Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Vyprávění zachycuje antický mýtus o hrdinovi Odysseovi a jeho desetileté cestě z dobyté Tróje na jeho rodný ostrov Ithaku.
Čím to, že je Shakespeare stále aktuální? Na tuto otázku odpovídá mimo jiné i překladatel Shakespearovy tvorby Martin Hilský.
V epizodě pořadu Kniha mého srdce je představena autobiografická trilogie americké spisovatelky humoristických románů Betty MacDonaldové Co život dal a vzal, navazující na oblíbenou knihu Vejce a já.
V roce 2014 byla hostem pražského festivalu spisovatelů běloruská držitelka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová. Autorka promlouvá o pobytu v Afghánistánu a v souvislosti s tím o prozaickém díle Válka nemá ženskou tvář. Dále hovoří o vztahu k vlasti a o motivaci k napsání knihy o havárii v Černobylu, o Modlitbě za Černobyl: Kronice budoucnosti.
Na osmý ročník festivalu Humbook, zaměřeného na literaturu pro teenagery, přijel americký autor Neal Shusterman. Proslavil se především svou fantasy sérií Smrtka. V rozhovoru mluví o tom, jak toto sci-fi dílo vzniklo a proč mu téma smrti pro teenagery nepřipadá nevhodné. A jsou podle něj mladší čtenáři náročnější než dospělí?
Veřejné řetězové čtení z textů Rushdieho, na kterého je v Íránu vydána fatva, se konalo v pražské galerii kavárny Louvre. Tato akce byla svolána několika českými spisovateli. Cílem bylo upozornit na svobodu myšlení a možnosti svobodné tvorby.
Martin Hilský interpretuje hru Bouře, zasazuje ji do historického i současného kontextu a vysvětluje význam jmen hlavních postav. Pasáž obsahuje ukázky z divadelního představení.
Český básník a držitel ocenění Magnesia Litera za poezii Tašo Andjelkovski předčítá báseň „Tváře, blíž" v pořadu Jedna báseň.
Na konci chodby je ráno... možná ale není. Výtvarnice Nela Bártová čte jednu ze svých básní ze sbírky Na konci chodby. Tento básnický debut výtvarnice Nely Bártové doprovázený ilustracemi Kateřiny Šillerové získal nominaci na Literu 2022 za objev roku.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku vyprávět podle obrázkové osnovy. Jakou pohádku máte nejraději? O jaké pohádce si budeme vyprávět my? Nejprve si ji společně převyprávíme. Podíváme se společně na obrázky a zkusíme je seřadit tak, jak jsme si pohádku vyprávěli. Zkusme ji převyprávět znovu, co je jednodušší? Přiřaďme k jednotlivým obrázkům text. Dokázali byste celou pohádku odvyprávět pomocí tří obrázků? Pojďme se o to pokusit.
Bajkovník je strom, který plodí listy i bajky. Tentokrát tu máme bajku o jelenovi, který se pokoušel ukrýt u volů ve stáji. Byl to opravdu bezpečný úkryt? A jak se zachoval hospodář? A jaké z toho plyne ponaučení? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.