce Televizních novin, vzpomínal na to, jak se v posledních letech před listopadem 1989 změnila jeho práce.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.