04:04
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Jak se bezpečně pohybovat na ulici a na silnici? Jaké významy může nést slovo „zebra“? Zhlédněte názorné ukázky správného přechodu přes silnici, dopravních značek, bezpečného cestování autem i ochrany před úrazy na kole.
Pořad na názorné ukázce seznamuje děti s informativními dopravními značkami – nemocnice, servis, benzínová pumpa, občerstvení, hotel nebo WC. Součástí je i shrnutí, jak se bezpečně chovat v silničním provozu při jízdě na kole.
Zábavnou a hravou formou si společně zopakujeme pravidla bezpečného chování v autě. Ukážeme si, proč nesmíme řidiče auta při řízení rušit. Zamyslete se, co by se mohlo stát, kdyby se řidič na řízení nesoustředil.
Pojďme si společně zopakovat pravidla silničního provozu. Jak máme správně přecházet a dostatečně se rozhlížet. Důležité jsou reflexní prvky a rozhlédnout se v každém z pruhu, pokud přecházíme víceproudou komunikaci. Nezapomeňte na oční kontakt s řidičem a přecházet svižně!
Cestovat po městě hromadnou dopravou je zcela běžné. Aby cesta proběhla bez potíží, je třeba také dodržovat určitá pravidla chování. Můžeme mluvit s řidičem? Proč nemáme být v tramvaji hluční? K čemu slouží různobarevná tlačítka? To všechno si dnes připomeneme a pak pro nás bude cestování hračkou.
Pořad formou názorných ukázek seznamuje s dopravními značkami „Zákaz troubení“ a „Železniční přejezd“. Objasňuje, proč a kdy se používají, a také vysvětluje, kterých dopravních prostředků (policie, sanitka, hasiči) se značka „Zákaz troubení“ netýká a proč.
Pasáž, ve které se seznámíme se současnou podobou měst a jejich rozvojem.
Na výlet v žabkách určitě nevyrazíme. Podle čeho ale oblečení do přírody vybírat? To vám poradí odborník ze specializovaného obchodu. Také vám prozradí, k čemu slouží membrána a jaké oblečení je vhodné na sport. Zjistíte i zajímavosti o tom, jak se lidé oblékali dříve a jaká dvě hlavní kritéria musí oblečení splňovat.
Stručné pojednání o městě. Prostřednictvím animované postavičky trpaslíka se jednoduchou formou dozvíme například to, jaké budovy najdeme ve městě, podle čeho se ve městě orientujeme, kdo se stará o pořádek a bezpečí obyvatel města a kdo je to starosta.
Když děti učí telka! Naučme se společně se žáky 3. ročníku chránit přírodu. Zamyslíme se nad tím, co můžeme pro ochranu přírody udělat. Např. třídit odpad a recyklovat materiál.
Jak se zachovat, pokud děti uštkne had nebo bodne včela či vosa? V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Jak se má správně poskytnout první pomoc, jaké se k tomu dají využít pomůcky a kde tyto pomůcky najdeme.
Lízátko a jeho historie. Kdy, kým a z čeho bylo vyrobeno první lízátko? Jak se lízátka vlastně vyrábějí dnes a co k tomu potřebujeme? Víme, že škodí naším zubům, ale umí nám také nějak prospět? Pojďte se podívat.
Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme: Proč máme jíst zdravě?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.