02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Po třicetileté válce je vláda nad českými zeměmi upevněna v rukou Habsburků. Daří se jim odvrátit tureckou expanzi, ale také omezují práva českých poddaných.
Část vánočního dílu Chobotnice z II. patra přibližuje předvánoční přípravy. Vciťme se do filmových situací a nasajme atmosféru Vánoc.
Mezi ozdobami mají v mnoha domácnostech na vánočním stromečku své místo prskavky. V Evropě ale není mnoho firem, které je vyrábějí. Možná jedinou u nás najdeme v Ústí nad Labem. Jedinečné jsou prskavky tvarované – stromečky, hvězdičky, čtyřlístky a taky jednotlivá písmena a číslice. Ty přicházejí na svět jen tady. Zároveň zapátráme po tom, jak prskavky spatřily světlo světa a co bychom s největší pravděpodobností mohli považovat za jejich předchůdce.
Jedna z tradičních českých firem a největší výrobce cukrovinek u nás. Firma, jejíž kořeny sahají až do první republiky a v současnosti je jednou ze značek švýcarského čokoládového giganta Nestlé. To vše je Orion. Zářivá hvězda na nebi českého cukrářství. Jaké byly začátky této firmy? Jak si poradila v náročném 20. století, kdy musela čelit nástrahám 2. světové války, komunistického znárodnění a divoké privatizace? V našem kratičkém dokumentu vás seznámíme s historií této úspěšné české značky.
Ukázka (2021) se zaměřuje na horšící se politickou situaci třicátých let v Evropě. Zobrazuje také reakci československé armády a státních představitelů na tyto události. Zatímco armáda v čele s generálem Ludvíkem Krejčím budovala pohraniční opevnění a připravovala se na ozbrojený konflikt, prezident Beneš a další politici se otevřené válce snažili zabránit. V ukázce je velký prostor věnován generálům Krejčímu a Syrovému a jejich roli v přípravě na válku i v době podepsání mnichovské dohody. Ukázka obsahuje dobové filmové záběry, výpověď Ludvíka Krejčího ze 60. let a komentář historika.
Těžba uranu na našem území má dlouhou tradici, která sahá až do 16. století. Jeho využití v jaderné energetice a zbraních však v polovině 20. století změnilo tvář samotné těžby, ale hlavně osudy vězňů, nejdříve válečných zajatců, po únorových událostech v roce 1948 i odpůrců komunistické totality.
Edvard Beneš byl prototypem vzorného a pracovitého úředníka, jenž řídil zemi v těžké době 30. a 40. let 20. století. Podařilo se mu stmelit národ, přesto však jeho jméno a odkaz budí kontroverze. A to nejen kvůli notoricky známým dekretům. Jaký byl druhý československý prezident?
V minulosti byly často prezentovány obrazové dokumenty o nadstandardním vztahu vedoucích představitelů české a sovětské komunistické strany. Klement Gottwald a Josif V. Stalin se ale např. za druhé světové války setkali pouze jedenkrát. Pasáž rozebírá okolnosti jejich vztahu na pozadí jednání o československo-sovětské smlouvě z roku 1943.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.