05:13
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Ušetřit si v Čechách na vlastní bydlení je oproti ostatním zemím finančně docela náročné. V rámci Evropské unie jsme na tom v tomto ohledu dokonce úplně nejhůře. Jaké ekonomické, byrokratické i společenské důvody za touto skutečností stojí?
Ostravsko je v obecném povědomí spojeno především s těžbou uhlí. To má svou bohatou historii, počínaje pověstí o jeho objevení a s tím spojenými počátky hornictví až po moderní využití uhlí a mocný rozvoj navazujícího těžkého průmyslu. Z uhlí je dokonce vyřezána i unikátní pravěká soška nalezená na ostravském vrchu Landek. Do popředí zájmu se dostává v osmnáctém století, kdy Marie Terezie začíná hledat nové energetické zdroje. Uhlí bylo také rozhodující pro rozvoj hutnictví. Významným podnikem v regionu jsou Vítkovické železárny, které v 19. století vybudovali Rothschildové jako součást výrobního komplexu nevídaného rozsahu.
Příběh téměř slepého otce rodiny, který žije s manželkou a dvěma dcerami. Sám je v invalidním důchodu, ale přivydělává si jako masér. Jeho žena nemůže pracovat kvůli psychické poruše. Toužili po vlastním bydlení, a tak si vzali úvěr na koupi a rekonstrukci bytu. Ta se ale prodražila a oni se dostali do situace, kdy nezvládají splácet.
Video popisuje finanční situaci člověka bez domova (jeho příjmy a výdaje), který si i po exekuční srážce dokáže zajistit přebytkový rozpočet.
Charakteristika pojmu osobní bankrot. Vysvětlení cesty od dluhů a bankrotu až k oddlužení. Jaké podmínky je pro oddlužení potřeba splnit?
Roman Vondrouš je jedním z mála českých fotografů, kteří získali ocenění v mezinárodní soutěži World Press Photo. Podařilo se mu to se sérií s názvem Steeplechase, která vznikla na dostihovém závodišti v Pardubicích. Dozvíme se, jak se k tomuto sportovnímu tématu dostal a čím jsou jeho fotografie výjimečné. Nechybí ani historický přehled všech Čechů, kteří ve zmíněné prestižní soutěži uspěli.
Výroba tradičních vánočních skleněných ozdob je výhradně ruční záležitost. Po vyfoukání požadovaných tvarů ze skla je nutné ozdoby obarvit a poté ozdobit. Proces je to zdlouhavý, náročný a především vyžaduje šikovné ruce. Ve vsetínském závodě se můžeme podívat, jak taková konečná úprava vypadá a jak tato nadčasová křehká krása vzniká.
Odcházení je název známé fotografie Karla Cudlína, která zachycuje jeden ze zlomových okamžiků novodobých českých dějin. Je na ní Václav Havel, jak kráčí po nádvoří Pražského hradu podél řady vojáků. Byl to poslední den jeho prezidentského úřadu, poznamenaný nostalgií i smutkem. Fotka tuto atmosféru věrně vykresluje. Navíc díky sněhu, který zrovna začal padat, se na zemi objevily stopy coby symbol odcházejícího prezidenta.
Zámek v Doudlebách v Královéhradeckém kraji zaujme na první pohled svými unikátními sgrafity, která zdobí vnější zdi ze všech stran. Právě díky jejich objevení pod barokní fasádou ušel zámek za minulého režimu demolici.
Jednoho dne opustila kvůli neshodám rodinu i své dítě a šest let byla na ulici nebo ve squatu. Bezdomovkyně Míša propadla silné závislosti na alkoholu. Co ji do této životní situace přivedlo? A jaké je to žít na ulici?
Najdeme ještě v naší zemi živé lidové umění kopírující regionální zvyky? Mezi jeden z nejúspěšnějších folklorních souborů patří valašský soubor Kašava, jehož vznik je datován do roku 1971. Tehdy byli přizváni manželé Perůtkovi, aby pomohli nacvičit lidové tance pro slavnost dožínek. Historie tohoto souboru je uchovávána v kronikách a v jejich zapisování pokračují i současní členové. V době zákazu činnosti dodával souboru velkou energii etnograf Karel Pavlištík, který byl hlavním organizátorem, režisérem a choreografem.
Otylost čili obezita se podle Světové zdravotnické organizace stává globální epidemií. V Evropě jí trpí pětina populace. Česká republika se v tomto nemilém žebříčku posouvá již na třetí místo. Na příbězích pacientů Endokrinologického ústavu v Praze, mezi kterými je i hudebník Jan Burian, se seznámíme s příčinami jejich celoživotního trápení. Přední obezitolog MUDr. Vojtěch Hainer nám přiblíží příčiny obezity a ukáže možnosti léčby, na jejímž konci mohou být i obdivuhodné výsledky.
Skautské hnutí má v Česku letitou tradici, byť byla na určitou dobu přerušena komunistickým režimem. Dnes opět fungují skautské družiny po celé republice a základní myšlenky se nezměnily: Především jde o to, předat dětem určité morální hodnoty a vychovat z nich čestné lidi se vztahem k přírodě a ke společnosti, kteří budou pomáhat ostatním. Nahlédneme do jednoho skautského tábora a jeho účastníci nám prozradí, co je ke skautingu táhne, co na něm oceňují i jaké problémy v rámci fungování hnutí řeší.
12 843
733
4 416
1 220
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.