02:41
Po únorové revoluci, která v Rusku svrhla carský režim, přišla revoluce říjnová, která však byla už jen bolševickým převratem. O jejím charakteru diskutují historikové v pořadu Historie.cs.
První vůdce bolševického Ruska je často vnímán jako jeho zakladatel a jako ten, jehož ideje později zničil autoritativní nástupce Stalin. Realita ale je jiná, už za Lenina docházelo k tvrdým represím proti obyvatelům. Dnešní ruský stát ale spíše než na Lenina navazuje právě na Stalina, kterého vnímá jako zakladatele novodobého impéria. Proč Rusům imponují hrůzovládci?
Zakladatel bolševického státu v roce 1917 byl po celou dobu budování socialismu v Československu ikonou, o níž se pořádaly výstavy, probíhala setkání a konference. V československých městech se odhalovaly jeho busty či sochy. Podívejte se na část dobového týdeníku o oslavách 100. narozenin Vladimira Iljiče Lenina.
Vladimir Iljič Lenin stál u počátků socialistického sovětského státu. Dal mu do vínku ideje, které vyrostly z komunistického manifestu Marxe a Engelse. Před svou smrtí pak navrhl i nové uspořádání státu, federaci sovětských republik.
Rok 1989 byl neobyčejně bohatý na události. V únoru začaly v Polsku tzv. rozhovory u kulatého stolu, následně události ve východním bloku nabraly neuvěřitelný spád. Na konci roku byl již sovětský blok v troskách. Podívejte se na sestřih nejvýznamnějších událostí, ke kterým v roce 1989 došlo.
Sovětský vůdce Josif Stalin se stal nástupcem Lenina po jeho smrti v roce 1924. Po odstranění oponentů začal budovat a posilovat svoji pozici, po vítězství nad nacismem v roce 1945 se stal nezpochybnitelnou autoritou nejen v Sovětském svazu, ale i zemích tzv. východního bloku. Docházelo k až nekritickému zbožštění jeho života i díla.
Vlevo, nebo vpravo, co je na silnici správně? Historie má jasno, co bylo a je efektivní. Velká Británie a její bývalé kolonie rovněž. Má strana jízdy něco společného s bezpečností? Video představí i švédskou změnu, o které jste možná netušili.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
13 477
755
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.