Undergroundový básník Ivan Martin Jirous čte ve své oblíbené nádražní restauraci na pražském Smíchově dvě ze svých básní, Noc svatojánská a Odchod z Oázy.
Česká spisovatelka a překladatelka, autorka rozhlasových her a knížek pro děti Bohumila Grögerová uvádí vlastní verše a hovoří o svém životním partnerovi, básníkovi Josefu Hiršalovi.
Texty Sylvy Fischerové charakterizuje robustní, často složitě budovaná obraznost. S poezií této básnířky se můžeme ve videu letmo seznámit. Autorka předčítá jednu ze svých básní ze sbírky Anděl na okně. Vyznává se také ze svého vztahu k dílu Ivana Diviše a cituje jeho texty.
„A pokud jde o kameny, jejich názvy ve francouzštině znějí pořád trochu jako jména květin. Nebo motýlů.“ Básník, esejista a překladatel Petr Král uvádí vlastní verše a hovoří o svém francouzském exilu a milované francouzštině.
Literární vědci Jaroslava Janáčková a Ondřej Hausenblas se vyjadřují k osobnosti Boženy Němcové. Zazní zde i myšlenka, že Boženu Němcovou můžeme pochopit lépe než její současníci.. Protože ti mívali vůči její osobě různé výhrady, které z dnešního úhlu pohledu vypadají malicherně.
V roce 1845 byl manžel Boženy Němcové, komisař finanční stráže, přeložen do Domažlic. Tak se Němcová dostala na Chodsko, kde si oblíbila venkovské prostředí daleko více než obyvatele Domažlic, které považovala za zaostalé. Přesto zde vyvíjela osvětovou činnost pro ženy a dívky, uznání se ale nedočkala. Toho se jí v Domažlicích dostalo až po smrti.
Pojďme se společně podívat na život významného, všestranného českého umělce. Radek Pilař maloval, ilustroval knihy, fotografoval, a dokonce psal scénáře a točil filmy. Kdo by neznal znělku Večerníčků, tu nakreslil právě on. Ilustroval přes padesát knížek pro děti, které vyšly po celém světě. Podílel se také na založení časopisu Sluníčko, přispíval do Mateřídoušky.
Je rok 1975. Ocitáme se v období takzvané normalizace. V době, kdy v Československu o všem rozhoduje komunistická strana. Co se smí a nesmí psát v novinách. Co kdo může a nemůže studovat. V této době je Václav Havel zakázaným autorem a jeho hry se nesmí hrát, ani vydávat knižně. V té době píše veřejný dopis Gustávu Husákovi. Co Václava Havla motivovalo k napsání dopisu? A o čem píše? Poslechněte si Dopis v podání herce Lukáše Jůzy. Video vzniklo v produkci Knihovny Václava Havla.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku číst slabiku MĚ. Jinak ji slyšíme a jinak píšeme. Dáme si několik hádanek a dozvíme se, co je to měšec. Při poslechu krátkého příběhu si vyzkoušíme, zda slabiku MĚ dokážeme určit sluchem.
Václav IV. nastoupil na trůn po svém otci Karlu IV. a během své vlády byl uvězněn. Kdo mu pomohl uprchnout a vrátit se zpátky do jeho sídla? A jakou roli v tom sehrály lázně a krásná lazebnice Zuzana? A jak se jí za to král odvděčil? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Oblíbený humoristický román Zdeňka Jirotky Saturnin v pořadu Kniha mého srdce představuje Ondřej Havelka, který si v televizním zpracování zahrál postavu Jiřího Oulického, postavu využívající služeb nepředvídatelného sluhy Saturnina. Oblíbená kniha byla mnohokrát načtena jako audiokniha i uvedena jako divadelní hra.
Pohádka O krásné Heleně a devíti bratrech, kterou předčítá herečka Libuše Šafránková. Příběh vypráví o Heleně, jejíž bratry nechá zlá macecha proměnit v labutě. Aby nestihla ublížit i jí, uletí s ní bratři pryč. Helena se pak rozhodne, že udělá všechno pro to, aby získali svoji původní podobu. Zvládne však sama splnit všechny těžké úkoly? Příběh je přeložen do znakové řeči.
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.