08:59
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Partička spojená s drogami a alkoholem vymýšlí nové a nové způsoby, jak se dostat k penězům. Přes krádeže se dostává k fintě, jak obelstít starou důchodkyni a peníze získat. Příběh je natočen podle skutečné události.
Martina se s plnou odpovědností rozhodla přivést na svět dítě trpící vrozenou vývojovou vadou, tzv. anancefalií. Neposlechla doporučení lékařů ohledně potratu, porodila Andělku a nechala ji zemřít přirozenou cestou při porodu. Její malé děti spolu s rodiči celý příběh prožívaly také, včetně pochování mrtvé sestřičky v porodnici. Rodina se pak s Andělkou rozloučila při pohřbu, rituálu, který je pro pozůstalé po smrti blízkých vždy velmi důležitý. Příběh je inspirací pro všechny především v tom, že každý je za své rozhodnutí odpovědný sám a vždy jde jen o jeho volbu.
Nessa, Lukáš, Mája, ale i celý floorbalový tým se snaží vyrovnat se střelbou ve škole, ze které se vyklubal špatný prank. Zafunguje školní intervence s trenérem a psycholožkou tak, jak bylo v plánu? Odkryjí se tam skutečnosti, které se střelbou zdánlivě vůbec nesouvisejí.
Patologické hráčství je nebezpečná závislost. Dříve šlo především o závislost na hracích automatech, dnes se tento problém přesunul k počítačovým hrám.
V souvislosti s Čínskou lidovou republikou se v mezinárodních vztazích objevuje pojem „politika jedné Číny“. Zjednodušeně řečeno to znamená, že Čína neuznává nezávislost některých autonomních území a totéž vyžaduje i od zahraničních partnerů. V té souvislosti se nejčastěji hovoří o Tibetu a Tchaj-wanu, podíváme se proto podrobněji na jejich stručný historický a politický vývoj. Odborníci pak vysvětlí, jak se to má s důsledky nedodržování principu jedné Číny v praktické politice.
Vzpomínky a zastavení českého herce, politika, milovníka života a celoživotního gay aktivisty Jiřího Hromady. Kdysi nepřehlédnutelná postava gay scény a nejvlivnější bojovník za práva sexuálních menšin odešel ze světla reflektorů a zpovzdálí sleduje, kam se ubírá emancipační hnutí, které kdysi pomáhal stvořit. Kam se od té doby posunulo?
Komunisté po uzavření klášterů převzali veškerý církevní movitý i nemovitý majetek. Budovy obvykle využívala státní bezpečnost, armáda nebo úřady, popřípadě zůstaly nevyužity a chátraly. Movitý majetek byl často rozkraden nebo zničen, někdy jím byly vybaveny zámky, muzea a galerie. Kláštery však často vlastnily i díla vysoké umělecké kvality, která se naštěstí většinou podařilo zachránit díky Národní galerii a Národní knihovně.
Ženy muslimky teoreticky nemají menší práva než muži, ale utlačování jejich práv vychází z tradice a společnosti. Liší se tedy praxe a teorie. V současné době se daří práva žen více prosazovat, v tradičních rodinách však zůstává dominantní role muže. Žena je také nositelkou tradic a právě jejím prostřednictvím přežívají různé zvyky. Uvidíte i rozdílné názory na důvody, proč tomu tak je. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
Romská holčička Tulina do své nové rodiny přišla z Klokánku se zvláštní nálepkou: „Nebude moc mluvit, bude nemocná.“ Nic z toho ale nebyla pravda. Tulina je velmi empatická, inteligentní a už ve svém školkovém věku ovládá i cizí jazyky.
Slovo krize vyjadřuje těžkou chvíli či situaci, kdy je těžké se rozhodnout. Může se týkat ekonomiky či politiky nebo vývoje člověka samotného. Používá se též v medicíně, značí obrat v nemoci pacienta.
Královna Ester zachránila v Persii židovský národ, a tak se na její počest a vítězství slaví dodnes svátek Purim, kdy Židé hodují, radují se a obdarovávají chudé a nemocné. Jakou podobu mají dnes oslavy jediného židovského svátku, který velebí ženu, a co je pro ně typické? To nám poví Vida Neuwirthová, herečka a loutkoherečka, zakladatelka dětského divadla při pražské židovské obci.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Společně sledujeme desetiletý vývoj Patrika, jednoho z nejvýraznějších protagonistů uplynulých epizod. Patrik měl odjakživa problémy s agresivním vystupováním vůči svému okolí a už jako malý kluk často mluvil o tom, že mezi jeho největší obavy patří to, že někoho v afektu zbije a půjde kvůli tomu do vězení. Ostatně v jednom z dílů úvodní série jsme mohli vidět vyhrocenou situaci ze školy v přírodě s Patrikem v hlavní roli, která skončila údery i brekotem na pokoji spolužáků.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.