04:10
Co s přeplatkem za elektřinu? Koupí se nová grafická karta, oblečení nebo lístky na Ligu mistrů? Demokratické rozhodování v Sářině rodině ukončí rázný zásah despotického autokrata. Závěr - bude se malovat. O demokracii (vládě lidu) a jejích třech pilířích, které na vše dohlíží, ví své celá rodina. V čele stojí vláda, kontroluje ji parlament, který schvaluje zákony, a soudy fungují jako nestraníci.
Rázná a aktivní maminka Anděla se rozhodla kandidovat v komunálních volbách do obecního zastupitelstva. Sára je nadšená, jelikož se stala důležitým článkem v maminčině předvolební kampani: dostala za úkol vytvořit předvolební spot. S bratrem Vojtou nás pak seznamují s jednotlivými druhy voleb (volby do poslanecké sněmovny, senátní, komunální, prezidentské). Volit může každý občan od osmnácti let. Svobodné volby jsou základem demokratické společnosti.
V demokratických volbách si lidé volí své zástupce do různých úřadů a funkcí. Orientovat se ve volebních kampaních politických stran a umět si správně vybrat, koho volit, však není snadné.
Slovo politika označuje činnost, při které se skupina lidí s různými názory musí domluvit na vedení státu. Co to konkrétně obnáší? V malé obci politik rozhoduje třeba o novém vodovodu, ve velkých městech rozhodují o stavbách významných budov a dopravní infrastruktuře. Poslanci pak rozhodují o celém státě a směru, kterým se země bude ubírat. Nejvýše postavený politik je prezident. Co to znamená legislativní proces? Jde o proces schvalování nového zákona. Ten musí schválit nejen poslanci, ale i senátoři a nakonec ho musí podepsat i prezident. Což někdy trvá i roky. Proč lidé nemají rádi politiky? A co by měl politik umět?
Odborníci odpovídají na otázku, od kolika let máme aktivní volební právo a jak je to v situaci, kdy se 18. rok voliče sejde s datem voleb. V souvislosti s realitou v zahraničí se také vede diskuze o snížení věku voliče. Politolog Tomáš Lebeda spíše poukazuje na problém velmi nízké volební účasti nejmladší populace. Bylo by řešením znovuzavedení volební povinnosti nebo spuštění elektronického hlasování? Jaké jsou výhody a úskalí těchto alternativ?
Postup sčítání hlasů se liší dle typu voleb, nicméně u prezidentských voleb ho můžeme považovat za nejjednodušší. Jaká je role Českého statistického úřadu při volbách? A kontroluje jednotlivá sčítání hlasů ve volebních komisích?
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. V prvních porevolučních letech se česká společnost zcela jednoznačně přiklonila k Západu a jeho hodnotám. V jejich čele stojí svoboda člověka a lidská práva. V novém tisíciletí však sílí hlasy zpochybňující základní demokratické principy. Tuto tendenci lze pozorovat i v oficiální zahraniční politice, kdy někteří vysocí státní představitelé otevřeně sympatizují s nedemokratickými režimy v Rusku a Číně.
V roce 2003 proběhlo referendum o přistoupení České republiky k Evropské unii. Členství v EU podpořilo 77,3 % hlasujících. Jak na výsledek referenda nahlíželi voliči tehdejších politických stran?
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. V druhé polovině 90. let porevoluční euforie vyprchala a začala léta často označovaná jako období politického marasmu. Lidé byli zklamaní ve svých nadějích a poslední představitel étosu sametové revoluce mezi politiky, Václav Havel, začal mluvit o „blbé náladě“. Přibývaly skandály kolem politických stran a samotný smysl politické soutěže posléze zpochybnila tzv. opoziční smlouva.
Bývalý ministr zahraničí ČR se ve spojitosti s rusko-ukrajinským konfliktem zamýšlí nad reformou OSN. Přichází reforma včas? Je dostačující nové pravidlo, že stálí členové musejí podat vysvětlení při využití práva veta? A neměly by mít možnost více promlouvat i další země, jako je například Indie, Japonsko či Brazílie?
Fotit politiky je nevděčný úkol. Většinou neradi pózují a prostředí jejich kanceláří nepatří k těm atraktivním. Přesto se Janu Zátorskému povedlo pořídit snímek, který se stal asi jeho nejznámějším, ačkoli jako fotoreportér má na kontě zajímavější fotografie. Je na něm zachycen Jiří Paroubek, výrazný politik polistopadového období, a využití symboliky s rybičkami je pro danou dobu velmi výstižné.
Československá televize byla nástrojem KSČ s přímým vlivem na občany. Pracovali tedy v Československé televizi pouze komunisté? Byli všichni tvůrci pořadů příznivci režimu? Jak se v průběhu let měnila angažovanost zaměstnanců Československé televize?
Listopadové události 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Asi nejvíc jich koluje kolem samotné demonstrace 17. listopadu. Stále tak zůstávají nevyjasněny některé otázky, např. jestli byla revoluce předem připravena, zda byl dav studentů cíleně manipulován, nebo kdo dal rozkaz k zákroku na Národní třídě, při němž bylo zraněno několik set lidí. Pozdější vyšetřování nic neobjasnilo, protože záznamy a nahrávky se ztratily a s důkazy bylo manipulováno.
Potřebuje Česká republika dvoukomorový parlament a jaká je vůbec role Senátu? Ústavní právník Jan Kysela ve videu shrnuje základní smysl tohoto úřadu: pojistka či jistič. Senát směřuje k vyvažování moci, stabilitě ústavy a fungování demokracie, ke kvalitě schvalovaných zákonů. Senát taky plní funkci změny ústavního systému. Vždy, jako v každé volené funkci, však záleží na zvolených zástupcích. Zrušení Senátu legislativně není tak složitý krok, otázkou však zůstává, kdo by přebral jeho stávající kompetence.
12 809
719
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.