15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Africký Kamerun je bývalá německá kolonie na pobřeží Guinejského zálivu. Na území přibližně šestkrát větším, než je Česká republika, žije asi 25 milionu lidí. Přestože životní úroveň v Kamerunu není vysoká, jedná se na africké poměry o poměrně stabilní stát, kde již více než čtyřicet let vládne stále stejný prezident. Kamerunu se však především vyhýbají etnické konflikty, které jsou tak typické pro řadu okolních zemí.
Tzv. Jomkupirská válka v roce 1973 byla odvetou arabských států v čele s Egyptem za šest let staré ponížení v tzv. šestidenní válce. Egypt a Sýrie zaútočily během židovského svátku Jom kipur („den smíření“) a i díky selhání izraelských zpravodajských služeb Izrael značně překvapily. Ten však i za cenu vysokých ztrát definitivně uhájil svoji nezávislost.
Pořad vysvětluje příčiny, stručnou historii i následky severoirského konfliktu v ulicích Belfastu.
Na počátku 90. let začal tzv. mírový proces na Blízkém východě. Americká diplomacie v čele s tehdejším prezidentem Billem Clintonem přiměla k podepsání dohod obě znepřátelené strany – Židy i Palestince. Nadějný vývoj v oblasti se však pokazil v roce 2000, kdy začala tzv. druhá intifáda, ozbrojené palestinské povstání. Střety mezi Palestinci a izraelskou armádou si vyžádaly další tisíce mrtvých.
Pasáž popisuje osobnost následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, včetně jeho soukromého života a vztahu s Žofií Chotkovou. Obsahuje také záběry ze zámku Konopiště.
Americký generál George Marshall je známý zejména jako autor plánu na hospodářskou obnovu poválečné Evropy. Jaká byla politická východiska Marshallova plánu z hlediska komunistické propagandy a z hlediska americké zahraniční politiky po roce 1945?
K první světové válce se schylovalo dlouhou dobu, přesto nikdo nepočítal s neuvěřitelnou krutostí tohoto celosvětového konfliktu. S tanky, letadly, ponorkami, bojovým plynem. Habsburské monarchii vládne od půlky války nový císař Karel I. I když se snažil konflikt ukončit, zabránit rozpadu monarchie nedokázal.
Vítězné mocnosti měly po 2. světové válce zajistit celosvětový mír, jenže už v průběhu války se ukazovalo, že není jasná politická podoba příštího světa, a tak se hned v roce 1945 rozděluje a začíná válku novou, tzv. studenou. Podívejte se na analýzu poválečného uspořádání světa podle historiků z pořadu Historie.cs.
Ázerbájdžán je největší a nejlidnatější ze zakavkazských států. Jedná se o poměrně uzavřenou zemi, která rozhodně není turistickým rájem zahraničních návštěvníků. Přesto má země bohatá na energetické suroviny co nabídnout – historické i moderní hlavní město země Baku, koupání v Kaspickém moři či archeologickou rezervaci v Qobustanu s více než šesti tisíci vzácných nástěnných kreseb.
Hlavní město ostrova Menorca, Mahon, nalezneme na východě území, zatímco druhé největší město, Ciutadella, se nachází na západě. Ciutadella roku 1722 ztratila status hlavního města, proto mezi obyvateli obou měst panují antipatie. Přesto toho obě města mají mnoho společného, například to jsou důležité přístavy.
Na severu Gruzie se nachází tzv. Svanetie, extrémně odlehlá oblast sevřená pětitisícovými vrcholy Velkého Kavkazu. Nejvýše položené osady leží až 2200 m. n. m. Právě nadmořská výška oblasti je hlavním důvodem toho, proč nebyla Svanetie na rozdíl od Gruzie nikdy okupována. Obyvatelé regionu, Svanové, jsou hrdým jihokavkazským národem, který v oblasti žije více než 2000 let.
Rozhovor se zpravodajem České televize v Rusku objasňuje rozdíly mezi daty oslav Vánoc v Česku a církevních svátků v Rusku a hovoří o důvodech, proč se v Rusku slaví stále podle juliánského kalendáře.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.