02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Pojďme se společně podívat na video o čokoládě. Čokoládu přivezli do Evropy objevitelé, jako byl například Kryštof Kolumbus. Dostupnější začala být čokoláda v 19. století. Nejznámější jsou tři druhy čokolády, a to jsou čokoláda mléčná, hořká a bílá. Kvalitní čokoládu poznáte podle jejího složení. A jaké známe čokoládové rekordy?
Ukázka zábavnou formou popisuje postavu Františka Josefa I. a jeho dobu. Mluví se zde o revoluci roku 1848, rozdělení monarchie na Rakousko-Uhersko, ale i o manželce císaře Sissi.
Historie pudinku je opravdu zajímavá a nečekaná. Co má společného pudink s masem, se dozvíte v tomto videu. A jak to bylo s pudinkem na královských stolech?
Ukázka zábavnou formou popisuje osudy Marie Terezie a její dobu. Popsána je mimo jiné i úroveň tehdejší hygieny.
I kněží jezuitského řádu se zapojili do odboje proti nacismu. Gestapo se do nich ovšem infiltrovalo a v roce 1944 byla tato skupina zatčena a odsouzena. Vězňové skončili v Terezíně. Po válce se někteří z nich, například Josef Cukr, jako vatikánští špioni dostali opět do vězení, tentokrát komunistického. Poměry zde byly ještě horší. Podívejte se na jejich vzpomínky.
Vladimír Blažka a Alois Bauer byli bratranci pocházející z Olešnice na Moravě. V době protektorátu Čechy a Morava se zapojili do levicové odbojové organizace Předvoj. Dne 7. února 1945 společně provedli v Brně atentát na vysokou šarži jednotek SS, nacistického důstojníka Augusta Gölzera. Jejich čin zůstal ve stínu mnohem známějšího atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Blažka a Bauer se však konce války nedočkali, oba byli zatčeni a měsíc před koncem války zastřeleni v brněnských Kounicových kolejích.
Ukázka ze seriálu České století je sice volnou uměleckou rekonstrukcí, která nicméně vychází z pramenů a osobitým způsobem je interpretuje. Beneš sociologicky analyzuje tehdejší stav československé demokracie a vymezuje se nikoli tolik proti jejím principům, ale proti jejím uživatelům.
Z prostoru bývalé české části republiky se nikdy během druhé světové války nezformovala vojenská jednotka bojující na straně německé armády. Přesto někteří občané Československé republiky ve wehrmachtu sloužili. Jak je to možné? Podívejte se na výklad historiků, kteří popisují příklady osudů obyvatel první republiky po Mnichovu, resp. po vzniku protektorátu.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.