02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena éra totalitního režimu v Československu v sedmdesátých a osmdesátých letech, vývoj od tvrdého režimu s tajnou policií až po totální krach ideologie na konci této éry.
Když skončí doba ledová a mamuti odchází na sever, hledají pravěcí lidé potravu jinde. S teplejším klimatem se objevují nové možnosti a vzniká primitivní zemědělství.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena cesta knížete Břetislava I. za Jitkou, jeho výprava pro ostatky sv. Vojtěcha a střet s císařem Jindřichem III.
Zprávičky nám vysvětlí, jakým způsobem a za jakých okolností došlo ke vzniku samostatného československého státu. Proč, jak a kdy vyhlásilo Československo republiku? A jaké národy na jeho území žily?
Od konce druhé světové války a zejména pak v 1. polovině 50. let 20 století přijížděli do ČSR sovětští poradci a působili na nejrůznějších postech ve státním aparátu, na ministerstvech, radili při politických procesech a také v hospodářství. Cílem byla naprostá unifikace zemí sovětského bloku ve všech směrech. Tito „špičkoví odborníci" zavádějící nové sovětské způsoby v ekonomice ovšem způsobovali spíše devastaci dosavadního systému než nějaký pokrok. Výsledky byly katastrofální.
Na počátku 50. let bylo nebezpečí vojenského střetu mezi Východem a Západem poměrně velké. Sovětský vůdce Stalin sice plánoval „rozhodující střet se Západem“, komunistická propaganda v Československu však stále zdůrazňovala mírové usilí Sovětského svazu a celého komunistického bloku. Na druhé straně železné opony pak podle propagandy stáli jen váleční štváči usilující o rozpoutání třetí světové války. Podívejte se na archivní zpravodajské reportáže a udělejte si obrázek o síle slova a dobové propagandy.
V období první republiky patřila oblast Podkarpatské Rusi Československu. Československý stát začal na tomto území s masivní obnovou infrastruktury. Dodnes jsou tu k vidění díla špičkových českých architektů jako byl třeba Josef Gočár.
Po pádu komunistického režimu v Československu v listopadu 1989 došlo i k otevření hranic, a mnozí tak mohli poprvé ve svém životě vycestovat do dříve nemožného zahraničí. Jednou z prvních destinací byla rakouská metropole Vídeň. Podívejte se na reportáž z roku 1990, která je zajímavým obrazem tehdejšího vnímání našich možností, zejména finančních, při cestě do ciziny.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.