Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Vyprávění zachycuje antický mýtus o hrdinovi Odysseovi a jeho desetileté cestě z dobyté Tróje na jeho rodný ostrov Ithaku.
Čím to, že je Shakespeare stále aktuální? Na tuto otázku odpovídá mimo jiné i překladatel Shakespearovy tvorby Martin Hilský.
Ukázka popisuje pátrání po hmotných důkazech existence trojské války popsané Homérem v Iliadě. Kdo a jak našel místo, kde se Troja nacházela? Zpráva o neznámém amatérovi a jeho objevu města, které bylo považováno za výplod fantazie, pobouřila akademiky. Byla vůbec trojská válka? Jaké další příběhy jsou s Trojou spojeny? A co o ní vlastně víme?
Pasáž pojednává o ději a hrdinech Vergiliova eposu Aeneis a o vzniku antických velmocí Kartága a Říma.
V epizodě pořadu Kniha mého srdce je představena autobiografická trilogie americké spisovatelky humoristických románů Betty MacDonaldové Co život dal a vzal, navazující na oblíbenou knihu Vejce a já.
V reportáži hovoří překladatel Bretonova a Soupaultova díla Magnetická pole Petr Král. Následuje rozhovor se spisovatelem Jaromírem Typltem o časopisu Analogon a o uměleckém směru surrealismu.
Slovácké divadlo inscenovalo společenské drama Nepřítel lidu norského klasika Henrika Ibsena. Hostující režisér Zdeněk Dušek pracuje v rámci divadelní hry s několika interpretacemi a s žánrem tak zvané černé komedie.
Shakespearolog, profesor anglistiky a překladatel Martin Hilský hovoří o svých prvních překladech, důležitosti rukopisu překladatele, osobním vkladu překladatele do díla, aktualizaci a obtížnosti překladu.
Slavná sága britské spisovatelky J. K. Rowlingové o kouzelnickém učni Harry Potterovi, která vyšla v 79 jazycích a dodnes ovlivňuje mladé čtenáře, je představena ve Studiu 6 z roku 2017 pohledem fanynky a redaktorky časopisu Pevnost Kateřiny Stupkové v odstupu dvaceti let od vydání prvního dílu.
Česká spisovatelka, malířka, autorka obrazových historek a knih pro děti Tereza Říčanová byla za originálně pojatou knihu pro děti s názvem Noemova archa v roce 2011 nominována na Literu v kategorii Kniha pro děti a mládež.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku, jak vypadá písmenko F. Děti si ho vytrhají z papíru podle známého E. Budou mít možnost si ho procvičit na několika větách a doplňovacích cvičeních. V závěru si i natrénují, jak se správně píše.
Když děti učí telka! Procvičme si spolu s žáky 4. ročníku tvořivou práci s literárním textem. Zaměříme se na informace o tom, co můžeme v parku provozovat a co je zakázané. Vymyslíme a sepíšeme vlastní pravidla chování v parku. Při práci využijeme upravenou metodu kritického myšlení - pětilístek.
Znáte pohádku o Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém? Je to jedna z nejznámějších pohádek a vypráví se po celém světě. Možná ji znáte trošičku jinak, než si ji teď poslechnete. Je totiž ve verších.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.