04:10
Co s přeplatkem za elektřinu? Koupí se nová grafická karta, oblečení nebo lístky na Ligu mistrů? Demokratické rozhodování v Sářině rodině ukončí rázný zásah despotického autokrata. Závěr - bude se malovat. O demokracii (vládě lidu) a jejích třech pilířích, které na vše dohlíží, ví své celá rodina. V čele stojí vláda, kontroluje ji parlament, který schvaluje zákony, a soudy fungují jako nestraníci.
Rázná a aktivní maminka Anděla se rozhodla kandidovat v komunálních volbách do obecního zastupitelstva. Sára je nadšená, jelikož se stala důležitým článkem v maminčině předvolební kampani: dostala za úkol vytvořit předvolební spot. S bratrem Vojtou nás pak seznamují s jednotlivými druhy voleb (volby do poslanecké sněmovny, senátní, komunální, prezidentské). Volit může každý občan od osmnácti let. Svobodné volby jsou základem demokratické společnosti.
V demokratických volbách si lidé volí své zástupce do různých úřadů a funkcí. Orientovat se ve volebních kampaních politických stran a umět si správně vybrat, koho volit, však není snadné.
Postup sčítání hlasů se liší dle typu voleb, nicméně u prezidentských voleb ho můžeme považovat za nejjednodušší. Jaká je role Českého statistického úřadu při volbách? A kontroluje jednotlivá sčítání hlasů ve volebních komisích?
Luděk Eliáš byl český herec, režisér, divadelní ředitel, scenárista, publicista a moderátor. Během druhé světové války byl spolu s rodiči z rasových důvodů vězněn v koncentračních táborech Osvětim a Sachsenhausen. Z porevolučních negativních jevů ve společnosti se ho osobně nejvíce dotýkaly projevy neonacismu. Názory a projevy lidí z okruhu tohoto hnutí pro něj byly nepochopitelné.
Jaký je vztah Pražského hradu a českého prezidenta? Sídlo hlavy státu a jeho umístění ve městě může ovlivňovat, jak občané vnímají roli prezidenta, a zvětšovat v jejich očích prezidentovu moc.
Tvrdá předvolební kampaň doprovázená dokonce vraždami a sliby na záchranu Amazonie dovedla do čela státu muže jménem Lula da Silva, který se do úřadu vrací po 12 letech. Velice kontroverzní osobnost má před sebou těžký úkol, dostát svým slibům a vést a sjednotit nesmiřitelně rozdělenou společnost.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Na konci 80. let vládla neutěšená situace ve všech zemích východního bloku: stagnace ekonomiky, technická zaostalost, snížení mezinárodního vlivu a pošlapávání občanských práv a svobod. Vše směřovalo ke krachu komunistického režimu. Celý rok 1989 byl v Československu bouřlivý a vyvrcholil listopadovou revolucí. Ještě dříve však společenské změny proběhly v Polsku, Maďarsku a Německu.
Zasedněte s námi ke kulatému stolu pořadu Historie.cs (2018) a zjistěte více o tom, jak byli Romové za druhé světové války z rasových důvodů perzekuováni. Historici v ukázce objasní, k čemu sloužily jednotlivé typy nacistických táborů a kdo zde byl (a na základě čeho) internován. Zároveň je připomenuto, že od roku 1940 platil pro Romy zákaz kočování a od roku 1942 nařízení o preventivním potírání zločinnosti. V závěru se pak přeneseme na krátkou prohlídku místa bývalého tábora v Letech (v době natáčení reportáže do areálu vepřína, dnes již na místo nového památníku).
Ukázka přibližuje pojem národní styl související s hledáním vizuální identity nově vzniklého Československého státu. Mezi hlavní představitele tohoto hledání řadíme Jaroslava Bendu, typografa a grafického designéra, který byl činný v mnoha oblastech vizuální komunikace doma, ale i v zahraničí. Vystupuje zde typografka a autorka Bendovy monografie písmomalířka Petra Dočekalová a tvůrce písma Tomáš Brousil. Podíváme se také na to, co vědí obyvatelé města Naarden o Janu Amosi Komenském. A jak to spolu souvisí?
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Tajné služby patří mezi základní nástroje zajišťující státům bezpečnost, ochranu před vnějšími vlivy a ochranu demokratických principů a ekonomických zájmů. V ČR plní tuto funkci od devadesátých let Bezpečnostní informační služba. Velkým problémem je, pokud začnou politici tuto službu veřejně znevažovat, jako to udělal například prezident Zeman. Jaký signál to vysílá do zahraničí?
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.