02:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
V animované ukázce jsou zábavnou formou zachyceny aktivity hraběte a mecenáše umění Františka Antonína Šporka, který na Kuks pozval Matyáše Brauna a také na svém pozemku financoval špitál.
Kde v Čechách bydlely princezny? S Jakubem Wehrenbergem a Haničkou se poučme o historii zámku Hluboká, který byl původně strážným hradem. Později byl přestaven na zámek a předlohou mu byl anglický královský zámek Windsor. Posledními majiteli zámku byli Schwarzenbergové, kteří zde pobývali téměř 300 let.
Ke každému svátku patří nějaký slavnostní pokrm. Ve Francii na oslavu svátku Tří králů pečou koláč, ve kterém je zapečená figurka. Ten, kdo ji najde, může si celý den hrát na krále nebo na královnu. Tradice vznikla na dvoře Ludvíka XIV.
Celer byl pěstován jako vzácná rostlina tisíce let. V Egyptě se těšil mimořádné úctě. Byl využíván nejen pro léčivé účinky, ale také byl využíván jako smuteční rostlina. Jenže pak lidé poznali spousty dalších výhod téhle rostliny a dnes se třeba v Řecku celer považuje za rostlinu štěstí. S historií celeru se seznámíte v tomto díle.
Pasáž pořadu FUTURO s názvem Digitální machři nám představí pestrou škálu využívání digitálních technologií. Podíváme se například na začátky natáčení filmových triků i na ty současné. Napadlo vás někdy, jak je možné, že filmový hrdina skočí ze střechy na střechu a nemá ani škrábnutí? Jak se dělí filmové triky? A jak mohou technologie pomáhat v boji proti šikaně? Co všechno umí digitalizace? To všechno si ukážeme.
Každý rok se 2. prosince scházejí takzvaní reenactoři, aby předvedli kus bitvy u Slavkova. Jak velký detail tu mohou návštěvníci vidět? Lze vůbec nějakým způsobem bitvu reálně rekonstruovat?
V druhé polovině 19. století odešlo z rakouské monarchie asi šestnáct tisíc Čechů kvůli těžkým životním podmínkám. Zvláště je lákalo velké množství levné zemědělské půdy a další výhody, které jim slibovalo carské Rusko. Na Volyni vzniklo mnoho českých vesnic, další část se usadila v již existujících sídlech. Češi sem přinesli své zkušenosti i znalosti a podstatně přispěli ke zvýšení hospodářské a kulturní úrovně. Podívejte se na stručnou historii jejich počátků na Volyni.
Nejstarší dějiny železnic u nás jsou spojeny s koněspřežnou dráhou. Ta z Českých Budějovic do rakouského Lince byla první veřejnou železniční a zároveň nejdelší dráhou v Evropě. Další kapitola je pak spojena už s parním provozem. Podívejte se na diskusi historiků o nejstarších dějinách železniční dopravy na našem území.
Dominikáni přišli do Čech za vlády Přemysla Otakara I. Místa jejich působení jsou v době posledních Přemyslovců spjata s nově zakládanými městy. Podívejte se na stručnou historii tohoto řádu v českých zemích.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.