Jižní Asie

Jižní Asie je definována především Indickým poloostrovem, který neustále tlačí z jihu na pevninu a způsobuje tak, že nejvyšší pohoří světa Himaláje stále roste. Krom obrovské a velmi rozmanité Indie sem patří také Bhútán, Nepál, Pákistán, Bangladéš, Srí Lanka a Maledivy. Od svých sousedů se jejich obyvatelé liší nejen kulturou, ale i fyzicky. Většina z nich nemá typické asijské rysy. Tento region si přičítá i celou řadu neobvyklých prvenství.

Jižní Asie

Dějiny oblasti jsou velmi pestré a daleko do minulosti sahající. Patří mezi nejlidnatější části světa: jen v Indii žije téměř jeden a půl miliardy lidí, kteří mluví mnoha desítkami jazyků. Spojuje je angličtina, pozůstatek britské kolonizace, která skončila až po druhé světové válce. Od té doby prochází oblast mnohými změnami směrem vpřed. Přesto je tu velmi živá tradiční kultura a způsob života miliónů lidí je stejný, jako byl před staletími.

Videa k námětu

Materiály k námětu

Pracovní list: Dusící se Dillí

Indické Nové Dillí patří dlouhodobě mezi nejvíce znečištěná města světa. V některých obdobích je situace ve městě tak vážná, že úřady zavírají školy, zakazují stavební práce nebo omezují automobilovou dopravu.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Zeměpis
Časová náročnost:
25 minut

Řešení k pracovnímu listu: Dusící se Dillí

Řešení k pracovnímu listu Dusící se Dillí.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Zeměpis

Okruhy

Přestože jsou každý jiný, kdysi dávno tvořily jeden společný celek. Poté, co se oddělily, vyvíjel se každý z nich svou vlastní cestou. O čem je řeč? O kontinentech! Slovo kontinent má slovní základ v…

Zeměpis
56 7

ČT edu nejsou pouze videa

1 131

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání