03:20
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Punková zpěvačka a trojnásobná matka vzpomíná na své mateřské začátky v 17 letech. Byl to punk a nerozvážnost, nebo naopak měla promyšlený plán, jak jít hledat štěstí do světa? Hlavními prioritami byla práce, školka a bydlení.
Finská kreslířka a spisovatelka Tove Jansson, která žila otevřeně ve vztahu se ženou, vytvořila slavnou muminí rodinu jako společenství bytostí, které je otevřené i těm divným, excentrickým a na první pohled nedůvěryhodným. A jak se dnes žije queer lidem ve Finsku, v zemi, která přemosťuje sever a východ a kterou lze i nelze schovat pod přikrývku „skandinávské svobodomyslnosti“? (Video v cizím jazyce a s českými titulky.)
Rodiče propadají stresu, protože nic nestíhají. „Tati, není důležitý, jestli to všude vypadá jako na sociálních sítích,“ uklidňuje Sára, která podstupuje digitální detox. Lidu, jež je neustále na telefonu ochotná poradit všem, končí vyčerpaná, Vojtovi se udělá ze stresu vyrážka. Naštěstí si ale všichni uvědomí, že je nesmysl se pořád za něčím hnát. Musíme odpočívat, vyrazit do přírody nebo si prostě nějak oddechnout.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Společně sledujeme desetiletý vývoj komunikativní Míši, která byla mezi děvčaty tzv. „tahounem třídy“. Jak na samotný projekt Míša dnes vzpomíná, jak se jí daří a v čem spatřuje své možnosti a životní cíle?
Ukázka z minisérie České televize Pět let (2022) zachycuje jednání Terezy se zástupci nakladatelství o propagaci její knihy, v níž otevřeně popisuje trauma ze znásilnění. Tereza čelí morálnímu dilematu: má se řídit strategií nakladatelství a veřejně vystoupit jako oběť sexuálního násilí, aby podpořila úspěch knihy? Nebo má odmítnout medializaci svého příběhu a riskovat, že její svědectví nebude bráno vážně a kniha zapadne?
Sexuální orientace určuje, kdo nás přitahuje. Nepleťme si ji však s genderovou identitou. Ta určuje, kým se cítíme být. Existují různé škatulky, ale každý člověk je unikát. Jaké zkušenosti se sexuální orientací mají zástupci queer komunity Ivo, Anežka a Teo?
Josef Dvořák vzpomíná na okouzlení televizním přístrojem, které zažil jako malý kluk. Televizi si zamiloval a má ji rád dodnes. Co dělal, když se tehdy místo programu objevilo nekonečné nazelenalé zrnění?
Počty lidí bez domova, kterých jsou u nás tisíce, rostou každým rokem. Důvodem je mimo jiné i to, že u nás není komplexní systém, který by bezdomovectví účinně řešil tak, jako je to obvyklé v jiných zemích. V podstatě jediná pomoc přichází ze strany charitativních organizací, mnoho bezdomovců má ale své důvody, proč do těchto zařízení nechodí. Jiní by šli, zvláště v době mrazů, ale projít sítem a získat nocleh není snadné. I odborníci uznávají, že pomoc českým bezdomovcům je nedostatečná. Na ulici přitom může nečekaně skončit kdokoliv z nás.
Vysvětlení, co je konzumní způsob života neboli konzum – označuje se tak takový životní styl, kdy lidé pořád nakupují a nakupují i to, co vůbec nepotřebují.
V osmnácti se člověk stává plně odpovědným za svůj život a začíná si plnit své sny. Každoročně však několik stovek mladých lidí končí na ulici. Často jde o lidi, kteří museli po dosažení plnoletosti opustit ústavní zařízení, ale neměli kam jít. Přežít bez střechy nad hlavou a prostředků není jednoduché: Na živobytí se často vydělává krádežemi či prostitucí, čas se ubíjí alkoholem a drogami. Ještě složitější je z takového života se vymanit. Tomášovi, Michalovi a Karlovi se to povedlo a na temné období už jen vzpomínají. Podělili se s námi o své příběhy.
V ukázce se dozvíme, jaké vizuální postupy, nástroje a techniky používali tvůrci samizdatu. Jak cenzura a technické možnosti ovlivnily způsob, jakým se informace předávaly?
Mnichovská dohoda přinesla psychiatrickým ústavům na našem území některé změny. Léčebna v Kosmonosech byla nově vyčleněna pouze pro české Němce. Ani k občanům stejné národnosti se však nacisté nechovali o nic lépe. Na základě určitých kritérií vyselektovali neperspektivní pacienty a přichystali pro ně transport do plynových komor. K němu nakonec nedošlo, přesto úmrtnost v léčebnách za války několikanásobně vzrostla kvůli špatným životním podmínkám.
Výročí sametové revoluce v roce 2014 bylo bouřlivé. Mnozí občané se sešli, aby vyjádřili svoji nespokojenost se stavem společnosti a s vystupováním prezidenta Miloše Zemana. Památným se stal zejména prezidentův projev na Albertově, kde musel čelit pískajícímu davu. Petru Davidu Joskovi se povedlo fotoaparátem nejen vystihnout tehdejší atmosféru protestu, ale také zachytit útočící chlebíček.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.