04:10
Co s přeplatkem za elektřinu? Koupí se nová grafická karta, oblečení nebo lístky na Ligu mistrů? Demokratické rozhodování v Sářině rodině ukončí rázný zásah despotického autokrata. Závěr - bude se malovat. O demokracii (vládě lidu) a jejích třech pilířích, které na vše dohlíží, ví své celá rodina. V čele stojí vláda, kontroluje ji parlament, který schvaluje zákony, a soudy fungují jako nestraníci.
Rázná a aktivní maminka Anděla se rozhodla kandidovat v komunálních volbách do obecního zastupitelstva. Sára je nadšená, jelikož se stala důležitým článkem v maminčině předvolební kampani: dostala za úkol vytvořit předvolební spot. S bratrem Vojtou nás pak seznamují s jednotlivými druhy voleb (volby do poslanecké sněmovny, senátní, komunální, prezidentské). Volit může každý občan od osmnácti let. Svobodné volby jsou základem demokratické společnosti.
V demokratických volbách si lidé volí své zástupce do různých úřadů a funkcí. Orientovat se ve volebních kampaních politických stran a umět si správně vybrat, koho volit, však není snadné.
Postup sčítání hlasů se liší dle typu voleb, nicméně u prezidentských voleb ho můžeme považovat za nejjednodušší. Jaká je role Českého statistického úřadu při volbách? A kontroluje jednotlivá sčítání hlasů ve volebních komisích?
Ve všech státech USA se volil prezident poprvé v roce 1964. Od té doby se spolu pravidelně utkávají republikáni a demokraté. Tyto strany se opírají o státy, ve kterých tradičně vítězí. To se ale v průběhu času mění. Rozhodující jsou volby v tzv. swing states čili nerozhodných státech.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Svoboda přinesla změny i v oblasti médií. Sdělovací prostředky, které dříve podléhaly státní kontrole, se vypracovaly do podoby běžné v ostatních demokratických zemích. Kromě toho se ale objevil nový, celosvětový fenomén: sociální sítě. Původní bohulibý záměr se však stále více zneužívá k manipulaci. Chyba ale není v samotných sítích, ty jsou jen nástrojem.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Po rozpadu komunistického režimu se vedla polemika o tom, co s komunisty a komunistickou stranou. Mnozí vnímají jako velkou chybu, že strana nebyla hned po revoluci ze zákona zakázána. V polistopadové době to ale nebylo z legislativního hlediska tak jednoduché. Doufalo se proto, že strana zanikne sama tím, že neuspěje ve svobodných volbách. Příklon ke komunistům však ve společnosti přetrval.
Obyčejně platí, že vítězem voleb se stává ten, kdo získá více hlasů. Ve Spojených státech je to ale komplikovanější. Co znamenají tzv. swing states neboli klíčové státy? A kdo jsou vlastně volitelé? Volební systém v USA rozebírá následující video, které vzniklo v roce 2020, kdy proti sobě stáli Donald Trump a Joe Biden.
OSN zahrnuje 193 zemí světa. I když má každá země svou vlajku, některé jsou si velmi podobné, a to hlavně kvůli použitým barvám. Zamysleli jste se někdy nad tím, proč obsahuje většina vlajek červenou, modrou a bílou nebo zda použité barvy znamenají pro státy to samé? Odpovědi přináší pořad What the fact (2024).
V 60. letech se Československo otevírá naději, polevuje cenzura, nastává větší svoboda v umění – nastupuje takzvaný socialismus s lidskou tváří. V důsledku Pražského jara je toto úspěšné období pozastaveno ruskou invazí. Nastává normalizace a Jan Palach se na protest upaluje. Václav Havel veřejně vystupuje a čelí pronásledování a odposlouchávání příslušníky StB. Nesvoboda a zákazy se stupňují, na což Havel reaguje dopisem Gustávu Husákovi a různými kroky vystupuje i nadále proti režimu. Poslední kapkou je pro disidenty v čele s Havlem zátah na členy kapely The Plastic People of the Universe v roce 1976. Video je součástí vzdělávací série Každý může změnit svět z produkce Knihovny Václava Havla, která provází životem Václava Havla a bojem Československa za lidská práva.
Události kolem listopadu 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Nově založené hnutí Občanské fórum mělo za úkol komunikovat s mocí. Mnohým je ale nepochopitelné, proč režim nezakročil, a proto tvrdí, že Václav Havel jakožto vedoucí postava revoluce měl s komunisty dohodu a jen díky ní se režim zhroutil. V každém případě je Havlovou zásluhou, že předání moci bylo pokojné. Heslem „nejsme jako oni“ v podstatě zajistil, aby ve společnosti nezavládla touha po odvetě a lynčování, kterého se komunisté báli.
Jak začal revoluční rok 1989 a co mu předcházelo? A jaká vládla atmosféra ve společnosti? Na to se podíváme očima youtuberky Aničky B. Ta nás zavede do lednového týdne roku 1989, kdy se na připomenutí oběti Jana Palacha, upáleného v roce 1969, a na protest proti totalitnímu režimu na Václavském náměstí opakovaně shromažďovaly stovky lidí, i přestože za to byly zatýkáni. To nastartovalo celý proces revoluce. Video je součástí vzdělávací série Rok revoluce z produkce Knihovny Václava Havla, která mapuje klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratický stát.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.