15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Po roce 1948 se československá rozvědka na pokyn Moskvy zapojila do celé řady akcí proti novému nepříteli, západoevropským státům. Stopy její činnosti najdeme během celého období totalitního Československa. V této pasáži se zaměříme na padesátá léta, kdy se československá rozvědka zapojila do suezské krize a kdy se snažila zabránit sbližování Francie a Německa atentátem na štrasburského prefekta.
Olympijské hry se v Tokiu již konaly v roce 1964, a to netradičně v říjnu z důvodu počasí. Poprvé tehdy sledoval olympiádu celý svět díky satelitnímu přenosu. Naposledy zde atleti a běžci závodili na škvárovém povrchu. Československá výprava získala 14 medailí a byla velmi úspěšná.
Velké automobilové závody se jezdily zprvu jako Velké ceny. A protože potřebovaly pravidla, vznikl dokument s názvem Formule 1, soubor technických předpisů, které musí závodící auta splňovat. Ten se později přenesl na samotné závody. Existují také Formule 2 a 3. Jaká pravidla to ale vlastně byla a jak se slovo pro předpis stalo synonymem pro závodní auto? Podívejte se.
Jméno Karla Lukase nepatří mezi ty známé, přitom jeho životní osudy by vydaly na román. Prošel československými legiemi, byl významnou postavou při budování pohraničního opevnění, bojoval v Africe i Evropě a na konci války dosáhl významného postu – stal se vojenským a leteckým přidělencem československé vlády v USA.
Loutkářství má v českých zemích dlouhou tradici, dokonce bylo roku 2016 zapsáno mezi nehmotné kulturní dědictví lidstva UNESCO. Ukázka popisuje historii loutkového divadla i výroby loutek a zavede nás do Muzea loutkářských kultur v Chrudimi. Věděli jste, že každá slušná prvorepubliková rodina měla vlastní loutkové divadlo? A co musí zkušený loutkář umět?
Po útoku Hamásu z 7. října 2023 Izrael zareagoval vlastní vojenskou operací. Dokument (2024) vysvětluje, jak izraelské jednotky musely změnit strategii boje, jak se Hamás ukrýval blízko civilistů, ba dokonce v blízkosti centrály OSN, a jak válka změnila Gazu k nepoznání.
Obyčejně platí, že vítězem voleb se stává ten, kdo získá více hlasů. Ve Spojených státech je to ale komplikovanější. Co znamenají tzv. swing states neboli klíčové státy? A kdo jsou vlastně volitelé? Volební systém v USA rozebírá následující video, které vzniklo v roce 2020, kdy proti sobě stáli Donald Trump a Joe Biden.
Reportáž pořadu Horizont ČT24 (2023) popisuje uplynulých 10 let vlády Nicolase Madúra, ve kterých se Venezuela propadla do hluboké hospodářské krize. V průběhu této dekády uprchlo ze země více než 7 milionů lidí včetně části opozice, kterou Madúro tvrdě potírá.
Podkarpatská Rus byla v předválečné době jedním z center židovské kultury v Evropě. Početnou komunitu Židů byste našli snad v každé vesnici. Tragickou čáru udělala až druhá světová válka. Pod Karpaty však dodnes zůstalo velké množství synagog, hřbitovů a dalších památek. Pojďte se s námi na některé z nich podívat.
Reportáž odpovídá na otázky, kde žije česká menšina v Moldavsku, jak se tam Češi objevili a jak se jim tam nyní žije.
Historie krymských Tatarů na území Krymu, z něhož byli za stalinského režimu hromadně vysídleni až do Uzbekistánu a do Střední Asie.
V Pobaltí se odehrává tichá válka. Ruská propaganda se snaží ovlivnit společnost informačními manipulacemi. Lotyšsko se snaží bránit se.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.