02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Světelné řetězy a jiná světýlka, pokud jste fandové vánočního osvětlení, pojďte se podívat na toto video. Historie vánočních světýlek se pojí s historií žárovky, kterou vynalezl Thomas Alva Edison. Klasické svíčky na stromečku způsobovaly časté požáry, proto je nyní už tolik nepoužíváme.
V animované ukázce je zachycena situace v českých zemích po bitvě na Bílé hoře a poprava sedmadvaceti českých pánů na Staroměstském náměstí.
Karel IV. král český a císař římský byl synem Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Právě díky své matce se těšil v Čechách velké oblibě a sám si naši vlast také zamiloval. Za své sídlo si vybral Prahu a budoval pověst silného českého království, které neustále zveleboval. Mezi mnoho jeho skutků patří i stavba hradu Karlštejn, který měl sloužit pro uložení toho největšího pokladu v celém křesťanském světě.
Čeští vlastenci v 19. století chtěli mít své divadlo, kde se budou hrát české hry. Uspořádali sbírku, kam přispěli šlechtici, podnikatelé, úřady i obyčejní lidé a mohlo se začít stavět. Prvním představením byla opera Libuše od Bedřicha Smetany. Odehrálo se tu ale pouze dvanáct představení a pak divadlo vyhořelo. Co se stalo pak? Za jak dlouhou dobu se znovu hrálo?
V první polovině 70. let vedlo Československo statistiky v ročních přírůstcích narozených dětí. V ukázce se dozvíte, proč se dnes této generaci říká Husákovy děti, jak 70. léta vnímaly děti a jak je vnímali dospělí.
Publicistický pořad o tom, co si lidé myslí o novém tzv. akčním programu strany. To byl dokument z roku 1968, který byl pokusem o reformu socialistického zřízení. Pořad Československé televize Věc veřejná byl diskusní pořad, který náměty pro diskusi odborníků získával anketou mezi občany. Zpovídaní občané velmi otevřeně reflektují situaci, v níž se Československo tehdy nacházelo.
Pražské židovské ghetto bylo vždy opředeno řadou pověstí. Některé byly spjaty i s rituální koupelí, mikví. Její označení v překladu z hebrejštiny znamená sebrání čisté přírodní vody z tůní. Takovou lázeň objevili odborníci na konci 60. let minulého století v suterénu budovy vedle pražské Pinkasovy synagogy. Podle historických pramenů fungovala už v 16. století, takže je docela možné, že se v ní před vstupem do chrámu koupal i legendární rabi Löw.
Po konci první světové války a rozpadu Rakouska-Uherska došlo mezi Československem a Polskem ke sporu o Těšínsko. Došlo dokonce ke krátkému vojenskému konfliktu. Hraniční spor pak vyřešila až mezivládní smlouva z roku 1958. Podívejte se na historické souvislosti.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.