02:00
Poutník se rozhodl, že se vydá na vandr do světa, aby tam našel smysl svého života, pokoj, naplnění a povolání. Na cestě potkává dva tajemné průvodce: Všudybuda a Mámení. Od Mámení dostává Poutník růžové brýle, aby mu vše ve světě připadalo krásnější než ve skutečnosti. Naštěstí nosí brýle dole na nose, takže přes ně vidí skutečnosti takové, jaké doopravdy jsou. Díky tomu si o věcech může vytvořit vlastní obrázek. Celý svět ovládá královna Moudrost. Ale je to opravdu Moudrost?
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Upravená verze Krysaře se hraje v brněnském Divadle Radost. Poněkud netradiční zpracování sice vychází z tradiční německé pověsti, v určitém okamžiku se ale režisér Patrick Sims vydává vlastní cestou... Poradí si Krysař s krysami?
Krátká reportáž o hře brněnského HaDivadla Big Sur na motivy stejnojmenného autobiografického románu významného představitele beatnické generace, amerického spisovatele Jacka Kerouaca. Jaká dramata provázela jeho zkoušky?
Shakesperolog a překladatel Shakespeara Martin Hilský v rozhovoru s Jiřím Čapkem interpretuje postavu Shylocka z dramatu Kupec benátský od Williama Shakespeara. Hovoří také o mýtu židovství, který se v dramatu objevuje. Shakespeare samozřejmě nevěděl nic o holokaustu, který měl přijít, ale v dějinách se mohl inspirovat i on. Protože křesťané neznají jen milosrdenství a dobro. Hilský vysvětluje dobové souvislosti židovství, stereotypy, které panovaly ve společnosti, ve které Shakespeare žil, a které přetavil. Pasáž obsahuje i ukázky divadelního představení Kupec benátský Východočeského divadla v Pardubicích.
Že není radno zasahovat do lidských osudů, zjistí hrdinka románu Jane Austenové Emma. Méně známé autorčino dílo uvádí na svém jevišti Moravské divadlo Olomouc.
Pražské Divadlo v Řeznické uvedlo na podzim 2022 v režii Radima Špačka hru amerického dramatika Marka St. Germaina Show Dr. Ruth. Příběh ženy, která přežila holokaust, v podání Divadla v Řeznické rozhodně stojí za pozornost.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Kloboučník a pán s velkou hlavou.
Hostem pořadu Z očí do očí je Sylvie Richterová, česká spisovatelka, prozaička, básnířka a literární teoretička, profesorka bohemistiky, autorka experimentálních próz, románů, básnických sbírek a literárních esejí, emigrantka, která od roku 1971 žije v Itálii, po sametové revoluci střídavě i v Praze. Její knihy vyšly italsky, německy i francouzsky, je držitelkou Výroční ceny Nadace Český literární fond za prózu a Ceny Toma Stopparda.
Několik generací poetů se sešlo, aby konfrontovali svůj názor na současnou poezii i vlastní vztah k největšímu českému romantickému básníkovi – Karlu Hynkovi Máchovi a jeho stěžejnímu dílu Máj. Jako první své názory a postřehy představuje básník, editor literárních sborníků, redaktor a učitel Jaroslav Schnerch.
Divadlo Járy Cimrmana si připomínalo čtyřicet let s cimrmanovskými hrami představením tvořeným ukázkami z některých jeho her. Podívejte se na takovou ukázku ze hry Afrika.
13 386
749
4 561
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.