04:59
Politolog Karel Páral pro Události v regionech (2019) objasňuje příčiny komplikovaného a víceméně nežádoucího stavu v obci, kdy komunální volby nevedou ke stabilnímu řízení obce. Hovoří o sousedských sporech, nutnosti opakování voleb, provizorním rozpočtu a o krajním řešení, kdy obec dočasně spravuje zaměstnanec Ministerstva vnitra. Komunální politika stojí na dohodě a spolupráci – a když chybí, může to mít vážné důsledky pro fungování obce.
Po zhlédnutí videa můžete se žáky a žákyněmi diskutovat, proč by se někdo nechtěl stát zastupitelem/zastupitelkou, a co by se muselo změnit, aby to pro lidi v obci bylo atraktivní.
Postupně říkejte žákům kontroverzní tvrzení inspirovaná videem (např. Kdo se nechce zapojit do řízení obce, nemá právo kritizovat., Správce z ministerstva je lepší než rozhádaní místní zastupitelé., Dobré vztahy mezi sousedy jsou důležitější než politika. apod.) a požádejte je, aby si stoupli podle míry jejich souhlasu s výrokem (souhlasím/nesouhlasím/nevím). Nechte je vždy krátce odůvodnit jejich stanovisko.
Po zhlédnutí videa je možné zadat žákům a žákyním tuto instrukci: „Představte si, že se nikdo z tvé obce nechce stát zastupitelem/zastupitelkou. Napiš krátký text (3–4 věty) do místních novin, ve kterém chceš přesvědčit lidi, že je důležité se zapojit. Nastiň, co může nastat, když to nikdo neudělá.“
Zadejte třídě samostatnou práci: Zjistěte, jestli se v minulosti ve vaší obci (nebo okolních obcích) musely opakovat komunální volby. Pokud ano, proč k tomu došlo? (Údaje o opakovaných volbách jsou dostupné na www.volby.cz)