04:10
Co s přeplatkem za elektřinu? Koupí se nová grafická karta, oblečení nebo lístky na Ligu mistrů? Demokratické rozhodování v Sářině rodině ukončí rázný zásah despotického autokrata. Závěr - bude se malovat. O demokracii (vládě lidu) a jejích třech pilířích, které na vše dohlíží, ví své celá rodina. V čele stojí vláda, kontroluje ji parlament, který schvaluje zákony, a soudy fungují jako nestraníci.
Rázná a aktivní maminka Anděla se rozhodla kandidovat v komunálních volbách do obecního zastupitelstva. Sára je nadšená, jelikož se stala důležitým článkem v maminčině předvolební kampani: dostala za úkol vytvořit předvolební spot. S bratrem Vojtou nás pak seznamují s jednotlivými druhy voleb (volby do poslanecké sněmovny, senátní, komunální, prezidentské). Volit může každý občan od osmnácti let. Svobodné volby jsou základem demokratické společnosti.
V demokratických volbách si lidé volí své zástupce do různých úřadů a funkcí. Orientovat se ve volebních kampaních politických stran a umět si správně vybrat, koho volit, však není snadné.
Postup sčítání hlasů se liší dle typu voleb, nicméně u prezidentských voleb ho můžeme považovat za nejjednodušší. Jaká je role Českého statistického úřadu při volbách? A kontroluje jednotlivá sčítání hlasů ve volebních komisích?
Československo mohlo během druhé poloviny roku 1989 jen sledovat pády komunistických režimů v okolních zemích. V říjnu 1989 Češi pomáhali emigrujícím východním Němcům. Pod tlakem situace komunistické Německo dovolilo více než 80 tisícům svých občanů emigrovat na Západ. To, kromě prázdných trabantů v pražských ulicích, znamenalo i závan naděje a svobody. Pád Berlínské zdi, který poté 9. listopadu roku 1989 následoval a kdy se prolomila hranice mezi východem a západem Německa, představuje symbol pádu komunismu ve střední Evropě. Video je součástí vzdělávací série Rok revoluce z produkce Knihovny Václava Havla, která mapuje klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratický stát.
U všech projevů odporu proti totalitním systémům v českých zemích ve 20. století stáli studenti. Na konci 60. let minulého století byli studenti jednoznačně nejaktivnější skupinou ve společnosti, pokud jde o protesty proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Angažovali se v redakcích, tiskli a rozšiřovali letáky a organizovali stávky. Zvlášť silně pak zasáhlo vysokoškolskou obec úmrtí Jana Palacha.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Na konci 80. let vládla neutěšená situace ve všech zemích východního bloku: stagnace ekonomiky, technická zaostalost, snížení mezinárodního vlivu a pošlapávání občanských práv a svobod. Vše směřovalo ke krachu komunistického režimu. Celý rok 1989 byl v Československu bouřlivý a vyvrcholil listopadovou revolucí. Ještě dříve však společenské změny proběhly v Polsku, Maďarsku a Německu.
Přímé volbě prezidenta předcházely události jako podezření z korupce, kupčení s hlasy, výhružné SMS zprávy a 3 padlé návrhy na přímou volbu během let 2001 a 2002. S myšlenkou přímé volby přišli už českoslovenští komunisté v prosinci 1989, ale prezident Havel byl nakonec zvolen parlamentem. Až v roce 2011 byla přímá volba prezidenta schválena poslanci změnou Ústavy České republiky.
V Rusku má propaganda silnou tradici. Pochází odtud i zřejmě historicky nejslavnější „fake news“, antisemitský pamflet Protokoly sionských mudrců. Informační, resp. hybridní válce se věnují mnohé oficiální dokumenty, např. Gerasimova doktrína z roku 2013. Účinným nástrojem šíření propagandy jsou státem ovládaná média. Zajímavé je z hlediska manipulace veřejného mínění také využívání heroických okamžiků z minulosti pro vykreslování svých vlastních dějin a národní identity. Nástrojem propagandy se tak stává manipulace s historií.
Státní vlajka patří k symbolům našeho státu a každý ví, jak vypadá. Pořad vysvětluje, proč vypadá zrovna takto, a jak ji vyvěsit či namalovat správným způsobem.
Pořad přináší informace o české vlajce. Jak a proč vypadá tak, jak vypadá, co znamenají její barvy, co se s vlajkou dělá i nedělá, jaký je rozdíl mezi vlajkou a praporem a co je to trikolora.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.