Undergroundový básník Ivan Martin Jirous čte ve své oblíbené nádražní restauraci na pražském Smíchově dvě ze svých básní, Noc svatojánská a Odchod z Oázy.
Česká spisovatelka a překladatelka, autorka rozhlasových her a knížek pro děti Bohumila Grögerová uvádí vlastní verše a hovoří o svém životním partnerovi, básníkovi Josefu Hiršalovi.
Texty Sylvy Fischerové charakterizuje robustní, často složitě budovaná obraznost. S poezií této básnířky se můžeme ve videu letmo seznámit. Autorka předčítá jednu ze svých básní ze sbírky Anděl na okně. Vyznává se také ze svého vztahu k dílu Ivana Diviše a cituje jeho texty.
„A pokud jde o kameny, jejich názvy ve francouzštině znějí pořád trochu jako jména květin. Nebo motýlů.“ Básník, esejista a překladatel Petr Král uvádí vlastní verše a hovoří o svém francouzském exilu a milované francouzštině.
V pasáži z pořadu Malá noční povídka si můžeme poslechnout úvod méně známé povídky Boženy Němcové Výklad historie s duchařskou tematikou a historkou o mladíku Janu Žižkovi z prostředí pražského hokynářského krámku.
Oblíbený humoristický román Zdeňka Jirotky Saturnin v pořadu Kniha mého srdce představuje Ondřej Havelka, který si v televizním zpracování zahrál postavu Jiřího Oulického, postavu využívající služeb nepředvídatelného sluhy Saturnina. Oblíbená kniha byla mnohokrát načtena jako audiokniha i uvedena jako divadelní hra.
Tvorba a osobnost české spisovatelky a překladatelky Věry Linhartové jsou tématem rozhovoru se spisovatelem a performerem Jaromírem Typltem. Básnická tvorba nejtajemnější členky Šestatřicátníků není podle něj určena pouze úzkému okruhu čtenářů, kteří vyhledávají náročnější četbu, naopak považuje autorčino dílo i za zábavné a její práci se slovy za pokrokovou a zajímavou.
Historičky Magdalena Pokorná a Pavla Vošahlíková, literární historik Milan Horký a etnografka Markéta Palowská debatují o tom, jakému čtenáři je určena Babička, kdo by ji měl číst a čím může toto dílo oslovit dnešní čtenáře. Patří do rukou dnešním dětem? Je toto dílo překonaným kýčem? Zmíněn je také příběh Adolfa Kašpara, který se proslavil jako autor ilustrací prvního vydání Babičky v roce 1903.
Na konci chodby je ráno... možná ale není. Výtvarnice Nela Bártová čte jednu ze svých básní ze sbírky Na konci chodby. Tento básnický debut výtvarnice Nely Bártové doprovázený ilustracemi Kateřiny Šillerové získal nominaci na Literu 2022 za objev roku.
Šotci řádí opravdu všude. Například šotek Česťa si vybral pro své neplechy letiště. S oblibou posílá kufry do úplně jiných destinací a lidi jakbysmet. Čím více chaosu, tím spokojenějším šotkem Česťa je. Ovšem jednou se i takový mazaný šotek přepočítá a rodiny Matouškových a Hoffmanových s ním pěkně vyběhnou. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka.
Oblíbené výrazy jednoho z nejvýznamnějších a nejosobitějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století Bohumila Hrabala "pábení a pábitelé" jsou předmětem diskuse hostů pořadu Historie.cs.
Marta a Maria - která z nich má pravdu? V cyklu Malá noční povídka předčítá herečka Vlasta Fabiánová povídku Marta a Maria z Apokryfů Karla Čapka.
13 035
733
4 418
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.