Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Vyprávění zachycuje antický mýtus o hrdinovi Odysseovi a jeho desetileté cestě z dobyté Tróje na jeho rodný ostrov Ithaku.
Čím to, že je Shakespeare stále aktuální? Na tuto otázku odpovídá mimo jiné i překladatel Shakespearovy tvorby Martin Hilský.
V epizodě pořadu Kniha mého srdce je představena autobiografická trilogie americké spisovatelky humoristických románů Betty MacDonaldové Co život dal a vzal, navazující na oblíbenou knihu Vejce a já.
Jen mrtví se neangažují. To jsou často citovaná slova amerického spisovatele Lawrence Ferlinghettiho. Publicista, překladatel i knihkupec beatnické literatury Josef Rauvolf odpovídá na otázky, proč Ferlinghetti odmítal označení „beatník“, jaký je Ferlinghetti jako člověk a autor a jaké básníkovy texty nejvíce zapůsobily na čtenáře tehdejšího Československa v 60. letech. V čem byla jeho poezie odlišná od ostatních autorů „beatnické generace“? Jaké byly jeho básnické ambice?
Krátká pasáž z pořady Události v kultuře stručně představuje italského spisovatele Claudia Magrise, který se stal 16. držitelem Ceny Franze Kafky za literaturu. Jeho hlavním tématem je střední Evropa a vztah Evropanů k Německu. Autor se vyjadřuje nejen k samotné ceně, ale i k osobě spisovatele Franze Kafky.
Divadlo pod Palmovkou uvádí na svém jevišti příběh nešťastné Emy Bovaryové, kterou nenaplněná touha po romantickém životě dovede až k sebevraždě.
Herci Slováckého divadla v Uherském Hradišti v čele s režisérem Jakubem Macečkem pojali hru o prvním „prokletém básníkovi“ Francie Francoisi Villonovi jako punkovou operetu. Proč se tak rozhodli?
Švanda měl čarodějné dudy. Když na ně spustil, všechny roztancoval. A kde kvíkly jeho dudy, tancovalo se celou noc. Dokonce i v pekle málem utancoval všechny čerty! Vyprávění je přeloženo do znakového jazyka pro neslyšící.
Šansoniérka Hana Hegerová v pořadu Písně českých básníků zpívá Seifertovu Svatební píseň, kterou zhudebnil Petr Hapka.
Někdy je potřeba dát si pozor na to, co si přejeme. Lidé si občas něco přejí, aniž by věděli, co by to znamenalo, kdyby se jim jejich přání splnilo. Přesně to se stalo Olince, Aničce a jejich spolužákům. V takovém případě je potřeba zachovat chladnou hlavu a vymyslet, jak takové splněné přání správně využít. Příběh je simultánně tlumočen do znakového jazyka.
K vrcholům Nezvalovy tvorby i celé básnické generace avantgardy neodmyslitelně patří skladba Edison z roku 1928. Ve videu zhlédneme, jak ji recituje herec Josef Chvalina v pořadu z roku 1968. V závěru pak zazní komentář k této básnické skladbě.
13 499
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.