15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
K první světové válce se schylovalo dlouhou dobu, přesto nikdo nepočítal s neuvěřitelnou krutostí tohoto celosvětového konfliktu. S tanky, letadly, ponorkami, bojovým plynem. Habsburské monarchii vládne od půlky války nový císař Karel I. I když se snažil konflikt ukončit, zabránit rozpadu monarchie nedokázal.
OSN zahrnuje 193 zemí světa. I když má každá země svou vlajku, některé jsou si velmi podobné, a to hlavně kvůli použitým barvám. Zamysleli jste se někdy nad tím, proč obsahuje většina vlajek červenou, modrou a bílou nebo zda použité barvy znamenají pro státy to samé? Odpovědi přináší pořad What the fact (2024).
Ukázka ze zpravodajské relace obsahuje kromě komentáře také autentické záběry svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Tato akce měla za následek obrovské ztráty na životech. Zároveň ale vedla k tomu, že nebyla realizována invaze amerických vojáků do Japonska. Do týdne od události Japonské císařství kapitulovalo.
V roce 1991 začal krvavý rozpad Jugoslávie. Ve stejném roce schválila Rada bezpečnosti OSN mírovou misi UNPROFOR na jejím území. Účast československých vojáků na této misi schválila ještě federální vláda, na konci roku 1992 však došlo k rozdělení Československa. Právě mírový rozchod Čechů a Slováků byl pro mnohé obyvatele rozpadající se Jugoslávie těžko pochopitelný. Na paradoxní situaci a každodenní život v té době vzpomínají v pořadu Historie.cs tehdejší účastníci mise.
Indie byla vždy zemí protikladů, potkávají se tu různá náboženství i kultury. Jednotu všech těchto lidí hlásá víra Bahá’í. Prohlédneme si místní modlitebnu této víry, která vítá návštěvníky všech náboženských směrů k vyjádření lásky mezi Bohem a člověkem.
Pořad představuje život na vesnici ve Středoafrické republice, jedné z nejchudších zemí světa. Lidé jsou tu závislí na zemědělství, mají k dispozici jen základní zdravotní péči a se vzděláním jim pomáhají misionáři.
Vesnické masopustní obchůzky se u nás slaví od středověku, popisy masek jsou na Hlinecku doloženy od 19. století. V některých tamních vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě do dnešních dnů. Masopustní masky mají svoji tradiční podobu a funkci, za masky se většinou převlékají muži. Zvyk byl zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví organizace UNESCO.
Kdy začaly konflikty mezi Židy a Araby v Palestině? Kvůli čemu začaly? Dokument z roku 1968 přibližuje historii osidlování Palestiny židovským obyvatelstvem (od konce 20. století), vztah mezi nově příchozími Židy a Araby, okolnosti vzniku státu Izrael a následnou tzv. první arabsko-izraelskou válku.
Návštěva hlavního města Irska, Dublinu. Pořad ukazuje ta nejznámější místa oblíbená turisty, přibližuje atmosféru města a připomíná jeho historii.
V roce 1987 se vydala na cestu kolem světa pětičlenná posádka kopřivnické Tatry. Jejím cílem bylo představení Československa a jeho výrobků v zahraničí a navázání zajímavých kontaktů. Účastníci výpravy urazili přes dvě stě tisíc kilometrů a během cesty byli například v Guatemale obviněni ze špionáže. Výpravu také zasáhla tragická smrt jednoho z jejích účastníků. Po třech letech se posádka Tatry vrátila do zcela nových společenských poměrů. Původní účel cesty tak zůstal v podstatě nenaplněn.
Švédský Göteborg leží na pobřeží, v průlivu Kattegat, což z něj činí strategický přístav, největší ve Skandinávii. Nejoblíbenějším dopravním prostředkem ve městě jsou jednoznačně tramvaje, které se vyznačují typickou modrou barvou. Při návštěvě města ale budete mít pocit, že se tu jezdí spíš na kole než tramvají. I lodě tu mají své místo a jsou běžnou součástí městské hromadné dopravy.
Pořad věnovaný geografii, historii a současné podobě Dánska, které ukazuje jako zemi moře, rybolovu i živočišné výroby.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.