06:56
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Vyprávění zachycuje antický mýtus o hrdinovi Odysseovi a jeho desetileté cestě z dobyté Tróje na jeho rodný ostrov Ithaku.
Čím to, že je Shakespeare stále aktuální? Na tuto otázku odpovídá mimo jiné i překladatel Shakespearovy tvorby Martin Hilský.
Cormac McCarthy je považován za jednoho z nejdůležitějších amerických spisovatelů posledních desetiletí. Jeho stěžejní román Krvavý poledník nám přibližují překladatel Martin Svoboda, režisér Petr Gojda a herec Lukáš Hlavica.
Jeden z nejznámějších izraelských prozaiků Amos Oz chtěl být odjakživa spisovatelem, jelikož rád vyprávěl a poslouchal příběhy. V pasáži shrnuje hlavní myšlenku románu Jak vyléčit fanatika a v souvislosti s tím hovoří o židovství a křesťanství. Vypráví také o svých zkušenostech z války, procesu psaní a autorských čteních. Zajímá ho především konflikt mezi dobrem a zlem, což se také odráží v jeho knihách.
William Shakespeare svou sváteční komedii Večer tříkrálový napsal pravděpodobně v roce 1601, tedy na vrcholu svých tvůrčích sil. Je to hra spjatá s oslavami, se svátečním „převráceným“ světem příznačným pro středověké a renesanční svátky bláznů. V roce 2005 měli diváci možnost vidět toto představení v rámci Letních shakespearovských slavností.
Proč děláme to, co děláme? To je jedna z otázek, které definují knihu Nič sa nestalo současné slovenské spisovatelky Zuzany Šmatlákové. V pořadu Slovenská čítanka zhlédneme portrét této autorky, ve kterém se úryvky z knihy prolínají s její reálnou autentickou životní zkušeností, respektive se zkušeností ženskou.
Sibiř, život lidí stojících mimo zákon a značný díl autobiografičnosti, to jsou prvky spojující dva současné polodokumentární romány, o jejichž syrovosti promlouvá novinář Jan Petránek. Obě díla, jak Sibiřská výchova, kterou napsal Nicolai Lilin, tak Odljan čili Vzduch svobody od Leonida Gabyševa, popisují strašné podoby dětství a přinášejí vhled do drsných životních podmínek dětí v kriminále a na ulici.
Při příležitosti vydání Šlépějí československých, pátého svazku sebraných spisů Jakuba Demla, literární kritik Jan M. Heller osvětluje složitost, mnohovrstevnatost i kontroverznost Demlova psaní. Video obsahuje také několik krátkých ukázek z Demlových textů.
Pohádka O hloupém Honzovi, kterou předčítá herec Jan Vondráček. Příběh vypráví o Honzovi, který se v panství představuje vždy jiným jménem a působí problémy. Když se mu však zalíbí pánova dcera, vydá se za králem. Kdo totiž krále přechytračí, získá princeznu nebo velké bohatství.
V době vlády Václava I. přepadla Moravu tatarská vojska a jejich řádění neunikl nikdo. Jaký k tomu měla důvod? Co udělal kníže z hradu Děvičky tatarské princezně a její družině? Jak ho osud potrestal? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
V reportáži se vydáme po pražských stopách českého vlastence, filozofa, spisovatele, publicisty a skladatele Františka Vladislava Heka, národního buditele, který žil v letech 1769-1847 a stal se předobrazem hlavního hrdiny pentalogie A. Jiráska F. L. Věk z doby národního obrození. Zároveň se podíváme do míst, kde se natáčel stejnojmenný seriál České televize.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.