05:25
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
Chráněná krajinná oblast Slavkovský les je jedinečná vývěrem mnoha minerálních pramenů a podzemních plynů, tzv. mofet. Největší proslulost získala národní přírodní rezervace SOOS nedaleko Františkových Lázní. Pojďte se sem s námi podívat.
Věděli jste, že je Zlínský kraj největším podporovatelem filmové tvorby v ČR napříč mimopražskými regiony? Je to i díky tomu, že zde byly založeny v 30. letech minulého století filmové ateliéry. Ve Zlínských filmových ateliérech tvořily svá díla takové osobnosti, jako Karel Zeman a Hermína Týrlová. V regionu se také konají unikátní filmové přehlídky, například Letní filmová škola v Uherském Hradišti a Zlín Film Festival ve Zlíně. Ve Zlínském kraji se nachází ale i celá řada lokalit oblíbená filmaři. Poznáte některé z nich ve videu?
Sokolovsko je bohaté na nerostné suroviny, těží se zde mimo jiné i kaolin a jíl, které jsou zapotřebí k výrobě porcelánu. Porcelánka v Loučkách sice není nejstarší nebo největší v regionu, ale patří k těm nejzajímavějším. Její výrobky znají nejen na Pražském hradě nebo v Senátu, ale i v Bílém domě. Podívejte se na její historii, produkty i alchymii výroby růžového porcelánu.
Václav Cílek popisuje důvody pro sesuvy a specifické svahové pochody v Českém středohoří.
Barrandovský plavecký bazén byl otevřený v roce 1930 v místě bývalého vápencového lomu, přímo pod Barrandovskými terasami. Byl prvním závodním bazénem v Československu. Proslavený byl také široko daleko nejstudenější vodou. Co se s mimořádným areálem v mimořádných kulisách stalo?
Více než půl miliardu let staré horniny, skalní města, vyvřeliny i naleziště zkamenělin, rostlin a živočichů, to je Geopark Český ráj. V roce 2015 získal Český ráj, jako jediný geopark v celé republice, značku UNESCO. S jakými problémy se tato oblast s unikátním přírodním dědictvím potýká?
Na území CHKO Pálava nalezneme několik zřícenin. Jako první uvidíme pozůstatky gotického Sirotčího hrádku. Dále se podíváme na dominantu celé Pálavy, Dívčí hrady (známé také jako Děvičky), které od středověku strážily cestu z Rakouska do vnitrozemí.
Eroze je celosvětový problém, který ohrožuje půdu. Na polích jsme otevřeli půdu povětrnostním vlivům a miliony tun půdy se daly do pohybu. Jak můžeme erozi zabránit? Jak pomoci krajině, aby vodu zadržovala a tím bránila erozi?
Václav Cílek putuje do opuštěného hnědouhelného dolu v Chebské pánvi, popíše vznik hnědouhelných souvrství a představí zajímavé povrchové tvary v místě bývalého hnědouhelného dolu.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.