02:44
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Víte, co znamená slovíčko totalita? Také se používají slova totáč, totalitní režim i doba temna. V takovém systému nemůžete vybočovat, mít vlastní názor ani se jakkoli lišit. Za vše můžete být potrestáni. Lidem, kteří se proti tomu postaví, se říká disidenti. U nás jím byl Václav Havel.
Zhlédněte s námi animovaný snímek o životě prvního českého prezidenta, dramatika a disidenta Václava Havla. Poslechněte si, z jaké rodiny pocházel, jak pracoval v divadle, bojoval za svobodu v naší zemi a svůj boj nevzdal ani ve vězení. I díky tomu se dnes uděluje cena Václava Havla těm, kteří přispěli k ochraně lidských práv.
Napoleon Bonaparte byl velký vojevůdce, ale na jídlo si moc nepotrpěl. Přesto měl zástup kuchařů, kteří se starali o nejrůznější pochoutky pro císařský stůl. Rádi například tvořili zákusky s motivy z dějišť z Napoleonových bitev.
Pojďme se společně podívat na životní příběh našeho známého vynálezce a elektrotechnika Františka Křižíka. Když ho jako malého osvítila kometa, zjistil, že chce přinést světlo všem lidem. A svůj sen si splnil. Sestrojil světelnou fontánu, která svítí díky obloukovým lampám, a na Mezinárodní elektrotechnické výstavě v Paříži získal zlatou medaili. Věřil, že věda spojuje lidi i národy.
Pasáž ukazuje záběry ze slavnostního odhalení Stalinova pomníku na Letné a jeho krátkou životnost, když bylo pár let po jeho odhalení rozhodnuto o jeho likvidaci.
Pracovník kontrarozvědky v letech 1990–2007 František Stárek Čuňas hodnotí vztah politiků a zpravodajských služeb a srovnává jeho proměny od dob exilové vlády až do moderní demokratické České republiky. Stále však platí, že zpravodajec nese riziko, politik sklízí body.
Dramatický příběh o konci Rakousko-Uherska, o vzniku samostatného Československa a jeho hrdinech Aloisi Rašínovi a Karlu Kramářovi, kteří neprávem zůstali ve stínu Masaryka a Beneše. Součástí událostí, předcházejících vzniku samostatného státu byl český vlastenec Alois Rašín, který navzdory Rakousko-Uherské monarchii a navzdory četným snahám uchýlit se pod křídla carského Ruska, dokázal uskutečnit sen Čechů a Slováků o společné republice. Spolu s Karlem Kramářem se o vznik Československa zasloužili stejnou měrou jako Masaryk s Benešem.
Náš první československý prezident T. G. Masaryk byl v úřadu od 14. 11. 1918 do 14. 12. 1935. Naposledy byl zvolen 24. 5. 1934. Po jeho abdikaci byl poprvé zvolen prezidentem E. Beneš. Ukázka obsahuje dobové záběry.
10 546
494
2 799
943
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.