08:59
Když geografové poprvé v 19. století změřili nejvyšší horu světa, byla podle nich 8840 m vysoká. Od té doby už byl Mount Everest přeměřován několikrát. Vždy se výška trochu lišila, a to i v závislosti na tom, jestli se započítávala sněhová čepice na vrcholu hory. Měření z roku 2020 uvádí, že nadmořská výška nejvyšší hory světa je 8848,86 m. Jak se vlastně hory měří? Jak se počítá jejich výška? Na tyto otázky odpoví odborník ze stavební fakulty brněnského VUT profesor Viliam Vatrt.
Maledivy, ostrovní stát na jihu Asie v Indickém oceánu tvoří stejnojmenné souostroví. Souostroví Maledivy bylo ještě donedávna zemí závislou na oceánu a rybolovu. Skutečný rozvoj nastal, když sem ve velkém začali jezdit turisté. Stavějí se další a další domy, a jelikož spodní voda je zde jen metr hluboko, používají se ve stavebnictví neuvěřitelné metody, které jsme jako děti zkoušeli na pískovišti.
Váránasí, město ležící na břehu řeky Gangy v severoindickém státě Uttarpradéš, je považováno za svaté město hinduistů, buddhistů a džinistů. Lidé zde žili už před 5000 lety, je tedy jedním z nejdéle trvale osídlených měst na světě. Posvátná řeka Ganga patří mezi védská božstva. V jejích vodách se omývají miliony lidí ročně. Tyto rituální koupele mají očistit duši i tělo. Řeka Ganga je ale i vyhledávaným místem pro vysypání popela zemřelých.
V Bangladéši se lidem daří nejlépe v deltách velkých řek, a to z jasného důvodů – v jejich okolí je úrodná půda. Naopak ve městech je náročné najít práci. Čím vším se obyvatelé jedné z nejchudších zemí světa živí?
Pořad hledá odpověď na otázku, zda žijí v Židovské autonomní oblasti Birobidžan na Sibiři Židé. Ukazuje historii a současnost zajímavého regionu současného Ruska.
Papírna v jihokorejském Andongu je jedna z mála továren v zemi, kde se vyrábí tradiční korejský papír hanji podle původních metod. Společně si prohlédneme celý výrobní proces, při němž z nepěkně vyhlížející hmoty vznikne sněhobílý zázrak. Jeho základem jsou moruše, stonky sóji a pohanka.
Pořad ukazuje, jak je jezero Bajkal široké, dlouhé a hluboké. Čím je tato největší zásobárna pitné vody zajímavá a jak se žilo a žije lidem v této oblasti?
Ázerbájdžán je největší a nejlidnatější ze zakavkazských států. Jedná se o poměrně uzavřenou zemi, která rozhodně není turistickým rájem zahraničních návštěvníků. Přesto má země bohatá na energetické suroviny co nabídnout – historické i moderní hlavní město země Baku, koupání v Kaspickém moři či archeologickou rezervaci v Qobustanu s více než šesti tisíci vzácných nástěnných kreseb.
Most propojující pražské čtvrti Braník a Malou Chuchli byl postaven mezi lety 1949 a 1955. Přezdívá se mu "most inteligence", neboť na jeho výstavbě se museli podílet vysoce vzdělaní obyvatelé Československa, političtí vězni, lékaři, vědci, filozofové apod. Aspiroval na několik světových prvenství, výsledek byl však o dost jiný.
Výroba krajek v Belgii probíhá již více než 800 let. Největší rozvoj nastal v 16. století společně s tvorbou gobelínů, které můžeme najít také na českých zámcích. I v současnosti je poptávka po krajkách a gobelínech stále vysoká, jelikož se jedná o uznávané ruční práce.
K založení města Stříbra významně přispěl objev rudných žil, ne však stříbrných, ale olověných, které se na první pohled stříbrně lesknou. Na pozůstatky těžby olověných rud tu narazíme dodnes. Důvodů, proč navštívit toto město, je ale mnohem více. Třeba renesanční radnice na Masarykově náměstí, Minoritský klášter, Prokopská štola nebo unikátní kamenný most. Podívejte se sami.
Video přiblíží historii kulturní památky Jezernické viadukty. První viadukt přes Jezernický potok byl postaven v letech 1845–1847 a byl součástí Severní dráhy císaře Ferdinanda. Další most byl vybudován v roce 1873 v souvislosti se stavbou druhé koleje. Délka obou viaduktů je přes 400 metrů a celkem je tvoří 42 oblouků.
13 343
747
4 559
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.