02:10
Pojďme si společně zopakovat důležitá telefonní čísla pro přivolání pomoci. K zavolání nouzového čísla nepotřebujeme kredit ani signál. Jak vám při tom pomůže sloup veřejného osvětlení? Co musíme udělat, pokud jsme svědky nějaké nehody nebo jiného zranění? A jak zranění při jízdě na kole nejlépe předcházet?
Skvělá příležitost doplnit si znalosti o pravidlech chování v silničním provozu, která platí pro cyklisty. S dětskou dopravní policií si zopakujeme, že je nutné používat při jízdě na kole helmu a také vhodné oblečení. Nejlépe takové, které se vám nebude plést do řetězu od kola. Helma musí být vždy správně nasazená a zapnutá. Že naši hlavu opravdu chrání, si ukážeme na pokusu s melounem.
Zábavnou formou si společně zopakujeme pravidla správného a bezpečného rozhlédnutí před vstupem do vozovky a přecházení. Velký pozor si musíme dávat v místech, kde je špatná viditelnost. Do vozovky nikdy nevstupujeme za autem, kde nás řidiči nemohou vidět.
Zábavnou formou si společně zopakujeme pravidla správného zabezpečení kola a pohybu na kole po městě. Víte, že při každém odbočení musí cyklista dát správné znamení rukou a také se včas ohlédnout, než se začne vyhýbat překážce?
Pomáhat a chránit. Tak zní heslo Policie ČR. Vyzvěte své žáky, ať pomohou hlídce z Dětské dopravní policie. Za pár dní jsou Vánoce a každá ruka přijde vhod. Kromě toho, že si procvičí logické uvažování, zabaví se a jednou se z nich třeba také stanou ochránci zákona.
Zamysleli jste se někdy, jak velké lodě překonávají překážky na řekách v podobě jezů? V této reportáži z Wifiny se dozvíte, jak fungují k tomuto účelu postavené plavební komory, které fungují jako takové výtahy na řekách. Znáte princip spojených nádob? Právě na něm stojí plavební komory, které vymysleli v Číně.
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla chování v silničním provozu zábavnou formou. Chodec nemá na přechodu pro chodce vždy automaticky přednost, musí se rozhlížet pokaždé vlevo, vpravo a zase vlevo. Vystupovat z auta do silnice se má jen s maximální opatrností, aby nebyla ohrožena ničí bezpečnost.
Cestovat po městě hromadnou dopravou je zcela běžné. Aby cesta proběhla bez potíží, je třeba také dodržovat určitá pravidla chování. Můžeme mluvit s řidičem? Proč nemáme být v tramvaji hluční? K čemu slouží různobarevná tlačítka? To všechno si dnes připomeneme a pak pro nás bude cestování hračkou.
Pojďme si společně zábavnou formou zopakovat či doplnit pravidla chování v silničním provozu. Důležité je bezpečné chování všech účastníků. Řidič musí mít pod kontrolou zejména rychlost vozidla a chodec by se měl především správně rozhlédnout a sledovat dění kolem sebe. Nezapomeňte si hrát dostatečně daleko od silnice. Dětská dopravní policie opět řeší komplikovaný případ.
Pořad zábavnou formou seznamuje děti se zákazovými dopravními značkami a s bezpečnostními zábranami. Děti se dozví, k čemu tyto dopravní značky slouží a proč se musejí dodržovat. Dále si díky názorné ukázce uvědomí, jak je důležité mít bezpečnostní zábrany a dbát na bezpečný pohyb na chodníku vedle silnice.
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla bezpečného chování na vlakovém přejezdu. I když na přejezdu neblikají červená světla, ale bliká bílé světlo, jsou všichni chodci i řidiči povinni se správně rozhlédnout. Co se může stát v opačném případě, uvidíte v Dětské dopravní policii dnes.
Emilka s Fandou jezdí na kole a zjistí na Fandově kole závadu. Vrhnou se společně s dědou a maminkou na opravu kol i trénink. Co je všecko potřeba mít na svém kole? A co si při jízdě rozhodně nesmíme zapomenout vzít? Odpovědi na všechny otázky ohledně ježdění na kole najdete v tomto videu.
13 035
733
4 430
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.