02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zachycena doba, kdy byl prezidentem Antonín Zápotocký a proběhla měnová reforma. Zároveň se ale podařilo dosáhnout úspěchů na poli umění a vědy. Svět zaujala československá expozice na výstavě Expo 58, Jaroslav Heyrovský získal Nobelovu cenu za chemii a Jiří Trnka a Karel Zeman začali točit animované filmy.
Den upálení mistra Jana Husa je státním svátkem, který si každým rokem připomínáme 6. července. V tento den byl v roce 1415 odsouzen k trestu smrti a upálen. Neodvolal totiž svoje názory na církev, která ho umlčela. Jeho myšlenky však žily dál a podnítily vznik husitského hnutí. Husovo heslo PRAVDA VÍTĚZÍ najdeme dodnes na české prezidentské standartě.
Máte rádi citrusy? Věděli jste, že pomeranče jsou třetí nejoblíbenější ovoce na světě? Původně se jim říkalo čínská jablka, protože je přivezl Alexandr Veliký z Číny. Citróny se zase dříve vůbec nejedly, sloužily jako dekorace nebo pro účely lékařství.
Pojďme se společně podívat na video o nejznámější české památce, která dosahuje délky téměř 516 metrů. Stavba Karlova mostu trvala 55 let. Navrhl jej oblíbený architekt Karla VI. Petr Parléř. Kdysi po něm jezdila veškerá doprava, ale v roce 1962 byl prohlášen národní kulturní památkou a začal sloužit pouze pro pěší.
V průběhu procesu s Miladou Horákovou byla státní mocí organizovaná masivní kampaň, kdy se společnost hromadně vyjadřovala pro vynesení těch nejpřísnějších trestů pro obžalované. Podívejte se na vzpomínky spisovatele a tehdejšího novináře Arnošta Lustiga.
Pražský arcibiskup kardinál Jan Beran byl po únoru 1948 šestnáct let internován komunistickým režimem. Po jmenování kardinálem v roce 1965 mu bylo umožněno odjet do Říma, avšak bez možnosti návratu. I v nuceném exilu se nepřestával vyjadřovat k událostem v Československu. Poslechněte si jeho krátkou rozhlasovou řeč po tragickém činu studenta Jana Palacha.
Národní fronta vznikla v roce 1945 jako uskupení všech politických stran, později po roce 1948 všech povolených politických stran. De facto byla nástrojem totalitní moci KSČ. Fungovala až do roku 1990. Podívejte se na dobové zpravodajství o volbách kandidátů Národní fronty v roce 1954.
V prosinci 1943 vznikla v Moskvě spojenecká smlouva mezi Československem a Sovětským svazem. Podepsali ji velvyslanec ČSR v Moskvě Zdeněk Fierlinger a Vjačeslav Molotov, podpisu byli ale přítomni i Edvard Beneš a Josif Vissarionovič Stalin. Znamenala ortel pro sovětskou orientaci poválečného Československa?
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.