15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Klášter v Pannonhalmě je jednou z osmi maďarských památek zapsaných na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Na seznam bylo toto místo přidáno v roce 1996, tedy 1000 let po svém založení. Pannonhalmské opatství mělo v maďarské historii velký význam a má i zajímavou spojitost s dějinami českých zemí.
V Lucembursku najdeme mnoho památníků obětem 2. světové války. Nejznámější je Zlatá dáma v centru hlavního města. Nedaleko leží dva hřbitovy – německý a americký, na nichž jsou pochováni vojáci, kteří padli během bitvy v Ardenách. Do oblasti Arden se vypravíme v závěru videa a navštívíme vojenské muzeum.
Všechny cesty vedou do Říma. Ale víte, kam přesně? Odkud pochází mramor z baziliky sv. Petra? Ukázka historického centra Říma nás seznámí také s tím, jaký otisk zanechali v italské kuchyni Židé a co s nimi papež Pavel IV. provedl?
Turín je metropolí italského Piedmontu. Na rozdíl od většiny italských měst s typicky renesanční architekturou v Turíně převažuje architektura barokní. Za zmínku stojí Castello del Valentino. Najdeme tu ale i hrad Borgo Medievale inspirovaný středověkem.
Na konferenci v íránském Teheránu, která se konala v listopadu roku 1943, se spojenci dohodli na otevření druhé fronty v západní Evropě. Jen pár dní před zahájením vylodění informoval britský premiér Winston Churchill o plánu na osvobození Francie také vůdce francouzského odboje Charlese de Gaulla.
Jenom tři semestry v letech 1911–1912 pobyl v Praze Albert Einstein, když zde byl jmenován řádným profesorem na pražské Německé univerzitě. Sám později napsal, že v Praze měl čas na formulaci základních myšlenek, z nichž později vznikla teorie relativity. V pasáži je osvětleno i pozadí jazykově rozdělené Karlo-Ferdinandovy univerzity i obraz české a německé vědy na počátku 20. století.
Prozkoumejte širší kontext okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Tato událost nezasáhla pouze nás, ale vyvolala i obavy západního Německa z případného postupu sovětských vojsk. Podívejte se na video s výpověďmi pamětníků.
Nová éra na evropském kontinentě respektive v celém světě začala. Krásný čas plný euforie a nových nadějí se však pomalu začíná propadat do skepse z nenaplněných ideálů. Anarchismus a zástupy nezaměstnaných se pomalu začínají vymykat kontrole.
Podkarpatská Rus byla v předválečné době jedním z center židovské kultury v Evropě. Početnou komunitu Židů byste našli snad v každé vesnici. Tragickou čáru udělala až druhá světová válka. Pod Karpaty však dodnes zůstalo velké množství synagog, hřbitovů a dalších památek. Pojďte se s námi na některé z nich podívat.
Krása romantických pláží je obvykle hlavním důvodem, proč turisté jezdí na Jamajku. Pokud však chceme poznat skutečnou Jamajku s jejími obyvateli, je třeba navštívit komunity rastafariánů. Reportáž nás zavede na jamajský venkov, kde se ilegálně pěstuje konopí. To, co Evropan považuje za nepřijatelné, může jinde sloužit k běžnému obstarávání obživy. Ať se nám to líbí, nebo ne, potvrzuje to kontrasty života na naší planetě.
V Malajsii se můžete seznámit hned se třemi východními kulturami najednou. Etničtí Malajci tady žijí s čínskými a indickými přistěhovalci. Je to jeden z nejbarvitějších a nejzajímavějších koutů světa. Jeho multikulturní tvář je nejvíc patrná v hlavním městě Kuala Lumpur. Podívejte se, jak se v této muslimské zemi žije. Islám ale zdaleka není jediné náboženství, s nímž se zde můžete potkat.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.