Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Prizma

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 15

První asistovaná reprodukce

03:04

První asistovaná reprodukce

V roce 1978 se narodilo první dítě na světě počaté in vitro, neboli ve zkumavce. Tento zásadní průlom v medicíně změnil svět a dal naději mnoha bezdětným párům, pro které je jedinou možností, jak mít děti. Téma umělé reprodukce sice vzbuzuje určité kontroverze, lékařské metody se však stále zdokonalují.

Nejpřesnější hodiny na světě

02:40

Nejpřesnější hodiny na světě

Víte, kde se na světě nacházejí ty nejpřesnější hodiny, podle kterých se řídí všechny ostatní? Hluboko v amerických Skalistých horách. Podle nich si řídí svůj čas všechny hodiny na světě. Jsou to hodiny atomické, které pracují na základě elektromagnetického kmitání atomů. Jsou tak přesné, že by potřebovaly 52 miliónů let, aby se odchýlily o 1 sekundu.

Jedovatá ryba fugu

03:40

Jedovatá ryba fugu

Legendární japonská ryba fugu dokáže zabít i z talíře! Co musí umět kuchař, který japonskou pochoutku připravuje? Jak se od sebe oddělují jedovaté a nejedovaté části? Jaký jed ryba produkuje a co otrava jedem tetrodoxinem způsobuje?

Medúzy čtyřhranky

02:09

Medúzy čtyřhranky

Jak vypadají čtyřhranky, jeden z nejjedovatějších mořských živočichů planety, a kde žijí? Kde se můžete potkat se čtyřhrankou smrtelnou? Jak probíhá jejich výzkum?

Zapomenuté žáby

03:09

Zapomenuté žáby

Jak se v pralese hledají žáby, které mnozí považují za vyhynulé? Šest druhů žab, mezi kterými je třeba Mozartova žába, travní žába nebo žába břichomluvec a které byly považované za vyhynulé, stále žije! Jak to vypadá s deštnými pralesy na Haiti? Mají hluboké pralesy a jejich žabí obyvatelé ještě naději? O specializaci jednotlivých žab a jejich jedinečnosti.

Kříšení vyhynulé zebry kvagga

03:07

Kříšení vyhynulé zebry kvagga

Probíhá vědecký pokus o vzkříšení vyhynulé zebry Kvagga. Rozhoduje se o osudu vyhynulého druhu rukou člověka. Jak probíhají pokusy o vzkříšení druhu, kdo se na záchranné akci podílí a jaká úskalí to přináší?

Ovce křížená se škrkavkou

02:34

Ovce křížená se škrkavkou

Čínští vědci provedli poněkud zvláštní experiment: spojili buňky ovce a škrkavky. Co se stane, co se narodí a proč přistoupili k takovému experimentu? Jak pracují genetické laboratoře na klonování a kdo z toho má užitek?

Dinosauří pohřebiště v Číně

03:41

Dinosauří pohřebiště v Číně

Jak vypadá velké čínské dinosauří naleziště? Které druhy dinosaurů zde žily a co se jim přihodilo? Jak vypadal Tyrannosaurus magnus, kde žil a čím se živil? Poslechněte si hypotézy o hromadném pohřebišti dinosaurů a čínském obchodu s fosíliemi a zkamenělinami.

Starověká Kréta

02:24

Starověká Kréta

Kde se vzala mínojská kultura? Městský stát Eleutherna byl centrem této kultury až do rozmachu Byzantské říše. Oblast lidé úplně opustili po silném zemětřesení v 8. století. Mnohé starověké památky se tu dochovaly dodnes. Archeologové zde objevili mimo jiné hrob válečníků a velmi ceněný hrob kněžek.

3D mumie

02:47

3D mumie

Přidejte se k pátrání po původu mladého mumifikovaného muže. Lékaři tchajpejské vojenské nemocnice zkoumali egyptskou mumii zapůjčenou z britského Boltonu. Pomocí rentgenu a magnetické rezonance zrekonstruovali tělo mrtvé více než 3 000 let.

Simulace zemětřesení: Zlom San Andreas

02:41

Simulace zemětřesení: Zlom San Andreas

Simulace zemětřesení od odborníků v San Diegu mají pomoci zlepšit stavbu domů v oblasti podél zlomu San Andreas. Ten se vyznačuje pohybem dvou litosférických desek vedle sebe, v tomto případě se o sebe třou desky pacifická a severoamerická.

Na jednom z měsíců Saturnu je voda

02:30

Na jednom z měsíců Saturnu je voda

Voda je jednou z klíčových podmínek života. Pořad ukazuje, jak vědci objevili vodu pod povrchem jednoho z měsíců Saturnu.

Načíst další videa
Probíhá načítání