Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Zhlédněte ukázku výroby železa ve vysoké peci v Třineckých železárnách, kde se železo vyrábí už od poloviny 19. století. Hlavními surovinami k výrobě surového železa jsou železná ruda a koks z černého uhlí, které se tu těží. Proces výroby železa ve vysoké peci je z velké části řízený počítačem a trvá přibližně osm hodin.
O tom, kde se dá v České republice najít zlato a kde je možné narazit na pozůstatky po jeho těžbě, vypráví geoložka Veronika Štědrá, mistryně světa v rýžování zlata.
Film se zabývá cestou, kterou musí urazit káva, než se dostane na stůl, a hlavně také sociálními problémy, které pěstování kávy způsobuje pěstitelům. Ukazuje například agresivní postupy nadnárodních společností vůči pěstitelům kávy.
Pasáž představí poušť Atacama, kde se v minulosti těžil chilský ledek, a dále také sopky a postvulkanické jevy i pěstování vína, které je významným vývozním artiklem Chile.
S cestovateli Kamilou Novákovou a Milanem Tůmou se vydáme na trek chilským národním parkem Torres del Paine. Národní park Torres del Paine se nachází na jihu Chile a zasahují do něj jak Andy, tak Jihopatagonské ledovcové pole. UNESCO jej v roce 1978 vyhlásilo biosférickou rezervací a je považován za nejdůležitější národní park v Chile.
Oblast Maritimes tvoří čtyři východní kanadské provincie. Nové Skotsko, Nový Brunšvik, Ostrov prince Edwarda a Newfoundland. Všechny leží na pobřeží Atlantského oceánu a všechny jsou známé krásnou a drsnou přírodou. Hlavním zdrojem obživy místních obyvatel je rybolov a turismus. Pojďte se s námi vypravit do této okouzlující krajiny.
Kanadské provincie Saskatchewan a Manitoba jsou typickými prérijními regiony Severní Ameriky. Rovinaté prérie s úrodnou půdou slouží jako „sýpka Kanady“ a zvlněné oblasti jsou ideální pro chov dobytka. Historie obou provincií je spjatá s původními kulturami indiánů a Eskymáků, kteří tu žili před příchodem bělochů.
Zhlédněte pořad o pozoruhodných biotopech, které vznikají na místech, kde se donedávna těžilo hnědé uhlí. Ukazuje, že pokud člověk přírodě poskytne čas a rozumně odstartuje rekultivaci těžbou zničených území, dokáže voda vyléčit i zdánlivě nezhojitelné šrámy a vrátit život do zdánlivé měsíční krajiny. Pojďte se s námi podívat na malé zázraky, které se dějí v narušené krajině právě teď.
Na zemědělské univerzitě v Praze vyvinuli speciální metodu pěstování rostlin, tzv. aeroponii, kdy kořeny visí ve vzduchu a rozprašovač živného roztoku se stará o závlahu. Dalším z moderních trendů je robot, který se stará o záhon. Seje, zalévá či zbavuje plevele. Své uplatnění nachází i drony s termokamerou, které pomalu nahrazují klasické postřikovače.
Asi nejvýraznějším objektem při pohledu na Ostravu jsou Vítkovické železárny, kterým se přezdívá „ostravské Hradčany". Založeny byly roku 1828 a v roce 1998 byl jejich provoz ukončen. Napřed to vypadalo, že budovy železáren budou chátrat, po rozsáhlé rekonstrukci jsou však znovu využívány. Zpřístupněna byla věž, vzniklo zde multifunkční kulturní centrum, konají se tu festivaly (Colours of Ostrava) a do budoucna je v plánu další rozšíření místních aktivit.
Navštívíme Lipník nad Bečvou, kde se v rodinné firmě ručně vyrábí látkové hračky. Vznikl zde skřítek František nebo medvídek Kuky. Podnik se specializuje na výrobu didaktických hraček, pomocí nichž se děti učí například poznávat dopravní značky či správně mluvit.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.