03:32
Část dokumentu popisující vznik, průběh a historii starověkých olympijských her. Jejich zakladatelem byl samotný Herakles, rodák z Théb. Původní disciplínou byl jen běh. Postupně přibývaly další. Zatímco králové byli uctíváni jen ve své zemi, vítěze olympijských her uctívalo celé Řecko. Jaké nám na starověké hry zbyly hmotné památky? Kdy začaly a kdo a kdy je zrušil. A co o nich ještě víme?
Nejslavnější egyptské pyramidy, jediné dochované ze sedmi klasických divů světa, se nacházejí v Gíze. Ze tří pyramid je nejznámější takzvaná Velká pyramida neboli Chufuova (Cheopsova) pyramida. Jejím průzkumem se zabývala řada archeologů a byla zdrojem různých teorií o svém vzniku. Kvůli neuvěřitelnému množství turistů bude tato oblast možná v budoucnu uzavřena. Pojďte se sem s námi podívat.
Pasáž pojednává o stavbě bronzové sochy starověkého řeckého boha Hélia, které se říkalo Kolos rhodský a jež byla jedním ze sedmi divů antického světa.
Na ostrově Rhodos kdysi stála obrovská socha boha Helia známá jako Rhodský kolos. I když byla brzo zničena, platila ve starověku za jeden z divů světa. Co o ní víme?
Zříceniny města Efesu ukazují vyspělost antické civilizace a jsou oblíbeným turistickým cílem na území dnešního Turecka. Zde se také kdysi nacházel jeden z divů světa, Artemidin chrám. Jak to tu vypadá dnes?
Pyramidy jsou fascinujícím architektonickým prvkem. Nejstarší pyramidy byly postaveny tisíce let před naším letopočtem jen s pomocí jednoduchých strojů. Více o pyramidách, hlavně těch egyptských, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Zábavnou formou zpracovaná legenda o bájném Golemovi, kterého údajně stvořil pražský učenec rabi Löw. Pomocí kouzelného šému ho pak oživil a nechal plnit své rozkazy.
Pátrání po původu receptu na bramborový salát je práce pro detektiva. Odkud se vzal a kdo ho má na svědomí? Co kuchař, to jiné ingredience. Je mnoho teorií, ale skutečností je, že na český vánoční stůl bramborový salát patří. A hlavně nám chutná.
Poznejte nejvzdělanějšího Čecha své doby. Přesuňme se do 12. století a seznamme se s pražským knězem, který se zapsal do historie jako autor kroniky. Zachytil v ní pověsti, které mu údajně vyprávěli starci, např. pověst O příchodu praotce Čecha na horu Říp nebo O dívčí válce. Zapsal je v jazyce tehdejších vzdělanců, v latině. Psal ale také o době, ve které žil, a proto kronika slouží jako zdroj poznatků o životě v českých zemích.
Lízátka vznikla vlastně náhodou spojenou s medem. Ale ještě to chvilku trvalo, než se dočkala své dnešní podoby. Jsou receptem na pohodu, protože uvolňují napětí a stres, díky základnímu lidskému reflexu, sání. Další zajímavé informace o lízátkách vám představí toto video.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.