03:04
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Vyprávění zachycuje antický mýtus o hrdinovi Odysseovi a jeho desetileté cestě z dobyté Tróje na jeho rodný ostrov Ithaku.
Vyprávění o tom, jak podle Bible Bůh během sedmi dnů stvořil svět, a to včetně sporných momentů, které se vysvětlují složitě, jako je například délka dne.
Bible je nejčtenější a nejpřekládanější knihou na světě. Pořad se věnuje její historii i obsahu.
Čím to, že je Shakespeare stále aktuální? Na tuto otázku odpovídá mimo jiné i překladatel Shakespearovy tvorby Martin Hilský.
V rámci pořadu Kniha mého srdce se podívejme na pohled různých osobností na výpravný fantasy román Pán prstenů anglického autora, filologa, znalce staré angličtiny a univerzitního profesora J. R. R. Tolkiena.
V roce 2015 byl pozván jako host pražského festivalu spisovatelů irácký autor žijící v Londýně Samuel Shimon. Shimon se chtěl vždy stát filmařem, a tak se rozhodl opustit svou zemi. V roce 1985 se usadil v Paříži a založil malé nakladatelství Gilgamesh, které v roce 1996 přesídlilo do Londýna, kde se svou ženou Margaret Obank začal vydávat nejznámější časopis pro arabskou literaturu v anglickém jazyce Banipal. Také vytvořil webové stránky Kika, které napomohly ke svobodnému a necenzurovanému psaní. Po diskusi předčítá autor úryvek ze svého autobiografického románu Iráčan v Paříži.
V roce 2018 byla na pražský festival spisovatelů pozvána jako host portugalská spisovatelka Ana Luísa Amaralová. Diskusi s autorkou vede básnířka Marie Iljašenko. Zajímá ji, jaký vztah má Amaralová ke kávě a k moři, co pro ni znamená poezie. Společně debatují jednak o síle slov a moci poezie, hovoří také o opakujícím se motivu v autorčiných básních, o každodennosti a triviality.
Česká romanistka, básnířka, překladatelka z francouzštiny a portugalštiny Vlasta Dufková byla roku 2009 v nominaci na cenu Magnesia Litera za překlad románu brazilského spisovatele Joaa Guimaraese Rosy Burití.
V roce 2016 zemřel italský spisovatel, filozof a jeden z nejvýznamnějších představitelů postmoderny Umberto Eco. V ukázce se hovoří o jeho díle a životě a sám spisovatel mluví o psaní a svém posledním románu Nulté číslo.
Jak se trumpeta rozmotala a natáhla, vydala se lézt do světa jako dlouhý had. Vyděsila kocoura a cestou se přichomýtla ke sněmu žížal. Jak se to se žížalami zamotalo a pak zase rozmotalo? A jak to dopadlo s trumpetou? To se dozvíte v naší čítance.
Pojďme se společně podívat, kdy se slaví světový den poezie. K nejstarším známým básníkům patří Homér, prý byl slepý, ale přesto údajně napsal rozsáhlé básně Ilias a Odyssea. Oblíbeným středověkým básníkem byl Francois Villon. U nás zná každý Karla Hynka Máchu a jeho Máj. Jarní příroda dodnes inspiruje mnoho básníků. Poetické jsou také písňové texty, kterými se v Čechách proslavil Jiří Suchý.
Pohádka o jedné speciální mateřské škole, která pluje po moři. Chodí do ní totiž děti námořníků. Jednoho dne ale během hodiny rybaření potkají velrybabu. A té se výuka rybaření vůbec nelíbí. Uhodnete také její hádanky? A jak to s velrybabou dopadlo?
Slovenská spisovatelka, esejistka, publicistka a filozofka Etela Farkašová, nositelka Ceny Slovenského centra PEN pro rok 2005 za novelu Stalo sa, v pořadu Slovenská čítanka komentuje pandemii covidu i další „nemocná místa tohoto světa“ a cituje pasáže ze své esejistické knihy O tichu, pomalosti a jiných hodnotách.
11 402
611
3 370
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.