15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Vztahy Lotyšska a Ruska nebyly po rozpadu Sovětského svazu nijak vřelé. Lotyšsko se spolu se svými pobaltskými sousedy Litvou a Estonskem stalo součástí jak Evropské unie, tak Severoatlantické aliance. Začátek války na Ukrajině v únoru 2022 v Lotyšsku ještě prohloubil historické trauma a animozitu vůči Ruské federaci i Bělorusku. V hlavním městě Rize se začal bourat pomník z doby druhé světové války, který připomínal vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem. Pomník je totiž stále více vnímán jako symbol ruské okupace. Podobným způsobem má v zemi dojít k demolici dalších asi tří set pomníků ze sovětské éry. Jak je na tom pobaltský stát ekonomicky, vojensky a čím může být inspirací pro ČR?
V tomto díle cestopisu se vydáme do severoindické Ágry za nejslavnějšími indickými památkami, jakými jsou Tádž Mahal a Rudá pevnost. Ve své době byla Ágra druhým nejvýznamnějším městem říše a Tádž Mahal patří dodnes k nejkrásnějším stavbám světa. Kdo a proč ho nechal postavit? A věděli jste, že je to vlastně hrobka, na jejíž stavbě se podíleli i architekti z Evropy? Jak se ironií osudu dostal nejslavnější obyvatel Rudé pevnosti ke svému výhledu na Tádž Mahal?
Jaké jsou důsledky gruzínsko-abchazského konfliktu a jaká je budoucnost soužití Gruzínců a Abcházců?
V době konání ZOH v Pekingu 2022 to není zdaleka poprvé, kdy autoritářský režim pořádá obří sportovní akci. Nedemokratické státy využívají události, které přilákají davy, jako nástroj propagace, jako cenný zdroj příjmů i k vylepšení vlastního obrazu a k získání větší prestiže.
John Fitzgerald Kennedy byl čtvrtým americkým prezidentem, který byl zavražděn v úřadu. Jak k atentátu došlo? Pátek 22. listopadu 1963 měl být pro J. F. Kennedyho neoficiálním zahájením kampaně za znovuzvolení. Půl hodiny po poledni v texaském Dallasu jeho život ukončil atentát, jehož okolnosti nepřestávají vyvolávat otázky. Byl vrahem Kennedyho skutečně Lee Harvey Oswald? Jaký byl střelcův motiv? Jednal sám? Spekulace dlouhé desítky let živil fakt, že dokumenty o vraždě pětatřicátého prezidenta USA částečně skončily v režimu utajení.
Shrnutí politických motivů a ekonomických důsledků založení Rady vzájemné hospodářské pomoci v roce 1949. Obsahuje ukázku z Československého filmového týdeníku. Historikové řeší také otázku, proč RVHP vůbec vznikla, a hodnotí její efektivitu.
V roce 1956 proběhlo v Maďarsku povstání proti komunistickému režimu. Bylo však krvavě potlačeno sovětskými tanky. Symbolem povstání se stal Imre Nagy – odvážný premiér, který se postavil na stranu povstalců. Na rozdíl od srpnové invaze v Československu byli organizátoři povstání tajně popraveni a důstojného pohřbu se dočkali až v roce 1989.
Málokdo dnes ví, že Eduard Konrád Zirm byl prvním lékařem na světě, který v roce 1905 provedl průlomový operační zákrok. Transplantoval rohovku chlapce muži, kterému hrozilo oslepnutí. Stalo se tak na oční klinice v Olomouci. Podívejte se na příběh z dějin lékařství.
O Litvě mnozí mluví jako o zemi písní a tanců. Koná se zde mnoho kulturních festivalů, kde Litevci pyšně prezentují své tradice ať už pomocí lidových písní, nebo krojů. Místní mají vždy důvod k oslavě. A jednou za dva roky se sjíždějí z celého světa, aby si mohli společně zanotovat na velkém svátku národních písní a tanců. A o čem nejčastěji zpívají?
Václav Cílek srovnává kamenné prvky v české a rakouské metropoli – v Praze a ve Vídni.
Malá dvoumilionová země nedávno změnila svůj název. Přidáním slova "Severní" do názvu narovnala dlouholetý spor se svým sousedem Řeckem. Přestože patří k chudým zemím Evropy, stála stranou krvavé války při dělení Jugoslávie před třiceti lety. Metropole Skopje leží na samém severu země a je směsici všeho, co vás napadne.
Osídlení v oblasti arménského města Sisian je nesmírně staré. Dokladem toho je nejstarší megalitická observatoř na světě pocházející již z 5. tisíciletí před naším letopočtem. V hornaté oblasti okolo Sisianu je také mnoho klášterů, které svědčí o vyspělé arménské středověké kultuře.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.