04:41
V divadelní hře Fidlovačka zazněla roku 1834 poprvé píseň Kde domov můj. Od počátku tato píseň publikum zaujala a začala stále více pronikat mezi lid. Byla snadno zapamatovatelná, svou melodikou připomínala lidové písně a opěvovala českou zem jako domov, což působilo zvláště silně v dobách národní nesvobody. V průběhu doby se samozřejmě objevila kritika a také parodie na text písně, ale historie ukázala, že píseň je nadčasová a v srdcích lidí si našla pevné místo.
Pořad mapuje význam starověké Kréty pro evropskou civilizaci a popisuje palác v Knóssu z hlediska mytologie i archeologie.
Na konci starověku dochází v Evropě k rozsáhlému stěhování národů. Jednou z příčin je vpád kočovných kmenů z východu, například Hunů s neohroženým vůdcem Attilou v čele.
Nejznámější církevní stavbou v Paříži je gotická katedrála Notre-Dame. V minulosti jí hrozilo zbourání, ale život jí zachránila svatba Napoleona I. a román Victora Huga. Před několika lety, v roce 2019, ji zachvátil devastující požár.
Dřevěný kostel ve Velké Lhotě na Valašsku je unikátní stavbou, která se dochovala ve své původní podobě do dnešních dnů. Stavba vznikla po vydání tolerančního patentu Josefa II., ale přesto nemohla mít věž ani zvon. Podívejte se na stručný medailon kostela, v němž na konci 19. století dvacet let působil jako farář autor Broučků Jan Karafiát.
Na statku v Prostředním Vydří pobýval Ivan Martin Jirous, zvaný též „Magor“, jeden z nejvýraznějších básníků 2. poloviny 20. století. Od 90. let zde rovněž pořádal rockové festivaly. Františka Jirousová, dcera slavného básníka, nás provede po rodinném statku, zavzpomíná na svého otce a představí, k jakým aktivitám místo vybízí dnes.
Pořad ukazuje proces stavby Karlova mostu od středověké techniky stavby a popisu práce v kamenické dílně až po práci tesařů a dalších dobových expertů na stavebnictví.
Barrandovské filmové ateliéry v Praze, vybudované ve 30. letech, byly na svou dobu velmi moderní firmou, a proto byly vyhledávanými zahraniční produkcí. V červnu 1939 byl Miloš Havel jako hlavní akcionář donucen pod záminkou arizace židovského majetku (již před okupací podíly od akcionářů židovského původu odkoupil) ateliéry prodat do německých rukou. Nadále se zde měly točit hlavně filmy německé, protože německá studia mohla být kdykoli zničena nálety apod. České se točily v omezeném rozsahu, a to co do množství i témat. Podívejte se na diskusi filmových historiků i ukázku z asi nejspornějšího filmu vzniklého za protektorátu, adaptace románu Jindřicha Šimona Baara Jan Cimbura z roku 1941.
Epidemii moru si většina z nás patrně spojí s obdobím středověku. Kdy a proč se ale mor objevil v historii poprvé? Tyto otázky vztahující se k dějinám lékařství nám blíže objasní historici v pořadu Historie.cs.
Již ve 13. století vznikla v belgickém městě Bruggy, které bylo významným finančním centrem Evropy, první burza na světě. Tato instituce poskytovala obchodníkům zázemí pro objednávky, půjčky i výměnu peněz. Pojmenování vzniklo podle příjmení bankéřů Van der Beurzů. Původní burza se orientovala na obchodování se základním zbožím – vlnou, dřevem, rybami, ovocem nebo kořením.
V době stěhování národů táhli Evropou barbaři. V 10. století se jejich cílem stalo i Irsko. Zemi plenili strašným způsobem. Hledali hlavně zlato v klášterech, zároveň ale zakládali nová města, jako např. Dublin.
Evropu pustošil v první polovině 17. století vleklý konflikt, který sice vypukl kvůli vyvrcholení náboženských sporů mezi protestanty a katolíky, ale který byl hlavně bojem o politickou nadvládu. Náboženské vyznání nakonec nehrálo zas tak důležitou roli.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.