05:12
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
Souostroví tvořené desítkami ostrovů stovky kilometrů za severním polárním kruhem. To jsou Lofoty. Drsná norská příroda v té nejkrásnější podobě. Navštívíme zemi fjordů, vikingské historie, v létě slunce i o půlnoci a v zimě totální tmy.
Čtvrtohorní zalednění zanechalo v Krkonoších pozůstatky v podobě hlubokých ledovcových údolí, tzv. karů. V Krkonoších se jim říká jámy a tyto lokality patří k místům s nejpestřejší přírodou v celém pohoří. Kolem Sněžky se jich nachází hned několik. Jak se tito dokonalí sochaři či tesaři zrodili? A co to jsou ledovcové morény?
Kvalitu ovzduší celosvětově ohrožuje postupující klimatická změna a s ní související nárůst lesních požárů. Vzájemně se posilující důsledky mají vliv na zdraví lidí, kvalitu životního prostředí a zemědělství. Jak přesně to probíhá, vysvětluje vedoucí Laboratoře pro studium kvality ovzduší Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jan Hovorka.
Reportáž představí krasovou jeskyni Výpustek. Během 2. světové války a po jejím skončení se jeskyně výrazně změnila, vznikl v ní armádní kryt. Ten je od roku 2008 přístupný veřejnosti. Cílem expozice je však i připomenutí, že jeskyně tu stála dlouho před vybudováním armádního prostoru a vypráví více příběhů.
Přestože břehy Menorky nedosahují délky ani 200 km, je na nich asi sto pláží. Nejkrásnější jsou ty odlehlé, které nebyly pozměněny činností člověka. Menorca se totiž v roce 1993 stala biosférickou rezervací UNESCO a ostrov pro ochranu místní přírody reguluje přísun turistů. V ukázce si prohlédneme nejvyužívanější pláž Son Bou, několik odlehlých pláží i koňskou stezku Camí de Cavalls.
Pasáž o tom, jak se dnes žije v bývalé Podkarpatské Rusi a dnešním Zakarpatí, očima místních obyvatel.
Salzburg neodmyslitelně patří mezi největší turistické perly Rakouska. Zdejší staré město je na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO. Salzburg láka nejen na barokní památky, ale také na místní gastronomii a vyhlášené pivo. Na každém kroku se tu potkáte také s odkazem W. A. Mozarta.
Metropole Gruzie, Tbilisi, je počtem obyvatel přibližně stejně velké město jako Praha. Díky množství památek z různých období je nazýváno perlou Kavkazu. Je křižovatkou kultur a náboženství. Vedle sebe zde v harmonii žijí pravoslavní křesťané, muslimové i Židé.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.