02:25
Cestopis popisuje místní život a kulturní tradice v izolovaném himálajském království Bhútán.
Maledivy, ostrovní stát na jihu Asie v Indickém oceánu tvoří stejnojmenné souostroví. Souostroví Maledivy bylo ještě donedávna zemí závislou na oceánu a rybolovu. Skutečný rozvoj nastal, když sem ve velkém začali jezdit turisté. Stavějí se další a další domy, a jelikož spodní voda je zde jen metr hluboko, používají se ve stavebnictví neuvěřitelné metody, které jsme jako děti zkoušeli na pískovišti.
Váránasí, město ležící na břehu řeky Gangy v severoindickém státě Uttarpradéš, je považováno za svaté město hinduistů, buddhistů a džinistů. Lidé zde žili už před 5000 lety, je tedy jedním z nejdéle trvale osídlených měst na světě. Posvátná řeka Ganga patří mezi védská božstva. V jejích vodách se omývají miliony lidí ročně. Tyto rituální koupele mají očistit duši i tělo. Řeka Ganga je ale i vyhledávaným místem pro vysypání popela zemřelých.
Mezi země, které se musí vypořádat s rostoucím rozporem mezi hospodářským růstem a nutností bojovat s emisemi, patří i Indie. Jsou dny, kdy škodlivé emise v ovzduší přesahují až desetinásobně bezpečnou míru. V takových dnech se zavírají školy, zakazují stavební práce a do ulic smějí auta vyjíždět podle čísla registrace jen obden.
V Bangladéši se lidem daří nejlépe v deltách velkých řek, a to z jasného důvodů – v jejich okolí je úrodná půda. Naopak ve městech je náročné najít práci. Čím vším se obyvatelé jedné z nejchudších zemí světa živí?
V Dháce, hlavním městě Bangladéše, žije velká část obyvatel ve slumech a denně do města proudí další lidé. S rostoucí populací města dochází k zahušťování počtu lidí i ve slumech a s tím přichází zvýšené šíření nemocí.
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po největším jihokorejském přístavu k ocelovým velikánům moří, na ochutnávku syrových ryb, do nekonečných pater prosklených mrakodrapů i za papírovými střevíčky pro štěstí. Vydejte se s námi do země, která skýtá tisíce možností.
Mangrovy jsou unikátním ekosystémem, který chrání pobřeží jihovýchodní Asie před tajfuny a tsunami. Národní park Sundarbands v Bangladéši ochraňuje největší mangrovový prales na světě.
Krátký cestopis popisuje vznik Himálaje a život ve vybraných indických městech v tomto regionu s důrazem na tradiční místní aktivity (pěstování čaje, duchovní život).
Nádherná příroda, výborné jídlo a hlavně nezvyklá kombinace kulturního odkazu buddhistických klášterů s všudypřítomnými atributy komunistického režimu. To je Vietnam. Cestou vlakem od severu k jihu země můžeme porovnat, jak se domovina Vietnamců liší od naší země.
Nouzové a dělnické kolonie jsou fenoménem známým z velkých průmyslových měst. U nás vznikaly zejména ve 20. a 30. letech 20. století. V posledních desetiletích řada z nich zmizela. Zbylé jsou dnes využívané jako zahrádkářské kolonie, jiné jsou trvale obývané dodnes.
Rychlebské hory kromě nenarušené přírody ukrývají také památky, například zámek Jánský vrch nebo secesní stavbu Georgs-Halle (dnes Tančírna v Račím údolí), která sloužila jako kulturní a turistické místo. Během druhé poloviny minulého století byl objekt opuštěn a začal chátrat, zašlý lesk mu byl navrácen v roce 2015 a opět je možné se zde zúčastnit kulturních akcí.
Historické souvislosti otrokářství v Kolumbii; historie místního povstání „nezkrocených“, tedy otroků. Ukážeme si také dnešní život jejich potomků, kulturu a unikátní jazyk, který si vytvořili uprchlí otroci původem ze všech koutů Afriky, aby se spolu domluvili.
Denně nákladovým nádraží na Žižkově projížděly stovky vagónů s nejrůznějším nákladem. Pravidelný provoz zde skončil v roce 2002. Nyní je v plánu na tomto místě vytvořit novou čtvrť, ve které by mohlo bydlet 20 tisíc lidí.
10 927
558
3 199
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.