02:54
Poutník se rozhodl, že se vydá na vandr do světa, aby tam našel smysl svého života, pokoj, naplnění a povolání. Na cestě potkává dva tajemné průvodce: Všudybuda a Mámení. Od Mámení dostává Poutník růžové brýle, aby mu vše ve světě připadalo krásnější než ve skutečnosti. Naštěstí nosí brýle dole na nose, takže přes ně vidí skutečnosti takové, jaké doopravdy jsou. Díky tomu si o věcech může vytvořit vlastní obrázek. Celý svět ovládá královna Moudrost. Ale je to opravdu Moudrost?
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
První díl filmové minisérie Božena se odehrává v roce 1837, kdy svéhlavé Barboře Panklové je sedmnáct let a rodiče jí hledají ženicha, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií se zdá být o patnáct let starší úředník pod penzí, Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života.
V pasáži pořadu Písně českých básníků si v podání hudební skupiny Ensemble Flair v čele s cimbalistou a skladatelem Janem Rokytou ml. můžeme poslechnout píseň Motýl s textem Petra Bezruče, která se objevila na albu Od pramenů k moři.
Spisovatel Pavel Kohout vypráví o událostech, které následovaly po přelomovém XX. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu, kdy padl Stalinův kult, a o tom, jak na ně reagovaly české osobnosti. Pro Pavla Kohouta to byla chvíle, kdy se musel postavit faktu, který tušil, ale odmítal ho vidět, stejně jako spousta jeho vrstevníků. Jak se z té kaše on a jeho přátelé dostali? Pasáž je doplněna o dobová videa a ukázky z tisku.
Dokumentární pořad z cyklu miniportrétů Česko jedna báseň krátce představuje českého básníka Lukáše Marvana. Autor hovoří o mnišském životě a o tom, jaký vliv má na něj psaní básní. V pasáži předčítá svou báseň Avátar a verše Jana Bendy.
Český básník, autor pohádek pro děti, textař, scenárista, novinář a překladatel Karel Šiktanc byl za svou básnickou sbírku Vážná známost obsahující verše vzniklé v letech 2003–2007 v roce 2009 nominován na knižní cenu Magnesia Litera za poezii. V ukázce nám z ní přečte ukázku.
Jan Zábrana přeložil Ginsbergovo Kvílení do češtiny. V ukázce parafrázuje úvod Ginsbergova textu na československé podmínky poloviny šedesátých let... Připomenutá je také Ginsbergova dnes už legendární návštěva Prahy.
Vyprávění Zdeňka Svěráka nám v tomto díle představí kapitolu Hotelová pohádka z knihy Zdeňka Svěráka Tatínku, ta se ti povedla. Poslechněte si ji s námi. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka.
Jestli to tak bylo nebo nebylo, to už dnes asi nezjistíme, ale je zábavné, jak o tom rytíř Prášil vypráví. Zvířecí olympiáda se často nevidí, ovšem i zvířátka si umí poradit a např. místo disku využívají k hodu květ slunečnice. Čeho využily veverky? K čemu posloužil pták fénix? Báj je překládána do znakového jazyka.
Nejmilejší dětská knížka nás může ovlivnit na celý život. Může to být i pohádka o fotbale, ve které jedenáct bratrů z české vesničky poráží nejslavnější světová fotbalová mužstva. Písničkář a spisovatel Jan Burian čte ze své oblíbené knížky Klapzubova jedenáctka od Eduarda Basse.
Česká spisovatelka a překladatelka, autorka rozhlasových her a knížek pro děti Bohumila Grögerová uvádí vlastní verše a hovoří o svém životním partnerovi, básníkovi Josefu Hiršalovi.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.