02:01
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Vyprávění zachycuje antický mýtus o hrdinovi Odysseovi a jeho desetileté cestě z dobyté Tróje na jeho rodný ostrov Ithaku.
Čím to, že je Shakespeare stále aktuální? Na tuto otázku odpovídá mimo jiné i překladatel Shakespearovy tvorby Martin Hilský.
Slovenská poetka, překladatelka, filmová kritička a teoretička Mária Ridzoňová-Ferenčuhová v pořadu Slovenská čítanka čte ukázku z vlastní tvorby a představuje svůj pohled na spiritualitu.
V pasáži z filmu Ženitba natočeného podle stejnojmenného dramatu N. V. Gogola s podtitulem Poměrně neuvěřitelná událost dohazovačka Fiokla Ivanovna (Tekla) s přikrášlenou pravdou předkládá dceři obchodníka Agafii Tichonovně (ve filmu Agáta), která se chce provdat za šlechtice, návrh možných ženichů.
Básník, prozaik, vydavatel a publicista Peter Šulej v pořadu Slovenská čítanka představuje završení své trilogie, experimentální formou psaný román Fytopaleontologie.
Pražské Švandovo divadlo uvedlo v režii Martina Františáka zpracování klasického románu Lva Nikolajeviče Tolstého Anna Kareninová. Podívejte se na ukázky ze hry a následné hodnocení divadelní publicistky Marcely Magdové.
Liberecké Divadlo F. X. Šaldy uvedlo v režii Michala Langa komedii Yasminy Rezy Bůh masakru. Komedii francouzské spisovatelky, jejíž hry se hrají po celém světě a sbírají různá ocenění, v Liberci představili v české premiéře.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 5. ročníku rozpoznávat klíčová slova. Uhádneme pomocí klíčových slov, o jaké pohádce si budeme číst? Co má pohádka O zmrzlinové chaloupce společného s tradiční pohádkou O perníkové chaloupce? Pokusme se pohádky porovnat.
Jestli to tak bylo nebo nebylo, to už dnes asi nezjistíme, ale je zábavné, jak o tom rytíř Prášil vypráví. Zvířecí olympiáda se často nevidí, ovšem i zvířátka si umí poradit a např. místo disku využívají k hodu květ slunečnice. Čeho využily veverky? K čemu posloužil pták fénix? Báj je překládána do znakového jazyka.
Kdo by neznal dětskou říkanku: ,,Tluče bubeníček, tluče na buben....“. Věděli jste však, že se nejedná o lidovou tvorbu, ale o dílo kněze Karla Vinařického? Ten se proslavil především tvorbou dětských říkanek a básniček, přičemž tu nejznámější o vojácích si říkají děti dodnes.
Co se stane, když do vesničky známé pro svou čistotu a pořádek zavítá šotek jménem Špindíra? To se pak obyvatelé vesničky nestačí divit. Naštěstí jsou děti ve vesničce odvážné a nehodlají si nechat nic líbit a se šotkem se společnými silami vypořádají. Pohádka je překládána do znakového jazyka.
13 204
742
4 509
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.