02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zachyceno převzetí moci komunisty v roce 1948 a budování socialismu spojené s politickými procesy, kolektivizací, znárodňováním a pronásledováním odpůrců režimu.
Významnou roli v utváření české historie sehráli také Židé. Jak se jim dařilo v českých zemích od dob Přemysla Otakara II. až po vládu Rudolfa II. Habsburského?
Ukázka zábavnou formou popisuje dějiny sportu v Čechách – zakládání sportovních klubů, založení Sokola, účast Čechů na olympijských hrách v roce 1912, úspěchy siláka Gustava Frištenského.
Jiný kraj jiný mrav. Jinými slovy, v různých zemích vládnou různé obyčeje. Dnes porovnáme ty české s americkými. Co tedy patří na štědrovečerní stůl? Krocan nebo kapr? Odpověď je jednoduchá. Záleží na tom, kde žijeme a jaké tradice dodržujeme.
Dne 15. března 1939 vstoupila německá okupační vojska na území Československa. Na Moravu však neoficiálně o den dříve. Právě ve Frýdku-Místku proto na německé vojáky zahájili ti čeští palbu. Asi půlhodinová přestřelka si vyžádala několik mrtvých a je považována za začátek války na našem území.
Československo vybudovalo v průběhu první republiky (v letech 1935 až 1938) mnoho pohraničních pevností. Ve videu se dozvíme, jak se tyto pevnosti později využívaly i v éře komunistického Československa.
Jak se po roce 1989 vypořádat s komunistickou minulostí? A máme ji dnes vyřešenou? V souvislosti s touto otázkou se stal ikonický i projev Petra Pitharta z ledna 1990, v němž varoval před programovým vyloučením všech členů komunistické strany z veřejného života. Nyní své stanovisko po třiceti letech s dalšími historiky komentuje v pořadu Historie.cs.
Příběh muže, který v bojových letounech královského letectva přežil válečné krutosti a s nadějí na šťastný život v míru se v roce 1945 vrátil domů k rodině. Velmi brzy ale poznal, že válka ještě neskončila a že on sám ještě může být její obětí.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.