02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Kromě úspěšného válčení založil Přemysl Otakar II. také mnoho královských hradů, jako je například hrad Bezděz, Písek nebo Špilberk. V ukázce se podíváme, jak to vypadalo na jednom z nich.
Pojďme se společně podívat na život významného českého vlastence. Vojtěch Náprstek byl velký bojovník za pokrok v mnoha směrech. Již od dětství měl dobrodružnou povahu a zajímal se o cizí kultury. V roce 1848 se jako student zúčastnil revoluce ve Vídni. Aby se vyhnul zatčení, uprchl na zaoceánské lodi do Ameriky, kde žil 10 let a vystřídal mnoho povolání. Po návratu do země pořádal výstavy, organizoval přednášky. Mimo jiné prosazoval také nezávislost a vzdělání českých žen. Hodně cestoval a sbíral na svých cestách zajímavé předměty.
Česká televize oslavila 70 let své existence, ale přestože už je vlastně v důchodovém věku, končit rozhodně nehodlá. Naopak se za poslední roky snažila rozšířit svůj záběr a věnovat se i mladým divákům. Například spuštěním nového televizního kanálu Déčko, který oslavil 10 let od svého vzniku a který se mimo jiné v dobách covidových karantén a uzavírání škol snažil umožnit dětem výuku prostřednictvím projektu UčíTelka.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena cesta knížete Břetislava I. za Jitkou, jeho výprava pro ostatky sv. Vojtěcha a střet s císařem Jindřichem III.
Ideologicky zabarvená dobová ukázka popisuje práci příslušníků Pohraniční stráže Sboru národní bezpečnosti. Pohraničníci chránili zejména západní území českého pohraničí a měli ze zákona povoleno použít zbraň. Na toto území neměl nikdo jiný přístup. Dobová reportáž líčí příslušníky stráže jako hrdiny.
Ukázka ze seriálu České století (2013) nám představuje plukovníka Františka Moravce, přednostu zpravodajské ústředny československé exilové vlády i další zpravodajce po vypuknutí druhé světové války.Ústy Moravce je představen Edvard Beneš jako jediná osoba, která může stát v čele druhého pokusu o vybudování samostatnostého Československa.
O osobnosti a životních osudech profesorky Růženy Vackové, pronásledované komunistickým režimem, hovoří spisovatelka Milena Štráfeldová. Růžena Vacková byla profesí archeoložka. V době druhé světové války se zapojila do odboje. Během únorové krize podporovala Edvarda Beneše. Pro režim byla svými postoji nepohodlná a nakonec byla odsouzena ve vykonstruovaném procesu.
Tělovýchovná jednota Sokol si kladla od svého založení v 2. polovině 19. století za cíl fyzický a morální růst českého obyvatelstva rakouské monarchie. Prezentovala se jako apolitické hnutí pro všechny Čechy. Její dobře organizovaná základna byla příkladem pro podobné zahraniční spolky a svoji roli sehrál Sokol i při vzniku ČSR. Jakou?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.