Češi a Slováci žili dlouhou dobu ve společném státě a stále k sobě mají velmi blízko. Přesto se Československo rozdělilo. Pořad hledá odpověď na otázku, proč se tak stalo.
Pittsburská dohoda z 30. května 1918 byla dohodou o postavení Slováků v samostatném Československu. Předpokládala federativní uspořádání, které však nebylo naplněno. Odvolávali se na ni slovenští politici mezi válkami, po druhé světové válce a nakonec i v letech před rozpadem společného státu.
Proč došlo po 2. světové válce k opětovnému sjednocení Česka a Slovenska? Proč přestal na konci druhé světové války existovat Slovenský stát a neubíral se dále samostatnou cestou? Podívejte se na zajímavý komentář k nepříliš často diskutované otázce.
Jedna a dost možná že jediná varianta státoprávního uspořádání Česka a Slovenska těsně před rozpadem společného státu byl návrh tehdejšího českého premiéra Petra Pitharta na vytvoření de facto konfederace. O co šlo a proč jeho idea neuspěla?
Projekt tunelu na Jadran i po padesáti letech doslova vyráží dech, 410 kilometrů dlouhá trať z Českých Budějovic až na pobřeží Jaderského moře, z toho 350 kilometrů pod zemským povrchem. Projekt československého profesora Karla Žlábka nebyl nejen z finančních důvodů nikdy realizován. Cesta k Jadranu by podle jeho projektu vlakem trvala asi dvě a půl hodiny.
Rozhovor Klementa Gottwalda a Rudolfa Slánského o hledání vnitřního nepřítele v KSČ, strachu a vzájemném podezírání.
Karel Kramář patřil k nejvýznamnějším politikům české předválečné i poválečné doby. Před začátkem první světové války byl dokonce jedním z místopředsedů rakouského říšského parlamentu. Za války se zapojil do domácího odboje, byl vězněn i odsouzen k trestu smrti. Válku nakonec přežil a stal se prvním premiérem samostatného Československa. Podívejte se na jeho osudy a dějiny jeho doby.
Státní plánování byl systém, kterým komunistický režim řešil téměř vše. Své počátky má v poválečné době a u jeho počátků byla i měnová reforma v roce 1953. Ta ukončila přídělový lístkový systém, ale sebrala většině obyvatel jejich úspory.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.