15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Verbuňk, mužský lidový tanec ze Slovácka, je tak unikátní, že byl dokonce jako první nehmotný fenomén Česka zapsán v roce 2005 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Verbuňk je natolik fyzicky náročný, že ho mnozí přirovnávají k vrcholovému sportu. Jedním z těch, kteří ho ovládají, je šestatřicetiletý lékař Stanislav Popela z Perné.
V roce 2017 vystoupil americký prezident Donald Trump s prohlášením, že Spojené státy americké uznávají Jeruzalém za hlavní město Izraele. Nadchnul tím představitele židovského státu, zatímco u Palestinců vzbudil značnou nelibost. Trumpův krok nebyl příliš vítán ani významnými světovými státníky. Mnozí z nich upozorňovali, že se ve složitém blízkovýchodním problému jedná o tzv. přilévání oleje do ohně. Reportáž z pořadu Horizont ČT 24 byla odvysílána v prosince 2017.
Reportáž o stavu světového zbrojního průmyslu a výdajích na zbrojení na konci roku 2018 s důrazem na růst zbrojního průmyslu v Rusku.
S křesťanstvím je odpradávna spojeno poutnictví. I v Česku nalezneme několik poutních cest, například trasy Svatojakubské cesty a také Cyrilometodějskou kulturní stezku, která bude ve videu představena podrobněji. Vyslechneme si také zkušenosti českých poutníků.
Neapol, jedno z nejkrásnějších měst Itálie. Říká se – vidět Neapol a zemřít. Neapol je ale také neklidné město plné protikladů. Martin Písařík se pokusí zjistit proč. Kromě toho vám představí architekturu, památky a významná místa v tomto krásném městě, jako je Neapolský Dóm, Museo del Tesoro di San Gennaro, Via dei Presepi nebo baziliku svatého Františka z Pauly.
Vypravíme se do Budapešti, kde si prohlédneme místní nejznámější pamětihodnosti: Budínský hrad, budovu maďarského parlamentu, Rybářskou baštu, více než stovku termálních pramenů, největší zemědělské muzeum v Evropě a spousty dalších unikátních architektonických, uměleckých i přírodních památek.
Alexandr Lukašenko získal ve volbách v srpnu 2020 osmdesát procent hlasů a stal se již pošesté prezidentem Běloruska. Mnozí Bělorusové takovému výsledku nevěřili a vyšli do ulic demonstrovat. Ani demokratický svět srpnové volby neuznal, Evropská unie a Spojené státy zavedly proti exponentům běloruského režimu i samotnému Lukašenkovi sankce. Za něj se ale postavilo Rusko a režim velké letní protesty ustál. Bělorusové se ovšem nevzdávají, odpor projevují dodnes a doufají, že se demokratický svět postaví na jejich stranu. Je však vidět, že mají větší strach. Jsou pravidelně unášeni, zatýkáni a odsuzováni k několikatýdennímu pobytu ve vězení, někteří zmizeli beze stopy.
Pískovcové skály v řecké oblasti Meteora jsou samy o sobě působivé a dodnes není jasné, jak se na nich podařilo středověkým asketickým mnichům vybudovat celou řadu klášterů. Vedla k nim velmi náročná cesta, dnes je však možné k nim pohodlně dojít a několik z nich je dokonce přístupných veřejnosti.
Řecká občanská válka probíhala v letech 1946–1949 v podstatě jako důsledek 2. světové války a následného dělení sfér vlivu mezi jejími vítězi. Krvavý a doslova bratrovražedný konflikt si vyžádal více než 150 tisíc mrtvých a v jeho důsledku odešlo z Řecka 75 000 lidí, často samotných dětí, zejména do spřátelených zemí východního bloku - do Rumunska, Bulharska, Polska či Československa. Potomci řeckých imigrantů žijí v České republice dodnes.
Píše se rok 1949 a do Československa přijíždějí řečtí emigranti. Film vypráví o řeckém migrantovi Archimedovi z konce 40. let minulého století, který přijel do Československa, aby uprchl před občanskou válkou v Řecku a našel zde svůj nový domov. Děj je vyprávěn očima dnes již dospělého chlapce Arise, synovce Archimeda, který za války osiřel a vzpomíná, jak se útěkem z Řecka do tehdejšího Československa jeho strýci změnil život. Archimeda ztvárnil Ondřej Vetchý, souseda Nováka Miroslav Donutil.
Vznik protektorátu Čechy a Morava s sebou přinesl i podstatnou změnu v oblasti bezpečnostních a represivních složek. Ve videu se dozvíme, jak lze hierarchizovat nacistické silové složky v protektorátu Čechy a Morava, s jakým typem činnosti byly jednotlivé složky spjaty nebo jaké postavení mělo v rámci nacistického aparátu české četnictvo a jakou roli hrálo v rámci Pražského povstání.
V souvislosti s mnichovskou dohodou se často hovoří o „zradě západních mocností". Na celou skutečnost je však vhodné nazírat v kontextu mezinárodní situace, nikoli pouze prizmatem zájmů našeho státu. Jaké byly příčiny vzniku a důvody Francie a Velké Británie podepsat mnichovskou dohodu, blíže objasní historici v pořadu Historie.cs.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.