02:04
Vladimir Iljič Lenin stál u počátků socialistického sovětského státu. Dal mu do vínku ideje, které vyrostly z komunistického manifestu Marxe a Engelse. Před svou smrtí pak navrhl i nové uspořádání státu, federaci sovětských republik.
První vůdce bolševického Ruska je často vnímán jako jeho zakladatel a jako ten, jehož ideje později zničil autoritativní nástupce Stalin. Realita ale je jiná, už za Lenina docházelo k tvrdým represím proti obyvatelům. Dnešní ruský stát ale spíše než na Lenina navazuje právě na Stalina, kterého vnímá jako zakladatele novodobého impéria. Proč Rusům imponují hrůzovládci?
Zakladatel bolševického státu v roce 1917 byl po celou dobu budování socialismu v Československu ikonou, o níž se pořádaly výstavy, probíhala setkání a konference. V československých městech se odhalovaly jeho busty či sochy. Podívejte se na část dobového týdeníku o oslavách 100. narozenin Vladimira Iljiče Lenina.
Po únorové revoluci, která v Rusku svrhla carský režim, přišla revoluce říjnová, která však byla už jen bolševickým převratem. O jejím charakteru diskutují historikové v pořadu Historie.cs.
Jak by asi vypadalo zpravodajství České televize v roce 1938? Ukázku „rekonstrukce" vysílání na téma mnichovské dohody zhlédneme ve videu. Reportér v Mnichově nás informuje o tom, jak vypadal příjezd jednotlivých signatářů mnichovské dohody a zástupců československé delegace, která nakonec k jednání nebyla přizvána.
Pevnost La Mola na nejvýchodnějším bodě Menorky měla chránit přístup do mahonského přístavu, kde se zásobovaly britské a francouzské obchodní lodě. Než však byla pevnost dostavěna, přestala odpovídat tehdejším trendům, od 90. let se postupně rozpadala, dnes je snaha o její zachování. Video mimo jiné připomene dějiny ostrova a vliv Britů a Francouzů.
Reinhard Heydrich patřil k nejdůležitějším pohlavárům nacistického Německa. S jeho jménem se nám zpravidla nejdříve vybaví atentát, ale jaký vůbec Heydrich byl a jak vypadala jeho kariéra? To nám objasní historici a psychologové v pořadu Historie.cs.
Na samém začátku Velké války to nebylo ani dvacet let od chvíle, kdy bratři Lumiérové uspořádali první veřejnou kinematografickou produkci. Právě válečné události poskytly filmu nebývalou příležitost a ten ji také využil. Velká válka se stala prvním válečným konfliktem zaznamenaným na filmový pás. Kina tak začala přispívat k vytvoření obrazu života na frontě.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.