Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Vyprávění zachycuje antický mýtus o hrdinovi Odysseovi a jeho desetileté cestě z dobyté Tróje na jeho rodný ostrov Ithaku.
Vyprávění o tom, jak podle Bible Bůh během sedmi dnů stvořil svět, a to včetně sporných momentů, které se vysvětlují složitě, jako je například délka dne.
V rámci pořadu Kniha mého srdce se podívejme na pohled různých osobností na výpravný fantasy román Pán prstenů anglického autora, filologa, znalce staré angličtiny a univerzitního profesora J. R. R. Tolkiena.
O románu Féerie pro jindy II hovoří překladatelka francouzského spisovatele L. F. Célina Anna Kareninová. Probírána je také metoda tzv. fantaskopie a dále se diskutuje o Célinově osobnosti a o vztahu překladatele a osobnosti autora.
Český novinář, komentátor Českého rozhlasu Plus a překladatel z ruštiny Libor Dvořák, který se dlouhodobě zaměřuje na oblast Ruska a přilehlých postsovětských regionů, do češtiny převedl satirický román jednoho z nejznámějších autorů ruského literárního disentu konce brežněvovské éry a výrazného představitele současné ruské prózy Vladimira Sorokina Den opričníka. Za tento překlad byl v roce 2010 nominován na ocenění Magnesia Litera.
Martin Hilský v rozhovoru s hercem Borisem Rösnerem interpretuje postavu Jaga z dramatu Othello od Williama Shakespeara. Hovoří především o vztahu Jaga a Othella, které v podstatě splývají u jednu postavu, a o Machiavellim jako inspiraci pro postavu Jaga. To byl tehdy velmi rozšířený stereotyp postavy padoucha. Pasáž obsahuje ukázky divadelního představení Othello Národního divadla v Praze.
Molièrova komedie Lakomec se dočkala osobitého zpracování na scéně Divadla F. X. Šaldy v Liberci v režii Daniela Špinara. Harpagon, hlavní hrdina komedie, je v jeho podání spíš než lakomec stárnoucí otec, kterému se všechno vymyká z rukou, a podle režiséra zaslouží spíš naši lítost než pohrdání. Lakomec v Liberci je sice komedie, ale k pouhé bujaré frašce má rozhodně daleko.
Cyklus čtených pohádek Karla Jaromíra Erbena nám představuje zajímavou formou klasické pohádky. Pohádku Švec a čert čte herec Josef Somr. Četbu na několika místech doplňují herecká ztvárnění.
Tři básnické knihy soutěží o to, která z nich získá významné literární ocenění Magnesia Litera 2014. Které to jsou? A o čem hovoří? Dozvíme se také, jaké preference má porota při vybírání knih, aby mohly být nominované na Magnesii Literu za poezii. Členové poroty Simona Martínková Racková a Karel Piorecký prozradí i to, podle jakých kritérií a v jaké atmosféře se porota rozhoduje.
Předmětem diskuse literárních historiků v pořadu Historie.cs je romaneto Jakuba Arbese – novelistický příběh, na jehož počátku stojí romantická, fantastická nebo zdánlivě nevysvětlitelná záhada, která je odhalena racionálním postupem za pomoci vědeckých poznatků.
Vybraná pasáž z dvoudílného filmu Babička z roku 1971 zobrazuje příjezd babičky, hlavní postavy stejnojmenného díla Boženy Němcové, Marie Magdalény Novotné na Staré Bělidlo a její seznámení s vnoučaty.
13 208
742
4 510
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.