02:59
Pasáž vysvětluje, co to je osobní rozpočet a že se skládá z příjmů a výdajů. Dále vysvětluje rozdíl mezi rozpočtem státním a rodinným a rozpočtem přebytkovým a schodkovým.
Jednoduché a stručné vysvětlení pojmu příjem. Je to vše, co do rozpočtu peníze přináší. Příklady neočekávaných příjmů a výdajů.
Pasáž o výdajích. Vysvětlení rozdílu mezi očekávanými a neočekávanými výdaji a varování před neočekávanými výdaji, které mohou narušit rodinný rozpočet.
Ukázka finančního plánování, respektive to, jak by měl člověk ideálně procentuálně rozložit svůj příjem na jednotlivé účely tak, aby vyšel dlouhodobě s platem.
Pasáž popisuje, co je to daň z příjmu, a vysvětluje, kdo ji musí platit. Jedná se o povinný odvod do státního rozpočtu, tudíž je i zákonem vymahatelný. Vysvětlení sankcí za neplacení i informace o tom, jak tuto daň stát přerozděluje (zdravotnictví, školství, policie, hasiči apod.).
Představení rodinného rozpočtu pětičlenné rodiny a důraz na to, jakou část jejich rozpočtu ukrajují náklady na kouření.
Finanční částky zmíněné ve videu odpovídají době vzniku pořadu (2010).
Představte si, že léta budujete svoji firmu a co nejpoctivěji se snažíte plnit čím dál složitější byrokratické povinnosti. A pak jednou do vaší firmy vtrhne horda úředníků, všechno vám zabaví a stát rozprodá váš majetek za zlomkovou cenu. Najednou vám nezbyde vůbec nic, jen pocit bezpráví a bezmoci. Nikdo se neobtěžuje nic dokazovat ani vysvětlit. Myslíte, že něco takového dnes není možné? Vítejte ve světě zajišťovacích příkazů. Od roku 2014 prudce vzrostl jejich počet, často jsou přitom vydávány bezdůvodně.
Historie vývoje peněz. Pořad začíná u směnného obchodu, kdy si lidé mezi sebou vyměňovali zboží a služby. Pokračuje vznikem platidel až po mince a bankovky. Na závěr popisuje moderní platební systémy – platební kartu nebo platbu přes internet.
Chystáte se na zahraniční dovolenou a myslíte si, že stačí si zabalit? Určitě je důležité myslet i na to, jak budete platit (kartou nebo v hotovosti), jak jsou v dané zemi účtovány služby za telefon a mobilní data. A když už pojedete zpátky, nezapomeňte si zjistit, co můžete ze země vyvézt v kufru.
V našich domovech nejvíce energie spotřebujeme na topení a ohřev vody. Naopak na svícení a vaření už se dnes tolik energie nespotřebuje. Jak lze doma energiemi šetřit?
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.