02:41
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen bohatý spolkový život v českých zemích v 19. století. Představeny jsou například spolky Hlahol nebo Sokol (včetně jeho zákazů ve 20. století).
Jak se kníže Svatopluk rozhodl rozdělit říši svým synům? Jakou roli v tom hrály pruty svornosti? A jak to nakonec s říší dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Ukázka zábavnou formou popisuje život Josefa Dobrovského a obecně dobu národního obrození.
Pojďme se společně podívat na video o všestranném Johannesu Keplerovi. Zajímal se o hvězdy a zkoumal pohyb planet a hvězd. Pracoval pro císaře v Praze, kde sepsal dva ze svých tří slavných zákonů. Jeho vědecký záběr byl neuvěřitelně široký.
Máte rádi rajčata? A věděli jste, že se je lidé v Evropě báli jíst? Když je sem z Ameriky přivezli, tak si kvůli jejich barvě a výrazné chuti mysleli, že jsou jedovatá. Jako první je začali jíst v Itálii. Dnes víme, že jedovatá nejsou, jsou dokonce velmi zdravá. Obsahují spoustu důležitých vitamínů a minerálů.
Josef Mysliveček byl významný český hudební skladatel období pozdního baroka a raného klasicismu. Pocházel z pražské mlynářské rodiny a měl pokračovat v rodinné tradici. Rozhodl se ale změnit jistotu za příležitost a odjel do Itálie, kde zažil hvězdou kariéru. Z Josefa Myslivečka se stal Il Boemo.
Národní muzeum uchovává ohromné množství sbírek z různých oborů. Patří k němu různé budovy, depozitáře má po celé České republice. Samotná expozice v historické budově na Václavském náměstí je unikátní ve světě právě spojením přírodovědy a historie.
České stavovské povstání, bitvu na Bílé hoře i popravu 27 představitelů na Staroměstském náměstí máme většinou ve všeobecné paměti. Ale vedle politických dějin jsou stejně důležité i hospodářské aspekty českých raně novověkých dějin. Jaká byla hospodářská situace na prahu třicetileté války? A co to byla tak zvaná kaláda v roce 1623?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena podpora průmyslu a zakládání manufaktur v českých zemích v době vlády Marie Terezie a Josefa II.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.