03:04
V roce 2022 se zimní olympijské hry konají v čínském Pekingu. V příspěvku se dozvíte, že se zde již jedny olympijské hry konaly, i která česká atletka si odsud v roce 2008 přivezla zlatou medaili z her letních.
Je to černé, kulaté, také se tomu říká kotouč nebo touš. Copak je to? Ano, hokejový puk. První puky ale byly úplně jiné než dnes. Puky vyrobené v České republice se používají na celém světě, dokonce se s nimi hrálo i na olympiádě v Soči nebo Naganu. Musí splňovat přesně dané parametry. Podívejte se, jak se vyrábí.
Jedním z největších problémů nadcházejících her v čínské metropoli je málo sněhu. Lyžařská střediska leží ve vyprahlé oblasti a umělé zasněžování ohrožuje vodní zdroje. Vše tvrdě dopadá na místi lidi, kteří nenalézají nikde zastání.
ZOH v Pekingu mají být první „zelené“ v novodobé historii. Má to ale také svoji stinnou stránku. Obrovskou spotřebu energie mají pokrýt solární a větrné elektrárny. Jejich stavba připravuje tisíce zemědělců o půdu.
Každá země, která pořádá olympijské hry, připravuje pro sportovce nejen zázemí a sportoviště, ale i medaile pro vítěze. Podívejte se, jak vypadají a co symbolizují ty, které si sportovci odvezou ze zimních her v Pekingu.
Měli by představitelé demokratických států bojkotovat svou neúčastí na tribunách sportovišť zimní olympiádu v Číně? A může sportovní akce, jakou je olympiáda, ovlivňovat politickou situaci? Jaké jsou zkušenosti z letní olympiády v roce 2008?
Jen na málokterém místě můžeme sledovat dějiny Španělska od starověku až do 17. století jako v Toledu. Při pohledu na město si připomeneme jeho historii včetně toho, jak se zde dokázala tolerovat tři náboženství – křesťanství, judaismus a islám. Toledo nechybí na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Od začátku roku 2022 se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem více a více stupňovalo a řada světových státníků se snažila odvrátit hrozící konflikt. Přesto byl 24. únor 2022 pro mnohé překvapivý. V brzkých ranních hodinách totiž Rusko zahájilo tzv. speciální mírovou operaci s cílem demilitarizovat a denacifikovat Ukrajinu. Politici nejen západního světa okamžitě odsoudili vpád ruské armády na Ukrajinu. Také český prezident Miloš Zeman vystoupil s projevem k národu, ve kterém vojenskou agresi i samotného ruského prezidenta Vladimira Putina ostře odsoudil.
Vztahy zemí na Blízkém východě se začaly okolo roku 2020 výrazně proměňovat. Izrael, Bahrajn a Spojené arabské emiráty spolu právě v tomto roce uzavřely investiční dohody a i v následujících letech pokračovalo sbližování Izraele s arabskými zeměmi v regionu. Za sbližováním dlouholetých nepřátel však jsou nejen bohulibé cíle. Vytváří tak hráz proti společnému nepříteli oblasti, Íránu. Ten sleduje vývoj blízkovýchodních vztahů s velkým znepokojením a hovoří o komplotu sionistů, Ameriky a arabských zrádců. Ani Palestinci nejsou těmito kroky příliš nadšeni a cítí, že prohrávají svůj boj o určování své autonomity.
Odkud vlastně pocházejí Valaši, předkové obyvatel tohoto rázovitého kraje? Na jihu Valašska se nachází vizovický zámek, neprávem opomíjená kulturní památka, ale známější jsou Vizovice přece jen díky svému tekutému stříbru, slivovici.
Donald Trump a Joe Biden: dva muži, mezi kterými vybírá Amerika v prezidentských volbách 2020. Obyčejně platí, že vítězem se stává ten, kdo získá více hlasů. Ve Spojených státech je to ale komplikovanější. Klíčové slovo ve výsledku volby prezidenta USA bude mít Pensylvánie.
Listopadové události 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Podle jedné z nich byly jen důsledkem dohody o novém uspořádání světa mezi USA a SSSR. Sovětský svaz byl ekonomicky v troskách a jeho problémy navíc umocňovaly závody ve zbrojení. Vyměnil proto nadvládu nad státy střední Evropy za slib, že NATO nebude posouvat své hranice dál na východ. Další teorie říká, že v ČSSR stáli za pádem komunismu sami komunisté – režim byl na pokraji zhroucení a ve straně se začal odehrávat boj o moc.
Islám nastoupil v minulém století cestu liberalizace, ale rok 1979 přinesl události, jež měly za následek návrat ke konzervativním formám víry a rozšíření extremismu. V rámci islámu lze rozlišit několik nebezpečných fenoménů: náboženský fundamentalismus, islamismus a džihádismus. S nimi se můžeme potkat i v evropských muslimských komunitách. Hodnoty a postoje muslimů je pro nás důležité sledovat především s ohledem na možnost jejich integrace do západních společností.
Astronaut NASA Leroy Chiao hodnotí mezinárodní spolupráci při výzkumu vesmíru a naznačuje, kam by se mohlo lidstvo posunout za 20 let. Spolupráce při stavbě a zajišťování provozu mezinárodní stanice ISS přinesla dle jeho názoru i zlepšení vztahů mezi spolupracujícími zeměmi. Navzdory očekávání se ale nezlepšila spolupráce s Čínou. V rozhovoru s redaktorem ČT Danielem Stachem popisuje Leroy Chiao čínský vesmírný program jako těžko předvídatelný. Čína bere svůj vesmírný program velmi vážně, na výzkum vydává po Spojených státech nejvíce finančních prostředků. O záměrech a vizích Číňanů však lze pouze spekulovat na základě informací, které Čína sama oficiálně uvolní.
11 402
611
3 370
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.