03:32
Část dokumentu popisující vznik, průběh a historii starověkých olympijských her. Jejich zakladatelem byl samotný Herakles, rodák z Théb. Původní disciplínou byl jen běh. Postupně přibývaly další. Zatímco králové byli uctíváni jen ve své zemi, vítěze olympijských her uctívalo celé Řecko. Jaké nám na starověké hry zbyly hmotné památky? Kdy začaly a kdo a kdy je zrušil. A co o nich ještě víme?
Nejslavnější egyptské pyramidy, jediné dochované ze sedmi klasických divů světa, se nacházejí v Gíze. Ze tří pyramid je nejznámější takzvaná Velká pyramida neboli Chufuova (Cheopsova) pyramida. Jejím průzkumem se zabývala řada archeologů a byla zdrojem různých teorií o svém vzniku. Kvůli neuvěřitelnému množství turistů bude tato oblast možná v budoucnu uzavřena. Pojďte se sem s námi podívat.
Pasáž pojednává o stavbě bronzové sochy starověkého řeckého boha Hélia, které se říkalo Kolos rhodský a jež byla jedním ze sedmi divů antického světa.
Na ostrově Rhodos kdysi stála obrovská socha boha Helia známá jako Rhodský kolos. I když byla brzo zničena, platila ve starověku za jeden z divů světa. Co o ní víme?
Zříceniny města Efesu ukazují vyspělost antické civilizace a jsou oblíbeným turistickým cílem na území dnešního Turecka. Zde se také kdysi nacházel jeden z divů světa, Artemidin chrám. Jak to tu vypadá dnes?
Pyramidy jsou fascinujícím architektonickým prvkem. Nejstarší pyramidy byly postaveny tisíce let před naším letopočtem jen s pomocí jednoduchých strojů. Více o pyramidách, hlavně těch egyptských, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Krásně nazdobený třpytící se vánoční stromeček je pro nás zásadním symbolem Vánoc. Ne vždy tomu tak bylo. Zdobení vánočního stromečku k nám přišlo až v 19. století. Jak se takový stromeček zdobil, si nyní ukážeme.
Pořad netradiční formou scének, rozhovorů, reportáží a skečů zpracovává téma příchodu Slovanů na naše území z hlediska pověstí i historiografie.
Než vznikly mechanické hodiny, lidé používali ty sluneční. Někdy ovšem dalo dost práce je nastavit. Pozastavujete se nad slovem „nastavit“? Není to tak jednoduché, v létě by mohly ukazovat jiný čas než v zimě. Proč? Kdy tenhle problém lidé vyřešili? A kde je na jednom místě nejvíce slunečních hodin? Kolik jich v České republice dohromady najdete?
Největším archeologickým objevem na našem území je bezesporu soška Věstonické venuše. Tento symbol krásy pochází z doby kamenné a jedná se o jednu z mála sošek, které byly po celém světě nalezeny. Celé naleziště v Dolních Věstonicích nám prozradilo opravdu hodně informací o životě lidí v době kamenné.
12 705
703
4 221
1 147
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.