02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Pojďme se společně podívat na život jednoho z nejznámějších českých filmových režisérů. Když bylo Miloši Formanovi jedenáct let, zemřeli mu oba rodiče v nacistickém koncentračním táboře. Po válce vystudoval psaní filmových scénářů. Jeho film Hoří, má panenko málem dostal americkou filmovou cenu Oscar.
Krásně nazdobený třpytící se vánoční stromeček je pro nás zásadním symbolem Vánoc. Ne vždy tomu tak bylo. Zdobení vánočního stromečku k nám přišlo až v 19. století. Jak se takový stromeček zdobil, si nyní ukážeme.
Zprávičky přibližují život a dílo Petra Parléře, jednoho z nejvýznamnějších středověkých stavitelů. Žáci se dozvědí, jak tento talentovaný architekt přispěl k podobě katedrály sv. Víta i Karlova mostu. Video představuje nejen jeho profesní úspěchy, ale také jeho osobní život. Zajímavosti z doby Karla IV. pomáhají zasadit Parléřovu tvorbu do historického kontextu. Díky vizuálním prvkům a poutavému vyprávění je obsah přístupný i mladším divákům.
František Josef I. se narodil roku 1830 ve Vídni, tehdejším hlavním městě monarchie. Na trůn nastoupil v roce 1848, když mu bylo 18 let. Během jeho vlády se monarchie rozdělila na Rakousko-Uhersko. Maďaři si tak o mnohém mohli rozhodovat samostatně. Češi toužili po samostatnosti také, proto v průběhu 1. světové války bojovali v legiích proti Rakouskému císařství. Konce války se František Josef I. nedožil, Rakousko válku prohrálo a říše se rozpadla na menší státy.
Jaroslav Heyrovský změnil objevením polarografie celou elektroanalytickou chemii. Za svůj objev dostal v roce 1959 Nobelovu cenu a stal se tak prvním Čechem, který se tímto oceněním mohl pyšnit. Do Prahy se za ním jezdili učit vědci z celého světa. Podívejte se, jak na něj vzpomíná jeho žák, i na to, jak o jeho úspěchu informoval dobový komunistický tisk.
Volná rekonstrukce rozhovoru Edvarda Beneše s jeho manželkou Hanou. Scéna přibližuje, jak Beneš o Československu i obecněji o demokracii přemýšlel v době mnichovské krize.
Karel Schwarzenberg pocházel z orlické větve starobylého šlechtického rodu. Narodil se 10. prosince 1937 v Praze, po komunistickém převratu roku 1948 odešla jeho rodina do exilu. Byl dědicem majetku krumlovsko-hlubocké větve. Do vlasti se vrátil na podzim 1989. Zastával pozici vedoucího kanceláře prezidenta Václava Havla, byl ministrem zahraničí i kandidátem na prezidenta. Zemřel 11. listopadu 2023 ve Vídni.
Zámek Jezeří leží v severních Čechách téměř na hraně hnědouhelného lomu. Z bývalého luxusního sídla jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů, Lobkoviců, je dnes jedna z našich nejohroženějších památek.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.