08:59
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Partička spojená s drogami a alkoholem vymýšlí nové a nové způsoby, jak se dostat k penězům. Přes krádeže se dostává k fintě, jak obelstít starou důchodkyni a peníze získat. Příběh je natočen podle skutečné události.
Jaké kroky může udělat každý z nás, abychom ušetřili za spotřebu energie v domácnosti? Důležité je například využívání nízkého tarifu nebo si spočítat, čím a kolik korun můžeme ušetřit v konkrétním typu nemovitosti.
Nejohroženějšími a nejčastěji HIV nakaženými lidmi jsou obecně gayové, ale infekce se nevyhýbá ani heterosexuálům. Lidí s chorobou AIDS u nás přibývá a jde o cejch i o smrtelnou nemoc. Lidé nakažení HIV jsou společností vnímáni jako ti, co si za svoje onemocnění mohou sami. Své o tom ví Jana i Petr. A lze vůbec žít s HIV pozitivním partnerem a nenakazit se? Na tuto otázku zase odpovídá HIV pozitivní Radek se svou manželkou.
Jak funguje český systém zdravotního pojištění a financování zdravotnictví? Za koho platí zdravotní pojištění stát? Video přináší odpovědi nejen na tyto otázky, ale také upozorňuje na nutnost prevence, jejíž úspěšnost se promítá i do finanční kondice státu. Odráží se v ní i náš životní styl.
Ukázka z celovečerního filmu Jana Hřebejka Veterán z roku 2020 nás seznámí s Martinem, který se vrací domů po dvaceti letech působení v cizinecké legii a snaží se navázat na svůj bývalý život. Otevírá si kavárnu a „prvně v životě dělá něco, co je normální.“ Jenže se mu to přes veškeré úsilí daří jen velmi obtížně. Ta normální či dokonce lepší společnost nehraje podle pravidel, na která si Martin za roky vojenského života zvykl. Musí se postavit hříchům mládí, před kterými kdysi utekl a fyzická síla mu při tom není nic platná. Před minulostí nelze utéct. Poznámka: Video sleduje vývoj postav. Z důvodu delší stopáže je vhodné jej využít jako domácí přípravu žáků pro následnou práci v hodině. Video obsahuje vulgarismy.
Podle odborníků je domácím násilím ohrožena každá dvacátá domácnost v Česku. Podoby násilí mohou být různé a obětí může být kdokoli. Typické je především napadání žen jejich partnery a velmi časté je bohužel i sexuální násilí páchané na dětech. Některé oběti o pomoc ani nepožádají, jiné se jí dožadují marně. Od roku 2007 má policie pravomoc vykázat násilníka ze společné domácnosti. Za tu dobu využila této pravomoci více než 12 tisíckrát. Situaci ve společnosti to ale moc nemění. Tři ženy se podělily o svůj vlastní příběh: dlouhá léta psychicky a fyzicky týraná žena, matka s dítětem na útěku před manželem a dívka, kterou od pěti let zneužíval vlastní otec. Co se musí změnit, aby tato alarmující čísla klesla? Poznámka: Video představuje autentické výpovědi žen a zahrnuje vulgarismy.
Závěrečná část autentického vyprávění mužů, kteří se stali oběťmi domácího násilí ze strany svých partnerek či manželek. Za jakých podmínek a kdy se tito muži odhodlali odhodit stud a začít s problémem něco dělat? S jakými problémy se museli na cestě ke svobodě vypořádat? Jak se upravily jejich vztahy s dětmi? A jak se jim žije po opuštění toxických vztahů?
V 60. letech se Československo otevírá naději, polevuje cenzura, nastává větší svoboda v umění – nastupuje takzvaný socialismus s lidskou tváří. V důsledku Pražského jara je toto úspěšné období pozastaveno ruskou invazí. Nastává normalizace a Jan Palach se na protest upaluje. Václav Havel veřejně vystupuje a čelí pronásledování a odposlouchávání příslušníky StB. Nesvoboda a zákazy se stupňují, na což Havel reaguje dopisem Gustávu Husákovi a různými kroky vystupuje i nadále proti režimu. Poslední kapkou je pro disidenty v čele s Havlem zátah na členy kapely The Plastic People of the Universe v roce 1976. Video je součástí vzdělávací série Každý může změnit svět z produkce Knihovny Václava Havla, která provází životem Václava Havla a bojem Československa za lidská práva.
Pokračování příběhu domácího násilí na mužích, jejichž partnerské vztahy se proměnily v peklo. Mužům, kteří jsou vnímáni jako zástupci silnějšího pohlaví, se obecně nevěří, děti stále v očích naší společnosti patří k matce. O to je jejich možnost obrany složitější. Ocitají se v kruhu strachu, studu a bezmoci. A také mají strach o své děti, které se agresi rovněž vyhnou jen zřídka.
Deset vteřin a její život se otočil naruby. V roce 2018 na ulici v Teheránu zvedla nad hlavu svůj hidžáb a odhodlala se tak k protestu. Vyjádřila tak svůj odpor proti autoritativnímu íránskému režimu. Poté byla zatčena a skončila ve vězení. Dnes je s dcerou v exilu. To jediné, na co íránská žena při svém gestu myslela, byla budoucnost její dcery. Nechtěla, aby dcera vyrůstala v zemi za stejných podmínek jako ona, kde ženy neznají, co je to svoboda. K jejímu protestu se přidaly desítky dalších žen a v době sociálních sítí se o tom dozvěděl celý svět.
Před školou dochází k bitce mezi spolužáky. Do rvačky přibíhá zasáhnout školník, jelikož jeden z romských chlapců vytáhl nůž.
Nowruzu, perský nový rok, je tisíce let starý svátek. V Íránu ho dodržují lidé bez rozdílu náboženské či politické příslušnosti. Slaví se v celé střední Asii i Indii v den jarní rovnodennosti a můžeme u něj najít jisté podobnosti s našimi velikonočními tradicemi, například barvení vajíček. Zároveň se však během tohoto svátku lidé obdarovávají jako o Vánocích.
Je volba povolání nějak podmíněna pohlavím? Zhlédněte povídání o osobní zkušenost s povoláním, které společnost často už dopředu automaticky genderově hodnotí.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.